Elmalt ı, ıı, ııı

Sevgili dostum @magunay isteyeli 30 40 yıl filan oldu herhalde ve artık komşusundan topladığı elmalar en iyi ihtimalle midelerdeki yerini almıştır ama ne demişler: Fantom ormanda 10 çita hızındadır. Ne var ki ormanda değil şehirde fantom ve hızı 1/10 kaplumbağa civarı. Neyse, geç olsun güç olmasın. Aşağıdaki, Elmalt’ın en iyi versiyonu olduğunu düşündüğüm ELMALT II’ye ait. ELMALT III de aynı reçete temel alınarak yapıldı ama onda NEM denemesinden artan maltlar da kullanıldığından, kervan göç yolunda düzülür çizgisinde doğaçlamaya başvuruldu.
Reçete 25 lt için ancak bira kısmı 10 lt için. Bu nedenle mayşeleme 11 lt su ile tek kademe 68C’de yapıldı ve 1.032 tutturuldu. 15 lt elma suyundan da 0.031 alınarak toplam OG 1.063 çıktı. Kendi reçetenizi oluştururken 1.060 civarını hedefleyin . Brewersfriend hesaplayıcısında gördüğünüz gibi 15 lt elma suyu karışıma 0.029 ek yapıyor. Bunu, 0.001’i mayşe verimliliğinden, 0.002’si elma suyundan olmak üzere 0.003 gibi küçük bir farkla da olsa mayşe sonu şıra ve fermenterde yapılan ölçümler de doğruladı. (Elma suyundaki fark muhtemelen brewersfriend’e göre yaklaşık 1050 gram olan bir litre elma suyu ağırlığını, yuvarlak hesap 1000 gram almamdan kaynaklanıyor.)
30 dk, hatta 15 dk kaynatma yeterli. IBU’yu 10’un altında tutun. Gerçi hiç üzerine çıkıp denemiş değilim ama aşırı olduğu söyleniyor ve zaten bu (bildiğiniz gibi cider’da şerbetçiotu yok.) şerbetçiotu vurgusu olan bir ürün değil. Temel amaç cider’ın ekşiliğini ve aşırı sekliğini malt ile kırmak. Ekşilik demişken, market işi elma suyu kullanıyorsanız special W veya Caraaroma kullanın ama @magunay kadar iyi bir komşunuz varsa ve taze elma suyu bulabiliyorsanız Caramunich III, hatta II yeterli gelir.

EDIT: 1.013 ile bitti ve ABV 6,8 ama tehlikeli derecede kolay içiliyor. İnanmayan @BoBo 'ya sorsun.

11 Beğeni

Vay çok güzel reçete tadım notlarını ve bardaktaki halini görmeyi beklerim.

1 Beğeni

Tadım notlarını @bobo yazmıştı ve tabii foto da koymuştu ama nerede ola ki?

3 Beğeni

Akşam bir araştırma yapayım, bakalım bulabilecek miyim.

2 Beğeni

Kolay içildiğine zerre şüphe yok.
Kolayca ve büyük keyifle. :slight_smile:

2 Beğeni

Tadım notları ve fotoğraf zoom’da olacakmış diyorlar doğru mu?

3 Beğeni

Her şeye de inanmamak lazım denildiğini de işittim ben.

2 Beğeni

Epey bir aramam gerekti ama buldum…

Ne çok şey yazmışız eski forumda, ne çok şey yitip gitmiş diye söylenmeden edemeyeceğim ama… Neyse :zipper_mouth_face:

On yüz bin milyon baloncuk yuttum!

Bu akşamın tadım notları sevgii @ers’in Elmalt III’üne dair.

“Yorum” yazmadan önce bilgilerimi “güncellemek” üzere Elmalt III başlığında gezindim bir süre. Yazmış da yazmış, yazmış da yazmış… Kafam kazana döndü, bıraktım okumayı.

Buğulu görünmlü, bol gazlı ama gazlılığı rahatsız edici düzeyde ve ısıran cinsinden değil.

Orta-düşük gövdeli, alkolü de çok güzel gizlenmiş ve çok rahat bir içimi var.

Hepten karıştırmadıysam Ersoy Cascade kullanmış ama ben hiç almıyorum. Elma suyunun tadı ve kokusu geliyor bol bol, hatta biraz da şaşırtıcak kadar baki.

Sanırım elma suyundan gelen ve genizde kısacık bir süre boyunca kalan bir burukluk var ve o burukluk da bunun bira - cider arası bir yerde olduğunu düşündürdü bana.

Büyük keyifle tükettim, bir şişem daha var diye seviniyorum!

Eline sağlık.

11 Beğeni

Bu, Elmalt III’e ait ve reçete temelde Elmalt II, yani buradaki ile aynı. Tatları da hemen hemen aynı ama III’de NEM denemesinden gelen maltları da kullandığım için reçete biraz doğaçlamaya dayalı oldu. Derli toplu olsun diye II’nin reçetesini verdim.
III’de, aynı zamanda LODO yöntemi (Low Dissolved Oxygen - Düşük Çözünmüş Oksijen) kullanıldı…

…ama ayrıntı verip @bobo’nun zaten küçük sayılamayacak kafasını kazan boyutlarına çıkarmak istemem. :sunglasses:
EDIT: Fotoları övmeden geçmek haksızlık olur. - Her zamanki gibi - Harikalar

6 Beğeni

Nezaketiniz en az her zamanki gibi saygıdeğer @ers beyciğim… İyi ki varsınız.

2 Beğeni

Çok teşekkür ediyorum, elmalar duruyor bu arada, birazını cider yapacağım birazını da elmalt farz oldu…

Herhalde üç versiyonu da içtim, reçete için ısrarla beklememin sebebi de bu zaten :slight_smile:

5 Beğeni

Zahmet edilmiş yazılmış teşekkür ederim. Bende bira cider arasında olacağını tahmin etmiştim içimi gayet keyifli olmalıdır diye düşünüyorum.