Cider Cold Crash Nasıl Yapılmalı?

Selamlar dostlar 2 hafta önce fermantasyona başladığım ciderı hem biraz maya tadından ayırıp tatlılaştırmak hem de daha berrak olması adına coldcrash yapmak istiyorum fakat ilk kez yapacak olmamdan dolayı aklımda bazı sorular var.

Maalesef elimde boş kova olmadığı için aynı kova ile sifonlamadan coldcrash yapsam sorun olur mu?

Süreç nasıl olmalı? airlock çıkarıp kapağını aralayıp mı buzdolabına koymalıyım, internette bazı sayfalarda kapağın hafif açık bırakılması gerektiğinin yazıldığını gördüm. Ayrıca s tipi airlockların suckback yaptığını gördüm bu konuda neler yapılmalı?

Ne kadar süre durmalı 24 saat ile 48 saat arası genelde tutulduğuna rastladım fakat sizlere de bir daha sormak istiyorum

Maya aktivitesi tamamen duracağı işin şişeledikten sonraki gazlanma miktarı etkilenir mi? Şişeleneceği zaman tekrardan oda sıcaklığına ulaşması için beklenmeli mi?

Bunların haricinde dikkat edilmesi gereken başka noktalar ve tüm önerilerinize açığım.

Cider için cold crash yapmak istiyor olsam, diğer biralara yaptığımdan farklı bir şekilde yapmazdım.

Şişelenmiş ürün beklediğinde de sonuç epey benzer olduğu için çok sık başvurmuyorum ama nasıl yaptığımı anlatayım:

  1. Fermentasyon kovasından yerçekimi kullanarak, serbest akış ve hortumun ucuna taktığım şerbetçiotu torbası ile yeni kovaya aktarıyorum.
  2. Yeni kovada 3-4 gün buzdolabında tutuyorum.
  3. Şişeliyor ve buzdolabına kaldıracak olsam da gazlanması için bir süre oda sıcaklığında tutuyorum.

Isı yükseldiğinde maya yeniden çalışmaya başlayacaktır, dolayısıyla gazlanma açısından bir sorun olmaz. Gazlılık durumunu kontrol etmek için şişelerken bir iki pet şişe kullanmak işleri kolaylaştıracaktır.

3 Beğeni