Atos Portos Aramis - Baltazar's Belgian Tripel

Beer Judge Certification Program tarafından 26 - Monastic Ale kategorisinin C bendi olarak sınıflandırılan Belgian Tripel Ale öncelikle BJCP tarafından:

Güçlü, soluk, biraz baharatlı, hoş hafif yuvarlak malt aromalı, diri acılıklı ve sek bitişli Belçika Alesi.
Oldukça aromatik, baharatlı, meyvemsi ve hafif alkollü notalar destekleyici temiz malt karakteriyle birleşerek yüksek alkol içeriği göz önüne alındığında şaşırtıcı derecede içilebilir bir içecek ortaya çıkarıyor.
olarak tanımlanıyor.

Gel gelelim oluşturduğum reçeteye:

Ekran Resmi 2022-11-16 22.09.57

Belgian Tripel

8.8% / 18.2 °P

Recipe by

Baltazar

All Grain

jet 30 (copy)

70% efficiency

Batch Volume: 22 L

Boil Time: 80 min

Mash Water: 27.1 L

Sparge Water: 8.1 L @ 75 °C

Total Water: 35.2 L

Boil Volume: 29 L

Pre-Boil Gravity: 1.058

Vitals

Original Gravity: 1.075

Final Gravity (Adv): 1.008

IBU (Tinseth): 29

BU/GU: 0.38

Color: 11.6 EBC

Mash

Temperature — 53 °C20 min

Temperature — 69 °C38 min

Mash Out — 77 °C15 min

Malts (6.7 kg)

6 kg (89.6%) — Weyermann Pilsner — Grain — 4.5 EBC

400 g (6%) — Weyermann Wheat Malt, Pale — Grain — 3.9 EBC

300 g (4.5%) — Weyermann Abbey Malt — Grain — 44 EBC

Other (900 g)

500 g — Cane (Beet) Sugar — Sugar — 0 EBC — Flameout

400 g — Briess Rice Hulls — Adjunct — 0 EBC

Hops (45 g)

15 g (22 IBU) — Magnum 15.1% — Boil — 60 min

30 g (6 IBU) — Saaz 4.2% — Boil — 15 min

Hopstand at 80 °C

Miscs

4.7 g — Calcium Chloride (CaCl2) — Mash

2.6 g — Epsom Salt (MgSO4) — Mash

2.6 g — Gypsum (CaSO4) — Mash

2 ml — Lactic Acid 80% — Mash

1 items — Whirlfloc — Boil15 min

Yeast

1 pkg — Mangrove Jack’s M31 Belgian Tripel 81.5%

Fermentation

Primary — 24 °C (6 day ramp) — 6 days

Secondary — 10 °C30 days

Carbonation — 22 °C14 days

Conditioning — 10 °C90 days

Carbonation: 3 CO2-vol

Ticari örnekleri

Chimay Tripel, La Rulles Tripel, La Trappe Tripel, St. Bernardus Tripel, Val-Dieu Triple, Westmalle Tripel.

Eleştirilere, önerilere açığım. Saygılar

5 Beğeni

Kaynama süresi neden 80dk?

1 Beğeni

Meanbreawers var youtube’da takip ettiğim. istatistiksel çalışmalar yapıorlar. ödüllü biraların ortanca değerlerini filan paylaşıyorlar. onların önerisi. denemek istedim.

5 Beğeni

Şöyle bir renkle aldım kovaya

6 Beğeni

Abilerim öncelikle merhabalar. Aranızda yeniyim. Ev biracılığında çok fazla tecrübem olmadığı için reçetenin yapımından pek bişey anlamadım. Şu reçeteyi bana Bilal’e anlatır gibi anlatacak birileri var mı? Bir de Türkiye’de bulamadığımız Maltları yurtdışından nerden temin edebiliriz? Şimdiden çok teşekkürler.

Tam olarak ne istediğinizi ben anlayamadım

Reçetenin bu kısmını pek anlamadım aslında. Burda napmam gerektiği hakkında bi fikir edinemedim. Bu kısımda yapmam gerekenleri bana sade şekilde anlatmanızı rica ediyorum sadece. Bir de bu reçetedeki malzemeleri nerden temin ediyorsunuz? Bunları sormak istemiştim.

Forumu okumanızı öneririm. Dediğiniz bütün bilgiler mevcut

1 Beğeni

Primary: ilk fermentasyon
Secondary: 2. Kovaya aktarıp yapılan 2.fermentasyon
Diğerleri şişede beklettiği dereceler
En alttaki de şişede hedeflediği gazlanma oranı
Ama benim de nacizane tavsiyem forumu bol bol okumanız
Reçetedeki malzemeler Tc de satılıyor

Çok teşekkür ediyorum. Formu üye olmadan önce de takip ediyordum. Bildiğim üç beş şeyide formdaki güzide insanlar sayesinde öğrendim. Ben YouTube’dan tam tahıl videolarını taklit ederek yapıyorum biralarımı. Ama artık kendi damak zevkime göre içeceğim biralar yapmak istiyorum. İlginiz için teşekkür ederim.

2 Beğeni

Forumumuzda çeşit çeşit hatta yarışmalarda arkadaşlarımızın ödül aldığı reçeteler bile var.

1 Beğeni

İşin doğrusu şu an KPSS çalışıyorum. Mola verdiğim vakitlerde ev biracılığı ile ilgili şeyler okuyorum. Tam anlamıyla öğrenecek kadar vaktim olmuyor pek. Sınav belasından kurtulunca önceliğim bu konuda öğrenebileceğim kadar farklı şeyler öğrenmek. Kendime ait evim olursa gerekli malzemeleri temin edip yapabileceğim en iyi biraları yapmak. Şu an YouTube daki videoları taklit ederek bi şeyler yapmaya çalışıyorum. İmkanım olduğu anda formdaki bütün reçeteleri deneyeceğim. Şimdi yolun başında olduğum için her şey çok karmaşık geliyor. Zamanla öğreneceğimi düşünüyorum.

2 Beğeni

Araya giren felaketler yıkılan duvarlar vs sonrası dün evimden şişedeki biralarımı alabildim. 2 günlük soğutma sonrası pek de beklentim olmadan açtım bir şişe…

Söylemem lazım ki bu birayı oldukça beğendim. M31 maya oldukça güzel bir iş yapmış. Malt tabanı sek bitişi güzel. Biradan mı yoksa eklediğim portakal kabuğundan mı oldukça güzel bitter portakal kabuğu tadı ve kokusu aldım. Ferahlatıcı Baharat aromaları da cabası.

Beğendim. Arsuz sahilde denizden çıktıktan sonra gün batımına karşı çok da hoş gitti…

12 Beğeni