Black İpa 21 B (Çelik Bilek İpa)

Selam Durul, ben senin reçeteyi yaparken renk olarak sitilin verdiği en düşük aralıkta kalmıştım, renk bende öyle simsiyah olmadı, brett’siz olanın geçen hafta sonu tadına baktım ve hoşuma gitti, bu hafta sonu bir daha bakacağım ve resim çekip görmen için de koyarım, sanki bu reçeteyi biter bitmez daha koyu olarak bir kez daha yapacağım. Elbette test için sana yollayacağım, brett’li olanın şişeye girmesini bekliyorum. Brett’li olarak kovada 3 hafta olmak üzere, bir hafta sonra şişeleyeceğim. Kovada biranın üst tabakasında benim alışık olmadığım, sizlerin daha önceden paylaştığınız brett’den kaynaklı beyaz baloncuklar oluştu, şişeleme esnasında bu üstteki tabakanın şişeye girmemesi mi gerek, girer ise bir sorun olur mu diye sormak istedim, bu beyaz baloncuklu tabaka beni ürkütüyor :sweat_smile:

2 Beğeni

:grinning:hiç ürkütmesin brett tadı seviyorsan black ipaya çok yakışıyor yalnız 3 hafta çok kısa en az 2 ay brette kalması lazım, renk stilin içindeyse sorun yok belki koyu maltlar az gelmiştir , şişelemeden önce cold crash yaparsın zaten, o tabaka şişeye girmiyor çünkü hep en üstte tabaka olarak duruyor, gşrse de birşey olmaz, no worries​:wink:

1 Beğeni

Bizim kediye saldırdılar geçenlerde…
Aman dikkat.

3 Beğeni

Bu bira güzel, gerçekten güzel ve farklı. Yanlız benim yaptığım sanki black değil de brown oldu :), aslında senin de renk değerine bakıp, programın verdiği-sitilinin en düşük renk aralığında hareket ettim, daha siyah bir bira beklerken koyu kahve bir bira ortaya çıktı, ama tadı gerçekten çok güzel. Ben bunu biraz daha koyu tekrar yaparım, sevdim. Brett kısmında sanırım biraz aceleci davrandım, kendime kızıyorum neden bu kadar acele ettim diye, sen Brett’li bu bira çok beklemez olduğunda hızlı tüketmek lazım demiştin, ama brett de sanırım tam işini bitirmeden şişeledim, bu durumda daha da çabuk bitirmek gerekecek gibi. Bu haftasonu şişede 15 günkük iken Brett’li olana bakacağım, gazlanma okey ise valla çabuk bitmesi için hem de Brett bombası olmasın diye adresi bende olan arkadaşlara yollayacağım. Keşke bir ay daha bekleseydim diyorum ama çoook merak ettim tadı nasıl olacak diye. Artık yapacak bir şey yok içeceğiz. Bu tarifi forumda yapmayanlar (Brett’e gerek yok) yapsınlar, güzel bir bira :slight_smile:

1 Beğeni

Yapma yav, yalan söylemişim :face_with_hand_over_mouth:, kovada çok beklediğinde brett efect çok artıyor ben 2 aybekletmiştim, gerçi sen de 5 hafta civarı bekletmişsin.

Evet 1.5 ay gibi kaldı…Şişeledim, sonra hay allah dedim, ya bu bir Brett bombası olursa diye…Özetle çabuk içeceğiz…Fikrini söylemen için haftaya sana da yollayacağım, sakın fazla bekletme…:slight_smile:

1 Beğeni

Bu arada brettli olanın ve brettsizin fg leri kaçtı

Bret’siz olan 1022 ile şişelendi, şişede aşırı bir gazlanma yok, şu an için.
Brett’li olan’da 1.011 gibi bir değer ile girdi, sorma kendi kendime şişeledikten hemen sonra neden 2-3 hafta daha beklemedim diye kızdım :frowning:
Şu sıralar iş yoğunluğum ve zamanında raporu bitirme stresim var, hiç düşünemedim…artık şişelendi bir defa, zaten topu topu 20 şişe. Bir kaç şişe arkadaşlara, kalanı risk almadan bir kaç hafta sonra dolaba alırım.

Fg ler yüksek , 2 hafta sonra birer deneme yaparsın duruma göre fıstlatırsın. Gazlandıktan sonra yerin varsa dolaba da alabilirsin, Urla sıcağında dışarıda çok tehlikeli olabilir, çöp torbasının içinde beklesinler her ihtimale karşı dışarıda duracaksa.

1 Beğeni