Çöp Olan Biramız

@menegin Teşekkür ediyorum

2 Beğeni

O mayalar sıcaklıktan dolayı ölmediyse de sayısı azalmış olabilir yetersiz ve yavaş iş yapabilir. Fermantasyon süresini bence uzatın 3 hafta filan bekleyin.

Bizde de durum bu arkdaşlar. 45 gün kovada kaldı iş güç bakamadım bir türlü. Fakat son 1 haftadır tahminim 23 derecenin üzerine çıktı. Ne yapmalı ?

Şişeleyin tabii ki :slight_smile:

3 Beğeni

Gayet güzel görünüyor 2 gün cold crash sonrası şişeleyin

2 Beğeni

Biraz zaman geçti ama ne oldu durumu biranın benimde 1 aylık 1054 le başlayan biram 1015 de takıldı bir hafta daha bekleteceğim ama sonra bayram için gideceğim için memlekete şişeleyip gitmek istiyorum

Eğer tamtahılsa ve hiç şeker vb kullanmadıysan zaten düşeceği en fazla 1015 civarıdır sorun yok bitmiş fermantasyon bitmesi gerektiği yerde. Kit birasıysa ve malt özü ile kurduysan yine 1015 civarı biter. Şeker, dekstroz ile kurduysan bile 1010 altına düşeceğini sanmam. Çünkü 1054 OG iyi bir OG. Maya da bir miktar etki eder. Kurulumu bilmeden tahmin yürütüyorum sadece…

Bahsettiğiniz şekilde tahmin yürütmek doğru olan bir yaklaşım değil. Hele ki tam tahılsa 1015’te biter demek hiç doğru değil. Fermentasyonun bitip bitmediğini ancak ve ancak hidrometre ölçümleriyle anlayabiliriz. Lütfen bu yaklaşımınızı sürdürmeyin, doğru olmayan şekilde yönlendiriyorsunuz insanları.

2 Beğeni

“1054 OG” için dedim, “1 aylık fermantasyon” için dedim, 1015 te takılı kaldı diyor, bende ''o civarlarda" Normal olduğunu söyledim. Hidrometresi varsa kontrol etsin tabi. Kimseyi yanlış yönlendirmek istemem.

Yok maalesef öyle olmuyor. 1010 ve altı biten çok tam tahıl denemem oldu. Mayanın sindirim oranına ve fermentasyon koşullarına bağlı olarak aynı kit veya tam tahılda çok farklı fg değerleri çıkabilir ortaya

Misal bu batch us05 maya