Fıçıda Diğer Lezzetler: Tarifler, Yöntemler, Fikirler

Elde bir miktar boş ve yakında dolmayacak fıçı olunca, ben bunları ne yapabilirim diye düşünmeye başladım.

Kedi evi denedim, yetmediler, @magunay geldiğinde dans eserken kullansın diye üst üste dizmeye çalıştım, o da yeterince sağlam olmadı.

Bu noktada aklıma gelen başka gazlı içecekler yapmak oldu. İnternette biraz gezince ice tea, gazoz, kombucha, ev yapımı kola gibi içeceklerin gazlı servisi için de pek çok kişinin kullandığını gördüm. Hatta şarap, ve hatta hatta gazlı su için bile kullananlar vardı.

Şu ana kadar iki ayrı tarif denedim. Bu başlık, fıçıda servis ettiğimiz farklı lezzetler için olsun. Tariflerimizi paylaşalım ufkumuz açılsın.

7 Beğeni

Şu an önümde duran ve büyük keyifle tükettiğim bu gazozun en zayıf tarafı yeterince şekerli olmayışı. Ben şekerden olabildiğince uzak durmaya çalışıyorum ve 15 litrelik bu tarifte sadece 400 gram şeker kullandım ve az oldu.

Neyse… Malzemelerimiz şöyle:

• 15 litre su
  • 240 gr taze zencefil
  • 3 limon
  • 3 misket limonu
  • 1 portakal
  • 1,5 nar

Öncelikle bütün malzemeleri güzelce yıkadım.
Zencefili soymadan, kabuğuyla birlikte kullanacağım için yıkama işine özen gösterdim.

Diğer bütün malzemeleri güzelce dilimledim. KAbuklarını soymadım.

Tüm malzemeleri blender’a doldurdum ve kuru çalışmaması için biraz da su ekledim.

Yüksek hız ayarında uzun uzun parçaladım her şeyi.

Narın suyunu sıktım…

Sonra tüm malzemeyi büyükçe bir tencereye doldurup kaynama sıcaklığına dek ısıtıp öylece soğumaya bıraktım. Şekeri de bu aşamada ekleyip erimesini sağladım.

Fıçımı güzelce temizledim…

Soğuyan meyveleri bir tülbent yardımıyla süzerek fıçıya aktardım…

8 PSI basınç altında 15 gün kadar bekledikten sonra gazozum hazırdı.

Nar suyu nedeniyle hafif bir burukluk var.
Şeker yeterli değil.
Köpük kalıcı olmuyor.
İçerken gazı azalıyor.
Zencefil biraz azaltılabilir.

Bütün bunlar bana yardım eden pek çok dostum sayesinde mümkün oldu. Gerek malzeme hediye eden, gerek yol gösteren, gerekse de bitmek tükenmek bilmez sorularıma bıkmadan usanmadan yanıt veren tüm dostlarıma müteşekkir olduğumu ifade etmek isterim.

15 Beğeni

Şu hayatta tek derdin bu olsun :slight_smile:

Sen ayır gazozdan, gelince dans arası molada ferahlatsın diye içerim :slight_smile:

3 Beğeni

Size bir tarif daha…

• 200 gr zencefil
  • 300 gr mandalina
  • 1 kg portakal
  • 700 gr nar
  • 500 gr şeker
  • 2 muskat
  • 20 adet karanfil
  • 15 kakule
  • 10 gr kişniş

Yöntem aynı…

Portakal ve narları sıktım…

Muskat’ı biraz kırdım

Her şey buluştu ve parçalandı…

Portaskal kabukları, portakal ve nar suyuyla birlikte ısıtıldı ve soğumaya bırakıldı…

Şekeri az geldi, 2 litre kadar Fanta ekledim…

Henüz beklemede.

8 Beğeni

400 gr. için sonuç buysa yeterli denilecek şeker için tahmini miktar nedir? 1 kilo? 1.5-2 kilo?

1 Beğeni

Valla çok emin değilim açıkçası.
İnternette değişik tarifler ararken ev yapımı kola tarifi gördüm mesela, 2-3 kilo kullanmıştı 5 litre için.
Bence şekerle olacak iş değil, bir dahakine Stevia tatlandırıcı denemeyi planlıyorum.

1 Beğeni

Abi fıçısı olmayan insanların boynunu büküyorsun :frowning:

2 Beğeni

Estağfurullah…
Fıçı özenilecek bir şey değil zaten.

1 Beğeni

Ama tariflere özeniyorum :slight_smile:

1 Beğeni

Aynı tarifi uygulayıp, pet şişede şampanya mayası ile gazlandırabilirsin. :slight_smile:

1 Beğeni

Hah işte bu zehri verdin yine abi :slight_smile:

1 Beğeni

ben uzun bir süre yurtdışında yaşadığım için gazlı suya bir hayli alışığım Türkiye’de bulmak zor oluyordu ben de keezer’ımda 1 musluğu sadece gazlı su için kullanıyorum özellikle yaz aylarında çok iyi oluyor hatta 1-2 bardak bira arası 1 bardak gazlı su süper gidiyor tavsiye ederim.

Yapımıda tahmin edebileceğiniz üzere çok kolay 19L corny’e 19L damacanayı boşaltıyoruz, 60PSI co2 ye bağlayıp bekliyoruz. Bir kaç gün sonra mis gibi gazlı suyunuz hazır.

Geçen aylarada Edirne’de craft bira satan bir mekana tavsiye ettim, 1 muslukta gazlı suya ayırın müşterilerinize arada gazlı su ikram edin diye bilmiyorum yaptılar mı ama bu tarz mekan sahiplerine tavsiyemdir, bira satışlarını arttırırsınız tahminimce :smiley:

8 Beğeni

Bizim de aklımızdaydı aslına bakarsanız ama ben portakallı gazlı su için kullandım fıçımı. Sonra evde kimse içmedi, henüz sadece tek musuluğu bağlamayı becerebildiğim için ben de tüketemedim. Öylece duruyor, bakarsınız ben de denerim yakında.

60 PSI çok değil mi?

Valla hocam zamanında bir yerlerde okumuştum 60PSI diye o gün bugündür öyle yapıyorum. Suyu hemen içmesen bile uzun süre gazı kalıyor.

Ama tabi 60PSI ye ayarlayınca servis etmek çok zor oluyor, en azından eskiden zor oluyordu. Bu Kegland’in akış kontrollü ball lock disconnectleri çıktı bu yeni plastik olanlar çok rahatladım. Hat uzunluğuymuş, yüksek basınçta gazla düşük basınçta servis et vs. olayları bitti. Bütün sıvı disconnectlerimi akış kontrollü yaptım ben şahsen.

Bu arada dip not 60PSI basınca akış kontrollü musluklar olmuyor benim deneyimim, akış kontrollü muslukla çözerim diye düşünmeyin tavsiyem. Ben bu disconnectlere geçince akış kontrollü musluklarım akış kontrol kısmını iptal ettim direk büyük rahatlık.

2 Beğeni

Geçen sepete attım 2 tane, sonra dur dedim zaten akış kontollü musluklar var boşa masraf vazgeçtim. :smiley: bu gidişle onları da alacağız. 60 PSI bayağı gazlı bir su olur heralde, benim de gazoz falan yapasım var ama elim varmıyor. Heralde su işini denicem fıçının birinde.

Ben geçen sene ev yapımı limonatayı gazlandirmistim efsane olmuştu. Eskilerin Yedigun limonu gibi.
Ben denemeleri kabonasyonkapagi ve pet sise ile yapiyorum. Sonuc guzel olursa fıçıda yapıyorum.

3 Beğeni

Evet bu mantıklı. En azından bendeki gibi 10 litre kimsenin içmediği gazlı bir sıvı yok elinizde.
Ya aslında içeriz de, muslukları kuleye düzgün bir şekilde bağlamayı beceremedim bir türlü, bir tanesi sağlam, üçü sızdırıyor.

1 Beğeni

Arkadaşlar iyi akşamlar. Gazoz yapmayı düşünüyorum, sonra da cola. Fıçı sistemine yeni geçtim. Arada gazlı içeceklerde yapayım diyorum. Yukarda BoBonun gazoz tarifleri var ama ben daha sade daha şekerli bir gazoz düşünüyorum. Acaba denediği güzel bir sade gazoz tarifi olan var mı? Şeker 15 lt suya 3 kg kullansam nasıl olur acaba?

1 Beğeni

Ramazan Bey, gazoz denedim ama tatsız oluyor ve gazı çabuk kaçıyor. Tatlı istiyorsanız çok şeker kullanmak lazım. Ayrıca gazlandırması bira gibi değil, 50 psi a çıkmak lazım ve gazın kalıcı olması için limontuzu ve karbonat eklemek gerekiyor. Meyveli soda daha mantıklı.

Geçenlerde yaklaşık 1 alkollü yazlık, tarçınlı, zencefilli saison yaptım. Beğenirsem reçeteyi paylaşacağım. Yani düşük alkollü bir şeyler de denenebilir.

2 Beğeni

Teşekkürler. Annem için gazoz ve kola yapmayı düşünüyorum öncelikle. Elimde 4 lt fıçı da onunla denemeler yapa yapa bi yandan bu işi de öğreneyim o zaman. İnternette değişik tarifler var ama maden suyu döküyorlar karbondioksit basılarak yok. Ben madem fıçı sistemi aldım bir fıçı da gazozla dolsun diye düşündüm.

1 Beğeni