Bir Mecmua Neşretmek

Forumu oluşturduğumuz günlerde epeyce aklımızdaydı benzer bir şeyler.

Türlü konularda çeşitli bilgiler yer alan ve âdeta bir “portal” niteliği sergileyen bir web sitesi olsun, forum da bu sitenin bir parçası olsun diye düşünmüştük ama sonra harekete geçemedik bir şekilde.

Dün akşam Zoom’da @Baltazar hatırlattı bu fikri ama onun bahsettiği şey belli aralıklarla pdf olarak yayınlanacak ve ücretsiz olarak dağıtılacak bir dergiydi (gerçi o mecmua olarak telaffuz etti).

Böyle bir çalışma yapmaya kalksak katkıda bulunmak isteyen olur mu?

Ülkemizdeki bira kültürünün gelişimine katkıda bulunabilecek böyle bir çalışmanın kapsamı ya da ne şekilde işleyebileceğiyle ilgili fikirlerniz varsa burada paylaşın lütfen.

İşin sayfa düzeni ve editöryel kısmına talibim ben.

14 Beğeni

Bence çok önemli bir mecmua olacak

5 Beğeni

Ben ekipman ve donanım kısmında destek olabilirim elimden geldiğince.

10 Beğeni

İster istemez forumda yer alan yararlı bilgiler bir süre sonra konuya gelen mesajların arasında kaybolabiliyor.

Bu tip bir başucu dergisi muhteşem olur.

Temel bilgiler (örneğin mayşeleme’de farklı sıcaklıkların biraya etkisi gibi ), maya saklama/çoğaltma, ayın reçetesi, craft tarifler filan görsellerle destekli şekilde olursa tadından yenmez bence.

7 Beğeni

Bende işin araştırma kısmında yardımcı olabilirim, İnternetteki kaynakları derleme vs. gibi.

5 Beğeni

Ben de dün biraz araştırmalar yaptım ve editörüm @BoBo da onay verirse sağlıkla ilgili bir şeyler karalayabileceğimi düşündüm.

4 Beğeni

Mecmua +1. Elimden geldiğince katkı vermek isterim.

5 Beğeni

Ben bilgi olarak birşey ekleyemem belki ama başka bir faydam olursa destek olmak isterim.

Bu arada aylık veya haftalık yayınlanacak bir pdfden ziyade bir database gibi webde olması daha kullanışlı olmaz mı?

Misal ben decoction ile ilgili bilgi arıyorum ama o atıyorum 2. Sayıda işlenmiş. Tüm pdfleri mi taramam gerekecek, gibi. Belki forumda aynı bir kategori altında yoruma kapalı şekilde de yapılabilir bu çalışma.

2 Beğeni

Elbette olur. Zaten zor kısmına sen talip olmuşsun. İşin editöryel kısmı asıl zor olan. Bunu biraz tartışıp, herkesin kabul edebileceği, demokratik bir yöntem bulmamız gerek. Sonuç olarak hakemli dergi çıkarmayacağız ama birilerinin gelen yazıları değerlendirerek yayınlayıp yayınlamamaya karar verme, değişiklik ve düzeltme yapma (Redaksiyon değil söz ettiğim) gibi işlere bakması gerek.
Ne yayınlanır, ne yayınlanmaz, buna kim(ler) karar verir, bu işi yapacaklar hangi yöntemle belirlenir vs gibi bir ton soru var. Biraz beyin cimnastiği yapalım bu konuda.

12 Beğeni

Dergi yayınlamak hiç kolay bir iş değil korkarım ve bunu düzenli bir şekilde yapmak daha da zor. Dolayısıyla, kişisel kanaatin, en azından başlangıç için yılda iki sayı planlamanın mantıklı olacağı yönünde.

Sayfa düzeni çok zor bir değil ama görseller açısından biraz sıkıntı yaşayabiliriz, en azından başlangıçta.

Forumda yer alan içeriklerden bazıları yeniden elden geçirilip kullanılabilir, ayrıca konuları paylaşıp yeni içerikler de üretebiliriz.

Öncelikle derginin her sayısında yer alabilecek konu başlıklarını belirlemek lazım.

Hemen aklıma gelen birkaç örnek…

• Yeni Başlayanlara
  • Reçeteler / Ayın Reçetesi
  • İleri Düzey Uygulamalar
  • Ekipman
  • Bira Kültürü / Ayın Stili

Şimdilik erişebildiğimiz çevrimiçi dergileri inceleyip içerikle ilgili düşüncelerimizi paylaşalım derim. Daha sonra, içerik biraz daha belirginleştiğinde konuları paylaşıp ilk sayı için yazı hazırlamaya koyulabiliriz.

11 Beğeni

Doğru, bu hiç aklıma gelmemişti benim.

O zaman gocunmayacak ve işi kişiselleştirmeyecek yazarların yanı sıra bize bir de yayın kurulu lazım olacak demektir.

5 Beğeni

Yerli craft bira üreticileri ile yapılacak bir röportaj da eklenebilir. Bu işe nasıl ve neden başladınız, sektörel zorluklar, geleceği nasıl öngörüyorsunuz vs vs…
Ayrıca ben de üzerime düşen görevi yapmaya hazırım.

8 Beğeni

Aynen böyle düşünenlerden biriydim ben de hatırlarsan, mecmua da olur, hatta adı da mecmu’ale de olabilir :slight_smile:

Tabii ki üzerime düşen görevi yerine getiririm, seve seve…

8 Beğeni

İsim çok güzel değil mi ama?
Mecmuale
Süper.

5 Beğeni

Ben yazmaya başladım bile. “Biranın alkol dışı içeriklerinin besinsel değeri” diye haftasonu biter büyük ihtimalle :hugs:

8 Beğeni

Diğer arkadaşlar örnek almalı bence…

1 Beğeni

Daha evvel bir bira dergisi girişimi olmuştu. Ama maalesef bira dergisi yayınlanmasına izin verilmiyor. dijital olarak yurtdışı üzerinden olabilir, veya fanzin tarzı