Bira Fotoğraflarımız

50 gram koymuşum 24 litreye

32 gr şunu vermişti.

2 Beğeni

O zaman litreye 1,5 gramda anlaşalım :handshake:

1 Beğeni

Ilk American Pale denemesi

Sierra Nevada Pale Ale Clone Us 05 ile ama

Belki White labs 001 ile yine denerim Sierra Nevada Pale Ale’ i. Ama ölüp bittim mi hayır. Şişesini de denemiş ve sevmemiştim. Brewersfriend en çok indirilen reçetelerinden biri diye indirdim. Ha muhtemelen kaynatırken yapılacak her hatayı yapmışımdır. Daha makina ile 3. randevumuz.

American Pale ale de Lallemand Verdant kullandım. Ve ilginç bir şekilde muz aroması alıyorum. yani sanki 3068 ile yapılmış *Hefeweizen Kristal * içiyorum. Az maya kullanmis olabilirim diye dusundum. Ancak bir onceki kivadan yikan girdi yine fermentere

Tabi Fotograf konusunda daha alınacak yolu görüyorum ve saygıyla susuyorum :smiley:

15 Beğeni

Fg kaçtı, mayayı anlamak için?

2 Beğeni

1012 de aldim birayi fermenterden

2 Beğeni

Bunda mayada sıkıntı yok diyebiliriz

2 Beğeni

Hazy session wheat ipa

22 Beğeni

Pale ale, vienna, pilsner, fba ve melanoidin maltları, bilecik gold şot, us05, yüksek sıcaklıkta fermentasyon sonuç tuhaf bir bira oldu :slight_smile:

13 Beğeni

Rengi hoş duruyor :heart_eyes::beer:

3 Beğeni

Fermantasyon sıcaklığı neydi?

1 Beğeni

Sabit bir sıcaklık yoktu. Min 21, max 26 derece. Ancak şişeleme sonrası 30-32 derece gibi kaldı. Asıl bozan bu oldu sanırım.
Bir de merak ettiğim. Yüksek sıcaklıkta fermente olan biradan yikadigimiz mayayı kullansak ideal sıcaklıkta bile kötü tat alma ihtimalimiz olabilir mi?

Bunun çok etkisi olacağını düşünmüyorum, şişeleme sonrası sıcaklığın tat profiline çok etkisi olmamıştır. Fermantasyon sıcaklığındaki dengesizlik, mayanın çalışma aralığında olsada olumsuz etkileri olabilir. Tatdaki olumsuzluk için belki diğer faktörler düşünülmeli.

Bu durum mayayı strese sokar ve yorar. İstenilmeyen bir durum. Kesinlikle kötü etkiler denilebilir mi bilemem ama ben kullanmayı tercih etmem

6 Beğeni

Çok hoş durdu. Can çektirdi :slight_smile:

2 Beğeni

Birde şöyle poz verelim o zaman. Hediyeliklerle…

20 Beğeni

Boğaza karşı :slight_smile:

17 Beğeni

Ege Malt: Ege Pilsener abv %5.2

12 Beğeni

Canım taze taze bir şeyler çekti bu akşam…

15 Beğeni

Bira Burada Bohemian Pilsner :beers:

19 Beğeni

WitBier

23 Beğeni