Bi Budvar Czech (BJCP-03B)

Tür Czech Premium Lager. Bir Budvar klonu yapmaya niyetlendim. Malum artık marketlerden alınmıyor. :dollar: :dollar: :dollar:

En meşhur örneği Budweiser Budvar. 2022 başı itibariyle, market raflarında 36 TL’ye yer buluyor. Bence Urkel’den daha lezzetli.

Şöyle bir reçete hazırladım.

Açık renk olduğu için 15 dk gibi kısa süreli 3 lü decoction planlıyorum.

Önerilerinize açığım.

Rev: 60 dk ve 30 otlar 50 gr olarak revize edilecek. IBU:40.8
Rev II: Alpha amylase sıcaklık önerisi 69 C. Bu olursa 1014 oluyor FG ve stilin içinde kalıyormuşum. :thinking: (?)

Reçete taslağım;

9 Beğeni

Aslında Olcun Bey maya dışında bir farkları yok gibi. Bizim yaptığımız urquel reçetesi vardı, bu forumda varsa ekleyeyim.
Evet buradaymış;

reçetede bir takım değişiklikler yapmıştık. Daha düşük alkol, daha düşük ibu gibi. Sizinki daha doğru ama urquel yaptıysanız sanırım tek fark maya. Benim de listemde var sanırım gelecek ay sıra gelir, lagerlerin süresi uzadıkça yapacak fermenter bulunmuyor artık :slight_smile:

2 Beğeni

Engin Bey, Urkel yapmadım. WLP800 veya WY2278 'imde yok işin doğrusu. Ama gözüme kestirdiğim mayalar bunlar. Bu reçeteyi inceledim. Mayaları alırsam yürüyeceğim.

Zamanında Derviş bahsetmişti, 2278 ile yapılan pilsenerlerin çok lezzetli olduğundan

1 Beğeni

Lager bir biraya hele ki çek lager biraya mineral eklemesi sizce gerekli mi? Bu biranın olduğu bölgeler çok çok yumuşak suyuyla meşhur diye aklımda kalmış.

3 Beğeni

Direk kaynak suyu (Hayat) ile hedef su karşılaştırması (Bkz. Grainfather) sonucu çıkmış.

Yoksa su kimyası bilmiyorum. Bir sonraki adımım Brauwater olur sonrasına girmem her halde.

Ben esas size Alpha amylase için hangi sıcaklık olur diye sormak isterim. 69 C de mayşeleme olur mu yahu :slight_smile:

1 Beğeni

Olur niye olmasın. Ben alfa amilaz için genelde 68-70C arası yapıyorum.

1 Beğeni

resim

4 Beğeni

Damak için: Medium Body deniyor. Ama 1014 FG var.

mayanın o sekliği verdiği yazıyor ama. yoksa genelde fg yüksek bitiyor.
ben de bjcp nin ve mayanın yalancısıyım :slight_smile:
image

4 Beğeni

Kaynama gunu;

1,15 mm ile kirdim.
3 lu decoction yaptim.
1055 og ve %68 verimlilik aldim.

Bir hata yaptim. 69 derece icin 60 dk mayseleme ongormustum. 24. Dk da 15 dk decoction lara basladim. 3 set yaptim.

45 dk sonra kalan 36. Dk tamamladim. Sacma oldu biraz. Decoctiondan gelen maltta ne enzim kalirki:)

Neyse kendime ders. Sonraki Triple decoction son 5 dk falan yapilacak. Eger yanlissam duzeltin lutfen.

6 Beğeni

5-6 haftalık lagering gerekti. Sonrasında aşağıdaki bira ortaya çıkıyor. Öncesinde görülebilecek bulanıklık ve tadılacak hafif maya tadı, yerini berrak ve gövdeli bir biraya bırakıyor.

16 Beğeni