Çöp Olan Biramız

15 gün süren maceramız sanırım olumsuzlukla sonuçlandı. Daha önce defalarca kurulum yaptım ancak ilk defa böyle bir şey başıma geldi. Gravite ölçmek için mezura bira doldurduğum esnada beyaz parçacıkların bira içinde yüzdüğünü gördüm ve bir sorun olduğunu anladım. Çünkü daha önce hiç böyle olmamıştı. Bir dakika içinde parçacıklar mezurun dibine çöktü. Ölçüm sonucu da 1020 çıktı. Biranın tadına baktığımda gerçekten farklıydı. Resmini ekliyorum buraya. Ne önerirsiniz arkadaşlar daha bekleyim mi yoksa yeni bir kit mi kurayım? Teşekkür ederim.

Kit mi tt mi ? Nedir bu ?

1 Beğeni

Mexican bira kitiydi.

kova sıcaklığını oda sıcaklığına yükseltmenizi 1 hafta beklemenizi tavsiye ediyorum. Parçacıklar muhtemelen krausen parçaları.

1 Beğeni

Tadı farklı derken? 1020 daha fermantasyon bitmemiş demek onun ekşi ve gazlı tadı normal

2 Beğeni

Çoğu genç biranın tadı “farklı” gelebilir. Gazlanma ve soğutma sonrası tadında iyileşme olacaktır mutlaka. Ama bu “farklı” tadı biraz tanımlamanız gerekiyor.

Beyaz parçaların dip tortusundan gelen parçalar olduğunu düşünüyorum. Her farklı görüntüyü sorun olarak değerlendirmeyin. Mantıksal bir açıklaması vardır mutlaka.

Tavsiyem;
Yeniden ölçüm alın. Yine 1.020 ise 1 hafta daha bekletin. Bu bekleme sürecinde kovanın bulunduğu yerin ısısınını fermantasyona uygun duruma getirmeye çalışın, düşük ortam sıcaklıklarında fermantasyon yavaş ilerler. 1 hafta sonrasında yeniden 1.020 değer alırsanız ecnebilerin “stuck fermantation” dediği, sıkışmış/tamamlanmamış fermantasyon olayıyla karşı karşıya olabilirsiniz.
Bu durumla ilgili arama butonuna güvenin daha önce yaşanmış benzer sorunlarla ilgili çözüm önerilerini değerlendirin.

Not: Çöp bira yoktur, az güzel bira vardır.

6 Beğeni

23 litrelik kiti 10 litrelik kovaya şekersiz olarak kurdum. Acaba maya fazla gelmiş olabilir mi?

23 litrelik kiti 10 litreye mi? OG değeriniz kaçtı? Kaç gram maya kullandınız? Neden öyle bir şey yapma gereği duydunuz?
Biraz garip bir durum.

1 Beğeni

OG değerini ölçmeden kurulum yaptım. 10 litreye kurmamın nedeni de çok olunca çok içesi geliyor insanın malum alkolün de fazlası zararlı.

Alkolün fazlası olmuyor sizin yaptığınız. Sonuç olarak 3% de içseniz 10% de içseniz tükettiğiniz şey aynı oluyor

2 Beğeni

Hatta, eğer fermantasyon düzgün bir şekilde sonlanırsa, aynı miktarda tükettiğinizde daha az değil daha çok alkol almış olacaksınız. Ayrıca muhtemelen OG’nin öngörülenin üzerinde olacağını düşünürsek, maya çok değil az gelmiş de olabilir.

3 Beğeni

Sevgili @BoBo ve sevgili @Baltazar . 23 litre olarak ilaveten maltözü veya şeker ile kursa daha mı az ürün ve alkol olacaktı :wink:
Diyelim ki 1.8 kg lık maltözünü 10 litreye kurdu ve us05 maya kullandı. Yaklaşık 5.8 abv li, 1009 fg li 20 şişe birası olacak.
Eğer 1.8 kg maltözüne ilave 1 kg şeker ilave edip 20 litre kursaydı 5.0 abv li, 1008 fg li 40 şişe birası olacaktı. Hangisinde daha fazla alkol ve daha fazla tüketim var?

Maya fazla gelme ihtimali yok @Nathan stuck fermentasyon var gibi. Hafif karıştırıp daha sıcak ortama alıp bir kaç gün daha gözlemlemenizi tavsiye ederim.

1 Beğeni

Kendinizi frenleyemiyorsanız neden tarifle oynuyorsunuz ki ? Çok olan biralarınızı sahiplendirme yolunu tercih edebilirsiniz.

1 Beğeni

Merhaba
12. bira kitimi az evvel kurdum
İlk defa butik biranın kitini siparişi verdim.
Mayayı malt özütü paketinin alt kısmına yapıştırmışlar.
Malt özütünü kurmadan önce çözülmesi için biraz sıcak suda bekletmek üzere kaba koydum.
Dolayısıyla Mayalar paketin altında kaldığı için sıcağa maruz kaldı.
Birayı kurduktan sonra fark ettiğim için iş işten geçmiş oldu.
Sizce mayaların önümüzdeki 36 saat içinde çalışma ihtimalleri var mı?
Yardımlarınızı rica ederim.
Can Ü.

Yok öyle bir ihtimal, başka maya kullanın bence.

1 ay sonra tekrar ölçüm aldım 1020 sabitti. şişeledik bakalım sıcakta kalmış, gazı kaçmış bira gibiydi belki gazlama şekeri düzeltir. :slight_smile:

Teşekkür ediyorum. @menegin

American ale siparişi verdim.
Geldiğinde direkt ekleyince çalışır mı diyorsunuz?

Umarım çok geç kalmazsınız, en kısa sürede maya ile buluşturmak gerekiyor mayşeyi.

Bugün teslim edilmesini bekliyorum
Dün akşam itibariyle hava kilidinde hareketlilik var
Sabah tekrar kontrol ettiğimde hava çıkışı daha da sıklaşmış

Maya geldiğinde tekrar kontrol edip duruma göre takviye yapacağım

1 Beğeni

Fermentasyon başlamış zaten, başka maya eklemeyip sürecin tamamlanmasını bekleyin.

1 Beğeni