2 Tam tahıl arasında ne gibi fark olur

Merhaba kediköy bohem pilsner ile birburada bohemian pilsnerı karşılaştırdım da kediköy kaynatmayı 60 biraburada 90 dakika tutmuş ayrıca maltları da birbirininden farklı kediköy munich ve caramel pilsner maltı kullanırken yan malt olarak birburada FBA ve melanodinin kullanmış. Şerbetçi otu olarak da biraburada tek şerbetçi otu olarak saazı 2 grup olarak kullanırken kediköy magnum ve saazı 3 grup olarak kullanmış.
Aceba farklı setler mi bunlar ben klasik çek pilsnerı arıyorum çünkü kediköy hem maltları hem de aroma olarak yüksek gramajda şerbetçi otu göstererek biraz daha aroması yüksek bir sonuç çıkartacakmış gibi geldi.
Çok basit bir hata yaptıysam açıklayın lütfen :rose: tam tahılda ilk denemem olacak

Set olarak almıyorsan tarifini kendin de oluşturabilirsin. Klasik bir tat arıyorsan sadece pilsner malt kullanarak da bira yapılabilir. Şerbetçi otu ile ilgili bi deney yapmışlar bu forumda da onunla ilgili bir başlık var ben resmini buraya koyuyorum.
hops

Burada 3 grup tavsiye ediliyor.
2. grup 20 dakika , 3. grup 8 dakika , 1. grup ise istediğin acılığa göre miktar ve dakikayı ayarlayabilirsin. 1. grup için magnum da olur saaz veya mittelfrüh de olur. Fakat 2 ve 3 için saaz iyi gider gibi senin aradığın tat için.

Tarif oluşturmak için ise bu siteyi kullanabilirsin. :slight_smile:

1 Beğeni

Kullanılan maltlarla alakalı olabilir, weyermann pilsner maltta 90 dk ya hiç gerek yok mesela, gayet güzel modifiye edilmiş hiç patates kokusu vb gelmiyor, ya da geleneksel yaklaşıp işi garantiye almak istemiş de olabilir kediköy

1 Beğeni

Beer Recipe Calculator | Brewer's Friend adresinden reçetelerin bilgilerini (su, malt ve şot miktarları, eklenme zamanları, maya cinsi ve ferm. ısısı) girerek çıkacak alkol oranı, renk, acılık gibi sonuçları kıyaslayabilirsiniz.

1 Beğeni

Siteye bir göz attım hatta 5kg pilsner maltı ile bir german pils tarifi oluşturdum, siteye göre başarılı da görünüyor ama tek problem şerbetçi otlarının aromalarına yabancıyım. Bu yüzden hazır setler ile öğreneyim dedim. Şu ana kadar aromasını ezbere bildiğim sadece perle ve lemondrop var, sitedeki tarife de “60 dakika 20gr brewers gold, 30 dakika 15 gr hallertau mittelfrüh, 15 dakika 10gr hallertau mittelfrüh” Yazdım çıkacak sonucu kestiremiyorum. Topraksı, çimensi, çiçeksi demek şu ana kadar benim için yeterli olmuyor :smile: @nejatkitis @Piizman

Şerbetçiotu aromasını biraz kendi damak tadına göre deneyerek anlıcan artık. :smiley:

1. grup acılık için zaten onda ne atsan gider. Diğerleri için de her yaptığın parti için farklı bir şerbetçiotu deneyebilirsin.

Bir de böyle bir site var verileri nereden alıyor bilmiyorum. Stili seçtiğin zaman popüler hangi maltlar hangi şerbetçiotu kullanılmış falan hepsini gösteriyor. :slight_smile:

Ben de zaten bu öneriyi hazır setlerin reçetelerini programa girerek iki set arasındaki farkı az çok tahmin etmek üzerine yazmıştım. Her ikisi de bohem pilsner tarzında olduğundan aradaki farklar daha çok acılık ve renk oranında olacaktır. Daha uzun kaynayanda son litre azalacaktır vs.

Diğer dediğiniz konuda çok sayıda kaynatmaktan ya da biraların örneklerine ulaşıp tüketerek deneyimlemekten başka çözüm yok maalesef. Veya önce bir tanesini sonra diğerini kurarak iki lezzet ve görüntü arasındaki farkları kendiniz deneyimleyerek bilgi dağarcığınızı genişleteceksiniz. :beer: :slight_smile: