Fermentör Kapasitesi

Hoş geldiniz.

Bu aparatların ucu 1/4" olması lazım. Dolayısı ile aşağıdaki gibi su arıtma sistemlerinde kullanılan perde geçişi vb ile birlilkte kullanabileceğinizi düşünüyorum. Eğer silikon hortum iç taraftan tam oturmazsa 5-6cm yine su arıtma sistemlerinde kullanılan sert hortumlardan araya ekleyebilirsiniz.

https://www.n11.com/urun/su-aritma-cihazi-filtre-kasa-cikis-6-mm-hortum-baglantisi-10-ad-23184328?magaza=suaritmamarket

Bu arada hobi aceleye gelmez, ben 2017 den beri sistem topluyorum :slight_smile:

4 Beğeni

Hoşbuldum :slightly_smiling_face: Çok teşekkür ederim, aceleci olmamın nedeni kırsalda yaşıyor olmam 3 4 ayda bir şehre geliyorum. Birazdan çıkıp tesisatçıları ve nalburları gezeceğim, eğer olursa bilgilendiririm. Ama bahsettiğiniz hortumun oturmama durumunu anlayamadım, karbanizasyon kapağına direkt bağlanamaz mı demek istediniz?

Güle güle kullanın. İçinin pürüzlü olduğunu söylemişsiniz, bu, temizlik açısından, istenilen bir durum değil. Bakteriler için tutunabilme (adherence) önemlidir, pürüzlü bir yüzey de bunu sağlar. Temizlik konusunda biraz daha çaba gerektireceğini düşünüyorum.

1 Beğeni

Montaj sıralamasını aşağıda göstermeye çalıştım daha net olur diye. Bahsettiğim hortum işaretli olan 6mm lik sert hortum. Silikon hortum dış çapı uygun olmayabilir olsada yumusak olduğu için düzgün otumayabilir.

2 Beğeni

Çok zahmete soktum seni, çok teşekkür ederim. Tesisatçı gezdim biraz 1/4 erkek nipel sordum dişli uyuyor mu diye, hiçbirşey anlamadılar, elindeki malzemelerin hepsini denedim uymadı hiçbiri.

1 Beğeni

Bunu yapamadım, yaşadığım yere ptt kargo getiriyormuş o yüzden aliexpressten verdim siparişi

basınç altında fermente ederken kaç psi da tutmamız gerekiyor, bu fermenter o basıncı taşıyabilir mi ?

Taşıyamaz.
(yirmikarakter)

1 Beğeni

Basınç altında olmasından ziyade kapalı transfer yapabilsen yeter bu fermenter ile. Basınç işine girme hiç. Bir anda patlar anlayamazsın. Transfer edecek kadar hafif basınç ile aktarımını yap yeter.

1 Beğeni

O kadar için yeteceğini düşünüyorum, dün 0.5 bar bastım bir süre bekledim sorun olmadı

1 Beğeni

10 psi bastım ve kapalı transfer yaptım. Fakat basınç altında fermantasyon için daha yüksek değerler gerekiyor. Kapak kilit mekanizmasından kaynaklı 10 psi 'da bile hafif kaçak yapabildiğine göre üstünde hayli hayli kaçak yapacaktır.

2 Beğeni

Sızdırmazlığı sağlayabilirse 1.5-2 bar basınçta patlamaz.

1 Beğeni

Bu ürün basınç altında fermantasyon için imal edilmedi. Yoksa hepimiz bidon alır basınç altında fermantasyon denerdik. Sanitasyon, ısı kontrolü, sağlıklı maya. Bunlar iyi bir fermantasyon için yeterli. Heyecan aramaya gerek yok bence.

3 Beğeni

1.5 2 bar basarsam kesinlikle sızdıracağını düşünüyorum 0.5 bar bastığımda kapakta ovalleşme oldu, açıkçası basınç altında fermantasyonun ne kadar basınçta yapıldığını bilmediğim için sordum. Dedikleri gibi heyecan aramaya gerek yok bence de .

3 Beğeni

Bilakis, sızdırmazlığı sağlayamazsa patlamaz.

Hava kilidindeki su sütünü kadar basınç yeterli olacaktır.

1 Beğeni

Üzgünüm ama bu her durumda çalışmaz. Kapalı transferde bile kapaktan hava sızıntısı oluyor. Kapalı transfer yaparken hızlı olsun diye basıncı biraz arttırınca kapak yırtılarak patladı. Tecrübeyle sabit.
Bu fermenterde basınç altında fermantasyon denemeyin. Kesinlikle o basıncı taşımaz. Bidon belki dayanır, ama kapaktan kesinlikle patlayacaktır.

3 Beğeni