Cam şişelerin kullanım süresi ve oluşabilecek problemler

Merhaba yaklaşık 2 senedir kit birasıyla cam şişelere doldurarak bira yapıyorum. Şişeleri yaklaşık 12-14 tekrarla kullanmışımdır. Son zamanlarda şişeleri içtikten sonra anında sıcak suyla çalkalamama rağmen şişelerde yoğun maya kalıntıları ile her şişeleme öncesi pbw fırça yapma zorunda kalıyorum.
Sorularım; ilk olarak şişelerin iç yüzeyinde oluşan aşınma sonucu artık ömrümü yitirdiği ve sanitasyonun zorlaşmasından artık kullanmamam mı gerektiği,
İkinci olarak da temizlendi mi diye bakarken farkettiğim kılcal çatlaklar.
Kılcal çatlakları yeni yeni farkediyorum belki farketmeden bir çok kit kurdum ve şişe patlaması gibi bir problem yaşamadım sizce az da olsa çatlak gördüğüm şişeleri atmalı mıyım yoksa bariz çatlak olasıya kadar kullanabilir miyim ?
İkinci sorum da maya ve protein kalıntıları olduğunu sanıyorum her şişeleme öncesi yoğun pbw+fırça gerektirir mi ?
Her şişeleme öncesi saatlerde şişe temizliği gerçekten usandırdı eğer çok büyük bir sorun teşkil etmeyecekse ufak maya izleriyle birlikte şişelemek istiyorum.
Şimdiden teşekkürler.

Ben sizin yerinizde olsam, görsellerdeki gibi şişeleri kesinlikle kullanmazdım.

2 Beğeni

bir şişede bu şekilde iz oluşabilmesi için içildikten sonra uzun süre yıkanmadan yatay şekilde beklemiş olması lazım gibi geliyor. içtikten hemen sonra en az 2 kere çalkalanmış şişe görüntüsü değil bu

4 Beğeni

Aşağıdaki görüntü içindeki bira bardağa alındıktan sonra 3 kere çalkalanıp süzdürülerek “temizlendiği sanılarak” saklanan şişelerin, dolum öncesi pbw ve matkap yardımıyla fırça ile temizlenmesi sonrası içinden çıkan pbw’li suyun bir kapta toplanmış halidir.
Buna bakarak cevabı kendiniz verebilirsiniz bence.

Benim cevabım “kesinlikle evet.”

Ayrıca plastik fırçanın camı çizmesi imkansız.
Çatlak gözükenleri kullanmayın.
6-7 yıldır kullanmaya devam ettiğim şişelerim var, buna bakarak (eğer varsa) kullanım ömrünün çok uzun olduğunu söyleyebilirim.

4 Beğeni

Yeni bir bira üretmiş olabilirsin :slight_smile:

2 Beğeni

Bi de şişeler ne renk oldu ona bakmak lazım :slight_smile:

2 Beğeni

Ben önceden 3-4 kullanımda bir pbw ile temizliyordum. Bir kaç şişede problem yaşayınca artık her şişelemeden önce pbw işe temizliyorum ama çok uğraştırıyor ya. Şimdi son şişelemeden önce pbw ile temizlediğim ve tükettiğim şişeleri (yani 1 defa kullanışmış) pbwlemeden kullansam mı diye düşünmüyorum değil.

Bu arada Cenk’e katılıyorum, şişelerin boyasına bir bakmak lazım :joy:

Valla reçetesi çok basit.

1 lt. suda pbw çözdürüp her birine 50 ml. kadar şişelere pay ediyorsun. Ardından matkap yardımıyla şişeyi çevire çevire güzelce her yerini fırçalıyorsun, ardından şişedekini bir kaba geri döküyorsun.

Sonuç hiç şaşırtmıyor :grinning:
(Şişeler hala aynı renkte)

3 Beğeni

Eline sağlık, renk çok güzel görünüyor. 12 srm falan sanırım :grin::stuck_out_tongue:

2 Beğeni

Ben de bardağa aldıktan sonra hemen su ile çalkalayıp duruluyorum. Ek olarak; şişeler biraz biriktiği vakit kettle ile su kaynatıp şişelere dolduruyorum ve soğuyana kadar bekletiyorum. Ardından tekrar soğuk su ile durulayıp kasaya ters bir şekilde koyup bekletiyorum. Hiç böyle bir pbw’li görüntü olmadı ya da lezzette kötü bir etki yaşamadım bu zamana kadar. Kaynak su ile sanite olayını, kaba temizliğini yaptıktan sonra fermentere de uyguluyorum.

1 Beğeni

Başlıkta kullanım süresi diyor ya, youtube’da bir video vardı ve yanlış hatırlamıyorsam Heineken fabrikası hakkındaydı. Orada bir şişe ortalama 50 defa kullanılıyor gibi bir cümle geçiyordu. Ticari bira şişeleri sürekli taşındığından daha çubuk yıpranıyordur diye de tahmin ediyorum. Evde duran şişe kolay kolay yıpranmaz.

Temizlik konusunda ise, ben genelde bir kova suya biraz çamaşırsuyu katıyorum ve şişeleri o suyun içinden bekletiyorum. Sonra da biraz fırçalayıp iyice duruluyorum.

Çocukluğumda kahvede çalıştım, orada bardakların haftalık detaylı temizliğini böyle yapardık.

1 Beğeni

Yedi yıldır bu işi yaparım… İçer içmez şişelerimi üç dört defa çalkalarım sonra ful su ile doldurur bir gün de öyle tutarım…Şişelerde ki suyu wc veya banyo kovasına dökerim… Sonra şişelerimi ters çevirir tezgahta süzülünce ters şekilde kasaya koyarım… Dolum zamanı gelince de banyoda kabaca iç dış yıkayarak duşta mutfağa geçerim. Sonra starsan yapıp makineye koyarım 75 derecede yoğun yıkamada 30-45dk arası yıkatırım… Makine aynı zamanda şişe ağacı görevi de görüyor ve doluma geçerim… Şu ana kadar hiç bir sorunla karşılaşmadım… Bazı şişelerim halen kullanıyorum 8 yıllık olanı bile var. Bira şişede fermante olmaya devam ettiği için o izler belli bir süreden sonra kaçınılmaz oluyor. Ama başlangıçta bu yaptığım işleri yaparsanız sorun yaşayacağınızı pek sanmıyorum açıkçası.

3 Beğeni

Ben de benzer şekilde aynı gün içinde şişeyi 2 kere durular, çok az bulaşık detarjanı sıkıp onu çalkalayıp köpürtür ve onu da iyice durularım. Şişeleme öncesi de makinede en yüksek derecede PBW ile 3saat yıkar Starsanlar ve şişelerim. Şimdiye kadar bir sorun yaşamadım.

Fakat @Piizman yaptığı işkillendirmedi değil, bir denemek lazım, yanılıyor olabilirim.

2 Beğeni

Ben 2 çalkalayıp kaldırıyordum, neler neler varmış :thinking:

2 Beğeni

Makine boşa su ve elektrik, şişelerin anca dışı temizlenir, asıl gereken iç temizliğe hiçbir faydası yok malesef.

Misal ben temizliği fazla kaçırınca şişeler bile tepki gösteriyor bana. Alışmamışlar

4 Beğeni

Bugün üşenmedim ve şişeleri fırça ile temizledim. Sonuç sizinki kadar olmasa da şaşırttı.
Şişeleri güzelce içtikten sonra temizlememe ve şimdi yıkamadan ılık suyla 2 kere çalkalamama rağmen baya baya renk aldı su. Bundan sonra hep fırça ile yıkarım.
Fotoda tam belli olmuyor renk.

3 Beğeni

Ben biraz kaynar suyla çalkalar temizlik günü gelene kadar başka bir işlem yapmadan bekletirim. 4 veya 5 kullanımda bir biberon temizlik fırçasıyla temizlerim. Şimdiye kadar bir sorunla karşılaşmadım.

Kombiyi açıp 70C° getiriyorum o suyla toplu yıkama yapıyorum. Ya da ani su ısıtıcısıyla yapıyorum o da en üst kademede açınca 65-70 civarı veriyor suyu. Her 4 şişelemeden sonra ya pbw fırça yaparım ya da metabisülfit+sitrik asit ile yıkayıp fırçalarım. Ama genelde su o kadar renkli olmuyor bende.