Belgian Candi Yapımı

Chimay mı overrated değil miydi o bira ya?

4 Beğeni

Öyleydi diye hatırlıyorum da, öyle olduğuna sevabına bizi de uyandıran kimdi, onu hatırlayamadım.

5 Beğeni

Sabah akşam belçika yapıp Brewing Like a Monk revised vol2 Aksaray Edition kitabının yazarı @Msk idi sanırım.

5 Beğeni

Aaaa! Evet.
Duyduğuma göre Chimay yöneticileri @Msk 'ya ulaşıp “Yapma, etme, ekmeğimizle oynama!” diye yalvarmış ama @Msk “Olmaz, doğru bildiğimi söylerim ben” diyerek reddetmiş.

7 Beğeni

@ers abi 10 puanlık uzman sorusu sorabilir miyim sakıncası yoksa?
Ecnebi forumlarında sönmüş kireç, DAP vs. yerine Karbonat(Sodyum bikarbonat) ve wort kullanımını önermiş.Ben bu şekilde candy şurup yaptım, bana göre oldu gibi, ama uzman değerlendirmesine ihtiyacım var.Karbonat için ne düşünüyorsun @ers abi?

1 Beğeni

Devamında küfür filan var da ondan mı yazmadın yaw?

Herneyse, önemli olan karışımı alkali hale getirmek ve bu karbonatla da yapılabilir tabii,
ancaaaaak:

1. Karbonat PH’ı 8.3, bizim kabak tatlısı kirecinin ise 12,5. PH artışının lineer bir grafik izlemediği de göz önüne alınırsa, hatırı sayılır miktarda çok karbonat kullanmak gerekeceği söylenebilir.
  2. PH düzeyi ile aminoasit/protein yüklemesi iki ayrı şey. PH için ne kullanırsan kullan, aminoasit/protein eklemesi yapmak gerekir diye düşünüyorum.
3 Beğeni

Ben yazdıktan sonra devamı geldi. Küfür yokmuş, aferin. :stuck_out_tongue_winking_eye:

4 Beğeni

Parmaklarımın azizliğine uğrayıp postu erken göndermişim.Ben düzeltene kadar sen cevabı yazmışssın.Hızına yetişemedim abi :blush:

3 Beğeni

O gün bugündür Chimay içemiyorum :pleading_face:

D45 miş zaten ve elimde ona benzer bir şey var, 1kg yapabilirsin @ers :slight_smile:
Maya olarak T58 kullanacağım ya da şişeden devşirmeye çalışacağım, çünkü aradığımız Mayanna ya ulaşamıyoruz!

2 Beğeni

Buna çok güvenme derim. Çünkü neden?

İşte bu durum hepimizde kafa karışıklığı yaratıyor gibi.

Sence D45 üstteki rengi sadece cara 8 katkısıyla verebilir mi?
Referans olsun diye SRM skalasını da koyalım:
image

4 Beğeni

T58 in uyacağını hiç sanmıyorum. Daha çok baharat notalarını oldukça iyi veren bir maya. Blonde, triple neysede buna bilemedim.

2 Beğeni

Orada sataşma vardı :slight_smile:

1 Beğeni

Buradaki resimler açılmıyor

dikkatli bakmamışsın bence :wink:

Sabah açılmıyordu şimdi açılıyor

1 Beğeni

Şaka yahu, ben ekledim :slight_smile:

1 Beğeni

Daha önceki denemelerde kristalleşme ve berraklık ile ilgili sorun yaşayınca gözüm korktu ve biraz interneti kurcalayınca yapım aşamaları hep aynı olmasına rağmen kullanılan malzemelerdeki farkı gördüm.
DAP, DME ve limon suyu. Geri kalan aşamalar hep aynı.

Genelde videolarda DAP veya DME yerine limon suyu kullanıyorlardı. Biz şimdiye kadar karamelize olacağı için buna karşı çıktık ama çoğu video bu şekilde.

Neyse, yola DAP ile başlamak daha doğru diye işe koyuldum. Ölçülerim 1 kg şeker, 350 ml su, 7 gr DAP ve 2 çorba kaşığı dinlenmiş kireç ayranının suyu.

Su ve şekeri kaba koyup ocağa aldık. Su ile şekeri bir iki tur karıştırdıktan sonra DAP ı ilave ettim. Bu sırada pH ölçmeyi düşündüm ve karışımın pH ı 4.9 çıktı.
Bundan sonra hiç karıştırmadan kaynamaya bıraktım.

Kaynamaya başladıktan sonra ısının 120 ⁰C nin üzerine çıkmasını bekledim ve geçince 12.67 pH lık kireç ayanının suyunu ilave ettim.

10.dk

16.dk

23.dk

Korkumdan daha fazla ilerlemedim :slight_smile:

Hemen akabinde mayşe+DAP kombinasyonunu denemeye karar verdim. 200 ml 1.060 lık mayşe, 150 ml su ve 2 gr DAP. Diğer aşamalar aynı. Bundaki sorun mayşe çok köpürüyor. Bu arada bu karışımın pH ı 4.6 çıktı.

125 ⁰C yi gördükten 30 dk sonraki sonuç

Kırdıktan sonraki durum;

Elim değmişken ve istediğim sonucu yakalamışken bir de koyu renk yapmak lazımdı.
Yine DAP ve standart ölçüler.
50. dk da bu rengi yakaladım. Yalnız bu sefer kireç ayranı suyundan daha fazla ilave ettim.

Son olarak madem bu iş bu kadar kolay, limon suyu ile amber yapıp ikisinin tat farkına bak dedim kendi kendime.
Ölçüler aynı, pH 4.5.
25 dk sonraki sonuç;

Limon suyu veya DAP ile yapılan iki şekerde açıkçası tat farkını ben alamadım. Hepsinin bitmiş ürününün pH ı
7.5 üzerinde oluyor. Mayşe ile yapılan biraz dişe yapışıyor, koyu oluşundan mı, mayşe etkisinden mi bilemedim.
Şimdi sırada Belçika reçeteleri var, 530 u stirplate de çevirmeye başladım bile. :clinking_glasses:

12 Beğeni

Hain planlar var, reçete alalım.

2 Beğeni

Net bir şey yok henüz.

1 Beğeni