English Porter Reçetesi

Herkese Selamlar,

Soyle bir porter dusunuyorum, Elimde 50 gr EKG var ve 20 gr Hallertauer Mittelfrueh var. Sot profiline bir turlu karar veremedim, ya Hallertauer Mittelfrueh komple cikacak, 60-30 dakika 25 gr-25gr EKG olacak, yada asagidaki gibi, HR cikarsa IBU 25, BU:GU 0.50 oluyor

Ayrica malt foward bir stil olmasindan dolayi malt recetesi konusunda da yorumlara acigim.

1 Beğeni

Bence melanoidine gerek yok, east kent 30 dk ya da

1 Beğeni

Goldings’in alfa asiti 5 mi?

1 Beğeni

Aynen ustadim

Melanoidin kaybolur gider diyorsun yani, EKG’leri 50gr son 15dk olarak modifiye ediyorum o zaman:)

Carafa 2 ve Yulaf hakkinda ne dusunuyorsunuz? miktarlari %5 gibi, cok gelmez degil mi? Birde 60dk programdaki hallertauer yerine bilecik aroma nasil olur?

Kaybolup gitmesinden ziyade stile hem uygun değil hem de gerek yok

Son 5 dk ya da konabilir

Renk stili tutuyorsa sorun yok

Bilecik aromayı bilmiyorum kullanmadım hiç, brewers gold varsa iyi gider ama

1 Beğeni

Şöyle bir stok kontrolü yaptım ama muntons maltlarından işe yarar pek bir şey kalmamış satıcılarda. Brown ve amber maltlar süper olurdu. Neyse eğer maltları henüz almamış isen; melanoidini çıkarıp abbey ve special W kullanabilirsin renk ve OG ayarını gözeterek. Ayrıca carafa2 nin kavrukluğu ve vereceği tat ile endişe varsa special W güzel çözüm olacaktır veya cold steep de yapılabilir.
60.dk acılık için aroma otunu kullanabilirsin ben bir yıl kullandım bir şey olmadı :slight_smile:
Diğer konu da aslında reçete bu haliyle bile dengeli aslında direkt bunu da kaynatabilirsin.

2 Beğeni

Hala da olabilir. Pale ale maltı brown’a dönüştürmek 180°C’de 60 dakika fırınlamaya bakar. Ama sonrasında en az iki hafta havalandırma süresi şart koşuyorlar.

Denedin mi diye sorarsanız, renk koyulaştırmak için denemedim. Tek tecrübem elimdeki üç yıllık bayat maltları tazelemek için ekmek makinesine atıp reçel programında 15 dakika çevirmek oldu. Ama John Palmer’ın verdiği sıcaklık ve sürelere güvenilir herhalde.

3 Beğeni

Malt teknikleri bu kadar kolay olmamali gibi geliyor :scream: :scream: :scream:

Green malt konusunda muhakkak ki derin ustalıklar, teknikler gelişmiştir. Crystal/caramel malt için de öyledir. Ama amber ve brown için fırınlama sıcaklığı derecesi ve süresinden başka ne gibi parametreler vardır, bilemedim.

2 Beğeni

Amber ve brown malt hatta roasted barley, bunlar basit doğru ısı ve süreler uygulanırsa, ama yaptıktan sonra biraz beklemek gerekiyor o yoğun is kokusu gitsin vb diye

2 Beğeni

Hazır kovadaki bitter’dan maya hasat etmişken taze taze bir de porter yapayım dedim…

Reçete şöyle…

@menegin carafayı mayşelemenin son 15 dakikasında atınca daha yumoş oluyordu değil mi?

7 Beğeni

Evet, ben bugün red ale de de öyle yaptım. Bu en mantıklı yöntem bence, hem aroma geçiyor hem de içim oldukça yumuşuyor.

3 Beğeni