Dünya Emekçi Kadınlar Günü

Her şeyin hızla anlamsızlaştırıldığı bu düzende “Dünya Kadın Günü Kutlu Olsun” lafıyla geçiştirilemeyecek bir geçmişe sahip, özel bir gün bugün.

Bilgiye aç insanlar olarak bir araya geldiğimiz bu platformda da ayrı bir yeri hak ediyor ama biraz okuyunca, forumumuzun kadın üyelerini düzgün bir şekilde nasıl tebrik edebileceğimiz konusu zorlaşıyor.

Kendi adıma, Dünya Kadın Gününüz kutlu olsun diyeyim, ama okumayı da ihmal etmeyelim.

image

21 Beğeni

Evet, hiç de romantik bir şeyden söz etmiyoruz burada.
Zamanında suffragette hareketiydi ve bugün çok doğal olan şeyler için olağanüstü mücadele etti. ama işte taleplerinin bugün çok doğal karşılanıyor olmasını ödedikleri bedelle onlar sağladı.
Bugün her zaman sorunlu olan toptancı yaklaşım ile kadın hareketi denilip geçiliyor ama her kazanımda doğrudan öncülükleri, en azından büyük payları var.
Biz erkek milleti ise yıkmayı iş edinmediğimiz zaman bile en iyi ihtimalle bütün gün kahvede pinekleyip tüm tarla tapan işlerini kadına yüklüyoruz. Rütbe hep erkeklerde ama yeni bir dünyanın hayalini kadınlar kuruyor, mücadelesini kadınlar veriyor, bedel ödemekten o çok cesur erkeklerden farklı olarak korkmayan da kadınlar.
Dünyayı ve dünyayla birlikte biz üstün, cesur, yüce erkek milletini de kadınların kurtaracağına gönülden inanıyor ve kadın üyelerimizin dünya emekçi kadınlar gününü kutluyorum.

13 Beğeni

Bugün aklıma takıldı… 8 mart neden kadınlar günü değil de emekçi kadınlar günü?

Benim bildiğim 8 mart kadınlar günüdür. Bu ne zaman emekçi kadınlar günü oldu? Yada bu hep emekçi kadınlar günüydü de ben mi yanlış hatırlıyorum.

Wiki doğrudan dünya kadınlar günü demiş. Hatta BM tarafından da dünya kadınlar günü olarak tanınmış.

1 Beğeni

wikide tarihçe kısmında yazıyor hocam

2 Beğeni

Sanırım esası dünya emekçi kadınlar günü, 1975’li yıllarda Birleşmiş Milletler bu özel günü anarken “emekçi” kısmını çıkarıyor, son yıllarda tekrar esası olan emekçi kadınlar günü şeklinde anılmasına geri dönülmesi yönünde bir uğraş var. Bunlar sonuçta biraz politik ve siyasi işler. Emekçi olsun olmasın tüm kadınların bu özel günü kutlu olsun.

2 Beğeni