Ersoy Abi's Ginger Fueled Ale

Az önce forumda dolanırken tarifleri kaydettiğimi ve “akşam” paylaşacağımı söylediğimi görüp çok utandım çünkü tarifleri kaydetmiştim ve “akşam” paylaşmayı planlamıştım ama gördüğüm kadarıyla olmamış bu dediğim.

Aslında ekran görüntüleri benim kafamı karıştırmıştı benim ve bir programa girip reçete olarak paylaşmayı planladığım için geciktim ama bir türlü fırsat olmadı ve en sonunda vazgeçtim.

Ersoy abimizin tarifi ve alıntıdır. Çok tavsiye edilir.

Zencefil rendesinin 950 gramını 30. dakikada limonların suyu, kabuğunun sarı kısmı hariç posası ve candy’nin yarısıyla birlikte ekleyin. Limon kabuklarının sarı kısmını saklayın.

Limon posasını 45. dakikada çıkarın. 50. dakikada kalan candy, kalan zencefil ve limon kabuklarının sarısını ekleyin.

Kış versiyonu için, candy’nin 750 gramını çıkarıp yerine 1250 gr Maris Otter, daha da maltlı istiyorsanız Vienna, Munich I ya da II ekleyin.

Zencefilin iyice abarmasını isterseniz, geç eklemeyi yapmayıp, fermantasyon sonunda kuru ekleyin. Limon sarılarını da kuru ekleyebilir, keyfinize göre turunç, greyfurt, portakal kabuğu koyabilirsiniz.

Biraz tatlılık isterseniz laktozdan yararlanabilir veya her şişeye yarım Stevia koyabilirsiniz.

Afiyet şeker bal olsun

12 Beğeni

Merhaba,
salgın zamanı covid ten korur diye anlamsızca stokladığım toz zencefillerle az alkollu zencefilli bir içecek yapmayı planlıyorum.
Daha önce toz zencefil kullanmış birileri oldumu acaba?
Malum toz zencefil çok keskin bir aroma. Kullanılacak miktar konusunda endişelerim var.

1 Beğeni

Toz zencefil tazesine göre çok daha az keskin, ben olsam tazesini kullanırdım, toz zencefil pompayı tıkar mı bilemedin geçen hoegarden klonunda da buğday unu denince de gündeme gelmişti, artı nükleasyon vb de ayrı tabi, denemekte dyada var biz deöğrenmiş oluruz

4 Beğeni

Toz zencefil hic kullanmadim ama taze zencefilin etkin maddesi gingerol, kurutulma sonucu shogarol adli bambaska bir maddeye donusuyor. Yani ayni sey olmayacaktir.

4 Beğeni