Çilekli Buğday Birası

Buğday birasini sevdiğimden (çoook eski bir başlık olduğu burdan belli :joy:) modifiye etmeyi denediğim ilk bira oldu kendileri;

Muntons Buğday
(skt si yakin olduğu için) 2 adet Klasik münih maya (hoyratlığa bak!)
1.5kg buğday malt özü
3 kilo çilek (2 kilosunu kaynatip özütünü aldim, 1 kilosunu reçel yapar gibi 1 kilo şekerle kaynatip ekledim)
23 litre
1070 OG 1014 FG
24 derece sicaklikta

Taşmalar, tikanan hortumlarla zorlu bir fermantasyon oldu. Aynisini bir daha yapsam meyve parçasini birincil fermantasyonda eklemem, ya özüt eklerim ya da 2. fermantere aktarip eklerim.

Taşmalar yüzünden kayipta yüksek oldu 33 şişe 50 lik, 3 şişe 33 lük bira şişeledim.

Çilekleri tek tek kesip kontrol etmiştim davetsiz misafir barındırmasın diye, bir tane buldum!

18 Beğeni

tekila şişesindeki kurt misali değişik bir şey olabilirmiş aslında :slight_smile:

3 Beğeni

Hatta biraz daha heyecan katmak için birkaç normal şişe arasına atıp mini oyun bile yapılırdı da, hobiye başladığım yıl ya da bir sonraki yıldı bu bira. Açık kalp ameliyatı yapacak gibi hazırlıyordum her şeyi :crazy_face:

6 Beğeni

di mi ya neydi o günler. ben 2 kitte 1 şişe sanitasyon sıvısını bitirmiştim. dakka başı elimi fln dezenfekte ediyordum :smiley:

6 Beğeni

Merhabalar ,

Bende ilk buğday birası deneyimimi kit ile yapmak istiyorum, henüz kendime o kadar güvenemiyorum, sizlerin önereceği kitler nelerdir ?

Maalesef yeni kitleri deneyimleyemedim. Genel olarak muntons kitlerinden memnundum, yerlilerden de biraburada ve kediköy genel olarak üzmez diye tahmin ediyorum.

3 Beğeni