Gariban Tatlısı: Su Muhallebisi

Arkadaş fakirsek tatlı da mı yemeyeceğiz dedik evde…
Dedem çok yapardı bundan bana, ben küçükken.
Yutubu’nda bir iki tarif marif derken sonuç şöyle oldu:

Malzemeler:

800 ml su
100 ml meyve suyu (ben portakal kullandım)
6 tepeleme çorba kaşığı mısır nişastası
4 tepeleme çorba kaşığı şeker
2 portakalın kabuk rendesi
2 portakalın suyu
1 paket vanilya

Öncelikle nişastayı bir kaba alalım ve suyun bir kısmıyla karışmasını sağlayalım.

İlk başta taş gibi olacak ama yılgınlık yok direniş var. Karıştırmaya devam.

Nişasta suyla karışınca vanilya, portakal suyu ve portakal kabuğu rendesini de ekleyip biraz daha karıştıralım.

Kalan suyu ve şekeri tencereye koyup karıştıralım, sonra altını açıp nişasta karışımımızı da ekleyelim ve aralık vermeden karıştırmaya devam edelim. Suyun ısısı arttıkça altını kısarsanız birdenbire katılaşmasını bir nebze engelleyebilrsiniz.

İyice koyulaştığında tamamdır. Ben soğutma aşaması için silikon bir kalıp kullandım ve oda sıcaklığında bir süre beklettikten sonra buzdolabına aldım.

Buzdolabında soğuduktan sonra kalıptan çıkarıp alt üst ettim.

Ve voila!

Ben şekerini olabildiğince düşük tuttum, damak tadınız doğrultusunda şekerini artırabilirsiniz.

Bir dahakine portakal rendesini azaltacağım.

Diğer bir denemede gül suyuyla olan halini çok beğendik.

Ben çilekle çok güzel olacağına dair bir inanca sahibim.

Afiyet olsun.

14 Beğeni

Babaannem yapardı, küçüklük hatıralarım canlandı… Eline sağlık :slight_smile:

2 Beğeni

Evet aynen… Sanırım koşulların şimdiki kadar iyi olmadığı dönemlerin gözde tatlılarından biri bu. Hem ekonomik hem de çok kolay. Hatta benim dedem meyveydi falan hiç uğraşmazdı. Bir cezvede nişasta su karışımı kaynatılır, soğuyup donduktan sonra bıçakla dikine dilimlenir ve ayrıca hazırlanan şekerli su karışımı üzerine dökülürdü.

Aynı o dönemlerin gözde atıştırmalığı Sana sürülüp üzerine şeker serpilen ya da salça sürülen ekmekler gibi. :slight_smile:

2 Beğeni

Aynen öyle, hatta doğrudan kaseye koyulurdu, kesmekle falan da uğraşmazdı :slight_smile:

1 Beğeni