Alışveriş Yapılabilecek Yurt Dışı Siteleri

Malum ülkemizde bazı ürünler biraz pahalı. Bu konu altında ülkemize ürün gönderimi yapan siteleri paylaşabiliriz diye düşünüyorum.

Aliexpres bide amazon var başka yapanı görmedim. Çünkü bu iki firma gümrük işlemlerini senin yerine hallediyor.

Büyük şeyler gönderilmiyor kova maya vs gibi. Varsa gönderim yapan onu öğrenmeye çalışıyorum. Maya da

Kegland’ın ürünleri iki mağazadan satılıyor. Ben ikisinden de sipariş verdim. Fermenter, soğutucu, malt kırıcı vb. büyük hacimli bir siparişim olmadı ama onlarda gelir diye düşüyorum

https://www.aliexpress.com/store/5784799?spm=a2g0o.detail.0.0.1a8d6HlJ6HlJmn

https://brewmaster.aliexpress.com/store/1850830?spm=a2g0o.detail.0.0.13d6ZDZjZDZjCS

Göndermiyorlar hocam kova sipariş vereceğim yazdım ama yardımcı da olmadılar

Bazı ürünleri gönderirler bazılarını göndermezler. Çok büyük ürünler, büyük metal parçalar, hacimsel olarak çok yer kaplayan ürünler yollamıyorlar. Kovayı 100 liraya alırsınız ama kargosuna 1000tl ödersiniz. Ürünün ucuz olmasına değil toplam ödenecek miktara bakın.

1 Beğeni

Ucuz kova istiyorsan turşu kovaları cam malzeme satan yerlerden alabilirsin kilitli kapaklı kovalar. Musluk için bir delik birde hava kilidi için ama 33ltlik görmedim hiç. 18lt falan vardı benim gittiğim yerde.

Bu kova işte.

Hocam ben basınca dayanıklı kova istiyorum. O yüzden bu konuda çok alternatif yok

Her ürünü getirtemiyorsunuz. Bunun amazon, aliexpress ya da joom ile alakası yok. Gümrük meselelerinden dolayı firmalar yollamıyorlar. Şu anda basınç altında fermentasyon için biraburada da ürünler var, oradan ilerleyebilirsiniz.

4 Beğeni

O zaman parayı basacaksın. Tencere ve torbadan sonra bu hobi para istiyor.

5 Beğeni

Biraburada’nın şu anda getirdiği ürünleri EUR’a dönüp aynı ürünlerin Almanya gibi avrupa pazarı fiyatlarına bakıldığında inanılmaz büyük farklar görmüyorum. Yıllardır ilk kez Biraburada’nın bu sektöre çok sağlam bir malzeme getirdiğine şahit oluyorum. Umarım devamlılığı olur…

10 Beğeni

Belki insanlar oradaki 1160 tl ye kanıyorlardır :wink:
Aliexpress’i kullananlar çok iyi bilir ki onun en az 4000 kargosu ve 360 civarında da vergisi çıkar.

Mesela şu ürün;

4 Beğeni

Aynen ürünler fiyat olarak çok iyi. Ayrıca alamayacağımız ürünler yurtdışından. Umarım bu işin devamı gelir ve tüm kegland ürünlerini bulabiliriz ülkemizde.

2 Beğeni

Araştırdım maalesef en mantıklısı biraburada gözüküyor ama ilk önce dolap değiştirmem lazım ölçüler tutmadı. Herkese teşekkür ediyorum

1 Beğeni

Ben bir site daha önerebilirim. Ayrıca kendim de yurtdışına satış yaptığım için bu konuda çok fazla sıkmadan kafanızda bir fikir oluşmasını sağlayabilirim. Buradan 30 litrelik FermZilla fermenteri için bir senaryo yazalım.

Yurtdışından alışveriş yaparken Türk gümrüğüne göre bazı kategoriler var. 1: 150 euroyu geçmeyen ürün 2: brüt 30kg 150- 1500 euroyu aşmayan kişisel kullanım ürün ve 1500 euro üzeri ürünler.

Bu mantık AB üyeleri için de benzerdir ve Amerika’da da 1000 dolardır sınır. 150 euro altı gönderilerde özellikle işte aliexpress gibi büyük ticari siteler devletten vergi toplamaya dair aracılığı alır böylece müşterisini uğraştırmaz. Gümrüğe geldiğinde ürününüz gümrük memuru bu bilgiyi alır ve ürün geçer. Eğer bu yoksa gümrük memurunun tespitine sunulur. Bu noktada ürünün geldiği ülke ve menşei gibi farklı detaylar olsa da geldiği ülkeyi biz baz alabiliriz.

Örnek;

Bu siteye girdikten sonra müşteri hizmetlerine mail atıp Türkiye’de yaşadığınızı ve ona göre adresinize bir kargo fiyatı tanımlanmasını istiyorsunuz. Tanımlama yapıldıktan sonra alışveriş yapabiliyorsunuz. FermZilla 30 litre 78.99 dolar. Benzer ürün Ficila’da 312 dolar. Tek adet alımda ürüne uygulanan kargo ücreti 158 dolar.

78.99 + 158 = 236 dolar.

Ürün 150 euro altında fakat bu firma gümrük ödemesini kendi toplamıyor gümrüğe bırakıyor. Bu durumda 150 euro altı olduğu için tek maktu vergi uygulanacaktır. Bu vergilendirme miktarına taşımacılık ücretleri dahil edilmez ve ürünler ayrı olarak değerlendirilmez. AB ülkeleri için %18 ABD için %30 oranında toplanır. 78 dolar + %30 vergi = 102 dolar etti. Bu noktada gönderen birilerini bulmak zor onda da sadece ben bu siteyi bulabildim ama daha denemedim :rofl:

150-1500 euro arası için ise çok konuşmayıp iki şeyden bahsedeceğim. Gümrükte ürünün tanınması için gümrüğün tanımlayıcı G.T.İ.P kodları bulunur. Onları şuradan arayıp ilgili vergilendirmeleri de aynı yerden görebilirsiniz.

https://uygulama.gtb.gov.tr/Tara

Ürüne göre değişse de plastik ürün kategorisinde ABD’den %6.5 gümrük vergisi + %20 KDV + İlave Gümrük Vergisi + Damga vergisi olarak ithal edilebilir.

ek bu arada karışıklık yaratmamak için benzer ürün karşılaştırdım ama mesela biraburada olan FermZilla 27L Gen3 bedava gibi bir şey buradan almaya kalkmaktansa. Bulunmayan şeyler için anlamlı olabilir.

4 Beğeni