Biram Bozulur Mu?

Yalnız arkadaşlar maya uyandırmak ile maya çoğaltmayı karıştırmayalım, ikisi farklı şeyler, biz stir platete maya çoğaltıyoruz bol oksijenlendirmek için de döndürüyoruz, girdap oluşturuyoruz.

1 Beğeni

Benim bir sorum olacak; kondisyonuna güvendiğimiz taze mayayı uyandırmaya gerek var mı?

Okuduğum ve izlediğim videolara göre yüksek alkollü ve/veya bol şerbetçi otlu şıraya direkt kuru maya eklenince maya uyanırken hücre duvarı zarar görüyormuş ve canlılık oranı azalıyor deniyor.
Böyle durumlarda genel olarak tavsiye ediliyor.

2 Beğeni

Yani aslında döndürerek hem uyandırıyor hem de çoğaltıyoruz.
-Bir kaynakta böyle bir çoğalmanın olmadığı, olsa bile maksimum %10 olacağından bahsedilmekte, ama konumuz bu değil, bunu ayrıca başka başlıkta tartışırız.-

Ama haklısın, uyandırma başlı başına dehidre edilen yani susuzlaştırılan mayanın hücrelerinin yeniden su almasını sağlamaktır.

@Baltazar 'ın sorduğu yeni nesil taze mayalar için geçerli olabilir, hatta üzerlerinde direkt kuru eklenebilir ibaresi oluyor ama ben her zaman uyandırmadan yanayım.

3 Beğeni

Lallemandlar genelde kuru macun kıvamında, üzerinde de uyandırarak kullanılması tavsiye ediliyordu şeklinde kalmış aklımda ama zamanında kullandığım kuru mayalarda hele hele kitlerde uyandırma yapmamıştım

2 Beğeni

Evet lallemandlar, yeni premium serileri bile paket arkasında uyandırmayı öneriyor.

lall

2 Beğeni

Acaba şekerli suda mı uyandırmaya çalıştı arkadaş, şekerli suysa işi zor, benim us 05 hard seltzer yaparken hiçbir işe yaramamıştı netekim, eldeki atılacak kveik mayası işi çözmüştü.

2 Beğeni

Arkadaslar merhaba. İlk birami haftasonu siseledim pek sorun yasamadim ancak sadece bir sey danismak istiyorum. Siseleri temizledim starsanlayip sise agacina astim ve bira doldurmaya basladim bazi siselerin kuruma ihtimali var. Eger kurudularsa biramda sorun olur mu? Starsan suzulup kurumus olabilir bir lac tanesinde?
İkinci kitimi de kurdum hava kilidine kopuk gelmis. Temizlemesem birami bozar mi temizlemek sart midir? Tesekkur ederim

Star San’ın kuruması sorun teşkil etmez.
Hava kilidini temizleyip yeniden takabilirsiniz, çok büyük bir sorun değil. Kurumadan temizlerseniz sonrası için rahat olur.

2 Beğeni