Emr's Hefeweizen

Bende soğutma için dolap yok ama strafordan yapılma kutuyla lager bile yaptım. muhtemelen bu birayı da 22-23 aralığında çok rahat tutarım fermantasyon boyunca.

1 Beğeni

bugün son ölçümü aldığımda 1005e düştüğünü gördüm. ogde 1050 almıştım ama fg niye bu kadar düştü anlayamadım. tadında da belirgin bir ekşilik var. bi yerde hata yapmışım. şişeleyip bir şans vereceğim ama çok ümitli değilim.

bu arda wb06nın ekşime mevzusu vardı. fermantasyon sıcaklığı şu şekilde revize etmiştim ve 11 günlük kısımda 22,5-23 aralığını hiç geçmedim.

Fermentation

Primary — 18 °C3 days

Primary — 23 °C11 days

acaba şunun olumsuz bir etkisi olmuş olabilir mi ?

Laktik asitin öyle bir etkisi yok, muhtemelen kontamine oldu.

çok kontamine gibi gelmedi. kokuda sıkıntı yoktu, tattaki ekşilik ağza alınmayacak kadar değildi.

kullandığım termometre hatalıymış. muhtemelen mash aşamasında hatalı derecelerde ilerledim. fg düşüşünü ona bağladım açıkçası.

ekşiliğin maya kaynaklı mı yoksa başka bir şeyden mi olduğunu çözemiyorum. ekipmanları da mı temizlesem bi diye düşünüyorum.

Düşük sıcaklıklar aslında karanfil tadini azalmasını sağladığı için doğal olarak muz aroması geri planda az bile olsa öne çıkmayı başarıyor. Ancak bugday özelinde maya orani sıcaklık maya türü ( sıvı kuru) gibi gibi bir çok etken var etkileyen.

Yalnız düşük sıcaklıklar karanfil tadını tam tersine ortaya çıkarıyor.

2 Beğeni

Tecrübeler farklı olduysa, diger değişkenler etkilemiştir demekki maya orani tipi vs vs.

Kendileri tam şişede 60. gününde ekşiliğinden vazgeçti ve içilebilir duruma geldi. Mayayı kullanacaklara şimdiden sabırlar diliyorum.

6 Beğeni