Baltic Porter (BJCP 9C)

1.079 OG idi hedef, 1.082 oldu, %78 verimlilik hedefi 80 e çıkarınca tuttu hepsi. Fazla görünen mayşeyi 15 dk fazla kaynatınca 24 litre hesabı da aşağı yukarı tuttu.

3 Beğeni

Verimlilikten kasıt nedir tam olarak? Bir kaç yerde görüyorum artıp azalan da bir durum. Bir ürün hakkında mesela verimliliği %70 beğenmedim den kastı anlamadım tam

Tam tahılda verimlilik, kullanılan hammaddelerin içerisindeki şekerin fermente edilebilme ölçüsü aslında. Yani normalde anladığınız verimlilik neyse bu da öyle ama onu burada bir iki cümle ile anlatmak çok zor. Belki @ers in bir yerleri ağrımadığı dönemde anlatabilir ya da @BoBo ya ödev verir.

Yine de elimden geldiğince anlatmaya çalışayım. Tam tahıl bira yapımında 3 çeşit verimlilik çıkıyor karşımıza.
Malt verimliliği, mayşe verimliliği ve kaynatma sonu verimliliği.
Malt verimliliğini zaten firmalar veriyorlar ve bunlar da aşağı yukarı programlarda bize veriliyor. Eğer üretimlerinde sorun yoksa oradaki değerlerle biz oynamıyoruz. Bundan sonraki kısım tamamen bizlerin zaman içerisindeki tecrübesi ile alakalı. Genel olarak ev biracılığında %70_80 arası verim öngörülüyor. Bunlar elbette etkileyen faktörler var. Malt kırımı, ph, karıştırma ve sirkülasyon gibi mayşe verimliliğini etkileyen bir çok neden var.
Normal şartlarda %80 olarak belirtilen malt verimi istenilen şekilde kırılmışsa yaklaşık 37 ppg (galon bsşına çözünmüş kuru madde) verir. Ya da 309 pkl verir(litre başına kg olarak çözülmüş kuru madde). Mesela sofra şekerinin tamamı suda çözünür. Bunlar bizim için ne kadar gerekli bilgi, aşçı için lezzet yeterlidir ama bir malzemeyi aldığında firesini bilmek ister. Bu da kullandığımız programlarda mevcut. 1-2 puanlık değişiklikler önemli olmuyor. %70 oldu dendiğinde beğenmeyip çöpe dökme ise forumda nir espriden öte değil.

Anlatabildim mi ya da faydalı olabildi mi bilmiyorum? Benim bildiklerim bunlar.

7 Beğeni

Pirinç kabukları kavanozda duracağına kullansaydın keşke :slight_smile:

1 Beğeni

Ben bu konudaki eksikliği bir kenara not almıştım zaten.
Hani bir şey bildiğimden değil de bilenlerin yazdıklarından bir şey hazırlayabilirim diye.
Forum iyi güzel hoş da, aslında hâlâ pek çok eksik var, biraz çalışmak lazım.
@ers hâlâ üye mi foruma acaba?

4 Beğeni

Teşekkürler bilgilendirme için :slight_smile:

2 Beğeni

Bunu forumun kütle çekiminin büyüklüğüne bakarak anlayabilirdin aslında.

Her şeyi devletten beklemeyin yahu, siz de biraz çaba gösterin alla alla. Gerçi @menegin gayet güzel anlatmış ama “Şeytan azapta gerek” düsturu uyarınca ben yine de vereyim ödevi @BoBo 'ya.

5 Beğeni