Fermentasyon Problemi

Çok ilginçtir ama yerli kitlerin çoğu krausensiz ve hava coşkusuz mayalanıyor. Üreticilerine sorunca krausen şart değil, olabilir minvalinde cevaplayıp geçiyorlar ama bence bu durum bir şeylerin (protein vs.) eksikliğinden kaynaklanıyor.

Hareket yok diye kafadan 2. paketi boca etmeden önce maya uyanmasının 72 saate kadar (3 gün) yolu olduğunu unutmayın, hala hareket görülmüyorsa hidrometre ile ölçüm alıp og’de bir düşüş var mı yok mu diye bakmak en doğrusu. (Maya atmadan önce og ölçümü yapılması gerektiğini yazmama gerek yoktur diye düşünüyorum.) Düşüş varsa kendi haline bırakmalı, yoksa o zaman hal çaresine bakılmalı.

Yanıtınız için teşekkür ederim. Tam 1 hafta oldu hala hava çıkışı oluyor. Ama krausen oluşmadı. Ölçüm yapıyorum. 1017’ye kadar düştü. Ama hiç krausenden emare yok. Daha önce butik bira kitlerinde hiç problem yaşamamıştım. Ucuz diye yüklü kit aldım vinomarketten yorumlar fena değildi. Keşke az alıp deneseydim. Bundan önce yaptıklarım da hiç içime sinmemişti. Mayadan mı kitten mi bilmiyorum ama hiç memnun kalmadım.

Kitleri iade etmeyi deneyin. Olmazsa güvenilir bir yerden maya alın.

Merhabalar, yaklasik 3 gun once (65 saat) bira kitinden stout bira kurdum. Kiti yumusatmak icin aliminyum folyounun icine kaynar su dokup bir muddet karistirdim. Hatta sonrasinda pakette kalanlari bir tur daha sicak su dokerek yumusattim. Tum bunlari yaptiktan sonra mayanin paketin alt tarafina bantlandigini farkettim. Yani mayalar 5 dakika civari yuksek sicakliga maruz kaldilar.

Ilk 2 gun hava kilidinde herhangi bir hareket gormeyince hemen yeni bir maya daha siparis ettim (BB-35 Amerikan Ale. Kit Amerikan Ale ile geliyor ama tam turunu hatirlamiyorum. Butik Bira sitesinde de bilgi yok). Ayrica, belki mayalar kopugun ustunde kalmistir diye fermente kovasini hafifce salladim.

Simdi yeni maya paketi elime ulasti ama fermentasyon da bugun basladi. Ancak daha onceki fermentasyonlara goru oldukca yavas su anda. Su asamada yeni maya paketini eklemek mantikli mi sizce?

Cok tesekkur ederim simdiden.

1 Beğeni

Hidrometre ile ölçüm aldınız mı? Krausen oluşmuş mu?

Merhabalar,
Krausen oluşmuşsa yeni maya eklemeyin bence.

Ölçüm alarak takip edin bence. Fermentasyon bitmesi gereken noktadan yüksek kalırsa yeni maya eklemeyi o zaman düşünebilirsiniz.

Mayseyi gec saatte hazirladigim icin olcum almayi atlamisim. Simdi aldigim olcumde deger 1030. Krausen olusumunu nasil takip edebilirim? Baslangic kitiyle gelen, seffaf olmayan kovalardan kullaniyorum. Fener tutup kovanin disindan kontrol ettigimde, bira seviyesinin 4-5 cm ustunde duzenli lekelenmeler goruyorum ama ben calkalarken olusmus lekeler de olabilir. Kapagi acip bakmak sorun olur mu bu asamada?

Sorun olmaz, hava kilidinden kova içerisine su kaçırmamaya dikkat edin.

herkese merhaba

17 gün önce kiti kurdum . kiti malt özütü ile kurdum, şeker kullanmadım. hidrometre ile 8 gün önce yaptığım ölçümde 1015 - 20 gibi bir değer görmüştüm. bu gün yaptığım ölçümde değer yine aynıydı . kiti aldığım yer ile iletişime geçtim. fermentasyonda ufak bir sorun olduğunu ama şişelenebileceğini söyledi . sizlerin tavsiyesi ne olur ? şişelemeli mi ? şeker miktarını normal mi koymalı yoksa bir miktar az mı ?
gazlanma sürecinde dikkat etmem gereken birşey var mı ? nasıl bir tat beklemeliyim? maya tadı mı baskın olur ?

Öncelikle hoşgeldiniz.
Kit ve maya nedir? Biraz açıklarsanız daha doğru fikir verilebilir.

sağolun,
Golden Ale Malt Özütü ve 1.5 kg Sade Malt Özütü kullandım. biraburada nın golden ale kiti . maya kitin üzerine yapışık geldi. üzerinde bilgi yoktu . sitede de bir ayrıntı yok. 7 gram ale maya ile birlikte gelir yazılmış.

1 Beğeni

Aslında üst sınırın da üstünde bir değerde bitmiş. Fotoğraftan görebildiğim kadarıyla 1.014 gibi görünüyor. Tavsiyem 1000gr./405 adet lik şekerlerden 1 er adet olacak şekilde 50 cl lik şişelere şişelemeniz.

1 Beğeni

Ölçüm yapılan sıvı kaç derece sıcaklıkta?
O.g. kaçtı?
Kaç derecede fermente oldu?

plastik şişeye 1 litrelik olarak şişeledim . 3 adet attım. 25 derecede gazlandırmam gerektiğini söylediler . odam da şansa tam 25 derece . fazla gazlanma gibi birşey olursa bunu nasıl anlarım ? kapağı açıp fazla gazı atabilir miyim ?

1 Beğeni

sıvı 20 derecede . genelde 19-20.5 aralığında fermente oldu .

Plastik şişeyse kolay, hiç kurcalamayın, 15 gün sonra bir tanesini deneyin. :beers:

2 Beğeni

Ben olsam işi garantiye almak için kova içini 23 dereceye çıkarıp 3 gün bekler, sonra ölçüm alırdım, aynı ise şişelerdim ama siz zaten şişelemişsiniz. Hayırlısı olsun.

Dün hava kilidini çıkarıp delikten baktım. Krausen oluşmuştu. Şimdilik eklemeyeceğim yeni mayaları. 2 günde bir gravite ölçüp duruma göre karar vereceğim. Çok teşekkürler.

1 Beğeni

mezür ün içindekini biraz soğutup bir kaç yudum aldım. gazsız bira tadı var . şimdilik herhangi bir gariplik yok . 1 ay içinde tadı daha oturuyor deniyor . ticari biralardan eksiği olmayan bir bira olmuş.

bu mevzuyu biraz yabancılarda araştırdım sıklıkla fermentasyon 1020 de sıkışıp kalıyormuş. bazen mayadan bazen sıcakken maya atmaktan kaynaklanıyor denmiş.