13C Raci’s British Porter

Merhaba üstatlarım yeniden forumda konu açmayı çok özlemişim, kış için porter yapmak istedim. Bu benim 2. Porterim olacak. Brown, special w, carafa 2 bunları tek tarifte kullanmayı düşünüyorum. Bir de cold step olayına gireceğim ancak bunu sadece carafa için mi yapmalıyım acaba yoksa diğer kavrulmuşları da eklemeli miyim? Bir de bu şerbetçiotlarını ilk defa kullanacağım. Siz değerli üstatlarımın görüş ve önerilerini bekliyorum :blush:

7 Beğeni

Brown %11 çok fazla geldi bana ya, kavruk tatlar çok baskın olabilir, ben %5’ten fazla koymazdım ama sen bilirsin tabi.

Tüm kavrulmuş ve koyu karamel maltları cold steep yapabilirsin ama 7-8 aydan önce tadına bile bakmam dersen gerek yok.

Kolay gelsin…

2 Beğeni

Abi çok teşekkür ederim, güncelliyorum hemen.

1 Beğeni

Brown malttan o kadar da kavruk lezzet gelmeyebilir. Sonuçta Porter tarzının belkemiği kendisi. Hatta %15-20 civarına kadar çıkıp Carafa’dan biraz fedakarlık edilebilir.

Öte yandan, tarz gerektirmese de Pilsner’den kısıp biraz yulaf ezmesi katmak denenebilir. Malum, önümüz kış. Şöyle çok soğutulmamış, dolgun hissiyat veren bir bira iyi gider.

1 Beğeni

5%ye kadar brown Malt ve yulaf yakışıyor cidden

1 Beğeni