Ayıntap 5C IPA Deneme

Elimdeki hazır çoğalmış OYL200 ve Wyeast-1332 mayayı test etmek için bir kaynatma yapayım dedim. Aslında her ikiside tropikal ipa mayası ama aralarındaki en büyük fark sindirimdeydi. Aslında ipa sınırlarının dışında olmasını sağlıyor bu durum ama ikisinin tat farkını görmek için mayşenin tek olmasını istedim. 33 litre üzerinden hesap yapıp 2 kovaya 16.5 litre olarak böldüm ve birisine oyl200, diğerine de wyeast 1332 ekledim.
Reçeteler şu şekilde;Cumartesi kaynatıp sıcaklık 20 ⁰C ye (27 ⁰C nin altına düşüremedim) inmeyince pazar sabahı mayalarını attım. Çarşamba günü oyl200 işini bitirdi. Fg reçetedeki gibi 1005. Evet sınırların dışında ama dediğim gibi iki ayrı mayşe kaynatmak istemedim. Son ölçümde wyeast 1332 de ise 1018 de idi, sanırım onda da hedef tutacak.
Aslında sadece pale ale ve caramalt kullanacaktım ama son gün @Lacivert kanıma girdi :slight_smile:
Ayrıca her iki birayada dryhop yapmayacağım.
Kaynatma sırasında oluşan aksilikten dolayı verimlilik bayağı düştü. Makinenin üreticisine saygılarımı da sundum ve yangın çıkmadığı için dua ettim.
Neyse çok uzattım, umarım büyük çoğunlukla deneme şansımız olur :beers:

16 Beğeni

Şerbetçiotu miktarları çok yerinde olmuş

3 Beğeni

Ben olsam 7.72gr Citra yerine 7.73gr kullanırdım. Daha iyi olacağını düşünüyorum.

3 Beğeni

Peki ya 10.29luk Citra?

2 Beğeni

Vardır bi bildiği ona bir şey diyemem

1 Beğeni

Hahahahaha, fark ayrıntıda gizli. Ustalarımdan böyle gramajlar öğrendim ben :slight_smile:
Reçetenin aslı şu;


Scale recipe deyince tam ayarlayamamış demek ki :slight_smile:

2 Beğeni

Otu az olmuş. 33 litre 140 gr. Elini korkak alıştırma.

3 Beğeni

düşününce evet korkak alıştırmışım. aslında cascade in diğer paketini açmak istemedim. hop stand de cascade de vardı yoksa. neyse bir çırpıda biter zaten, fakir ipa i :slight_smile:
hep 50 liralık ancak böyle oluyor.

6 Beğeni

OYL 200 gerçekten çok keyifli bir maya. Çakma brut ipa yapmak için kullanıyorum ben ve epey keyifli, içimli bir bira oluyor. :slight_smile:

1 Beğeni

sindirim çok yüksek ama bir şekilde og ayarlanabilir. bu kadar hızlı bitirmesi aroma kaybını engelleyecek gibi. Yüksek ısıda deneyip denemediğini merak ediyorum açıkçası. Daha fazla aroma için ısıyı yükseltin yazıyordu.

Ben genelde 28 derecelerde denedim, çok hafif, buruk bir mayhoşluğun eşlik ettiği tropikal tatları alabiliyorsun. Underpitching şiddetle tavsiye edilir :slight_smile: Ben son partide sanırım overpitch ettim az pişmanım ama bu mayada her türlü fermantasyon çok hızlı ilerliyor. 1.040 OG ile başlamışım, ertesi öğlen 1.016’ya inmişti bile.

2 Beğeni

Bu sanırım OYL200 mayası ile olan ve FG1005 biten bira. İpadan daha çok pale ale gibi olmuş damak hissiyatı. Tek olumsuz yönü var ibu çok düşük olmasına rağmen kalıcı bir acılığı olmuş onun haricinde güzel bira. Eline sağlık :beers:

12 Beğeni

İbu çok düşük derken :slight_smile: 44 işte, daha ne olsun.

3 Beğeni