Clone of Cream Ale V2

Dha önceden mısır ve pirinç ilavesi ile bira nasıl olur diye denemeyi düşündüğümden @kronus’un paylaştığı 3-4 mahsüllü Cream Ale tarifini görünce bir deneyelim dedim. Bu deneyi 3 kişi paylaşacağımız için su miktarını ve mısırı biraz arttırdım, bir de şerbetçi otu seçiminde orjinal tarife daha yakın tarafta kalayım dedim.
Pirinç olarak kırık pirinç’i 3-4 katı sıuda 30 dk kadar haşladım. Mısır olarak elimde daha önce hitit maltdan aldığım mısır maltı vardı, 750 gr kadar onu kullandım, bir de n11 üzerinden flake mısır aldım 500 gr kadar da onu ekledim.
Daha önce de n11’den hatta aynı satıcıdan flake mısır almıştım ve daha önce gelen çok daha başarılıydı, bu sefer gelen çok fazla toz halinde ve içinde aşırı olmasa da çekirdek taneleri vardı (hayvan yemi olarak satıldığı için eklenmiş sanırım ama öncekinde yoktu), yıkamak, elemek biraz vakit aldı.
Bakalım nasıl olacak :slight_smile:

Cream Ale
BOIL TIME 60 dk
BATCH SIZE 25 lt
Pale Malt 3,5 kg 66%
Munich 0,25 kg 5%
Corn, Flaked 1,25 kg 24%
Rice, 0,3 kg 6%
Hallertauer Mittelfruh 60 dk 15 gr
Willamette 60 dk 15 gr
Saccharification 66 C 60 dk
Mash out 76 C 10 dk
(SG)1.043
FG (SG)1.008
EBC (Color)6.9
IBU (Bitterness)15.6
BU:GU0.36
ABV (Alcohol)
Mash Efficiency %72
Mash25 L
Sparge Volume 11 L
Total Water36 L
11 Beğeni

Henüz aşırı erken, şişede 14 günlük iken denemesini yaptım. Bir hafta sonra daha iyi olacak. Bu tarif hiç beklemediğim şeklide, sanki dışarıda bir yerde bira istemişim de içiyorum izlenimi verdi. Henüz tadı tam oturmamış, ama oturunca sanki bir Bud veya Becks’i andıran bir tadı olacak, çok rahat içimli ve eminim arkadaşlarım rahat içsinler diye her sene bir kez yapılacak bir bira olur gibi düşünüyorum, hele bir iki arkadaşım tadıp da onaylar ise reçete sınıfı geçer :slight_smile:

7 Beğeni