German Pils Malt Kiti Fermentasyonu Konusunda Yardım

Birasevelere selamlar dilerim. Benim sizden bir yardım isteğim olacak. Daha önce kit biralar yapsam da lager için uygun koşullarım olmadığından deneme fırsatım olamamıştı, tam tahıl bira yapmaya da yeni başladım. Şimdi reçetesi kit halinde satılan tam tahıl bir lager girişimim oldu. “German Pils Malt Kiti” kullandım. Yönergeleri tam izlesem de 2 adet çek pilsner mayasını 2 paket yerine 3 paket kullanmayı tercih ettim. Bu aşamada mayayı mayşeye 20 derecede serpme usulü kattım. Dolapta 3 gün içerisinde 10 derece civarına düştü ve bu sıcaklıkta fermantasyona devam ediyor.

Yanıtını derli toplu bulamadığım şey 10 derecede lager mayalanmanın ortalama ne kadar sürmesi gerektiği ve farklı işlemlerden geçmesinin gerekip gerekmediğidir. Aşamalı fermantasyondan bahsedildiğini görüyorum ama tam olarak ne yapmam gerektiği konusunda bir fikrim yok. Yardımcı olabilirseniz çok mutlu olurum. İyi geceler dilerim.

Öncelikle hoşgeldiniz.
Bira yaparken yüksek sıcaklıkta mayayı atıp sonradan sıcaklığı düşürmek çok doğru değil aslında. 10⁰C ye düştükten sonra mayayı eklemeniz daha iyi sonuç verecektir.
Gelelim asıl sorunuza, ne kadar süreceğini söylemek kehanet olur. Bunun için en doğru cevabı tabii ki ölçümle alabiliriz. İlle de hızlı fermente isterseniz mutlaka 10⁰C de 5-7 gün bekledikten sonra kademeli olarak 10-12-14 ve en sonunda diasetil için 19⁰C ye çıkarmanızı, fermentasyon bitiminde ise cold crash için 4⁰C de en az 3 gün beklemenizi öneririm.
Lager için fermentasyon başladıktan sonraki 3 gün çok önemli. Sonrasında daha yüksek ısıların tada etkisi çok da olumsuz olmuyor.

3 Beğeni

Cevabınız için teşekkür ederim. Hoş bulduk. 10 dereceye düşünce maya atılmasının daha doğru olduğunu söylemişsiniz fakat ben bu soğutma işlemini serpantin ile yapıyorum. Bunun serpantinle çok fazla vakit alacağını düşünüyorum. 25 derece civarından 20 dereceye çekmek bile 25’e düşerkenki zaman kadar zaman alıyor neredeyse. Çeşme suyunun sıcak olduğu yerlerde ya da yazın bu dediğinizi uygulamak neredeyse imkansız gibi geldi. Dolaba koyunca da 20 litre şıranın 10 dereceye gelmesi en azından 2 günü buluyor. 2 gün boyunca şıranın beklemesi doğru mu?

Biraz önce biranın biraz tadına bakıp ölçüm aldım fermantasyon tamamlanmış görünüyor. Bu noktada “Kediköy” firması bana mail üzerinden 5. gün gibi sıcaklığı 24 saatliğine 3 derece kadar yükseltip tekrar düşürmemi tavsiye etti. Sanırım sizin diasetil önerinize denk gelen işlem oluyor. Burada sizin önerinizi takip etmek daha kolay görünüyor çünkü yine 20 litreyi ısıtmakta soğutmakta ayrı bir dert. “Cold Crash” uygulamasını yapacağım Biersol eklemesiyle beraber. Tekrar teşekkür ederim.

2 Beğeni

Şöyle ki; mayayı attıktan sonra ısı düşünce maya strese girebiliyor. En azından 1 gece dolapta bekledikten sonra mayayı eklerseniz daha garanti olur.
Bu arada buz kalıpları ile kapalı sistemle pompa yardımıyla 10ⁿ C ye kadar düşürebiliyoruz, denemenizi tavdiye ederim. Su israfının da önüne geçersiniz.
Diasetil dinlendirmesi için 4-5 ⁰C yükseltmek gerekiyor. Mayalanma sonucunda doğal olarak oluşabilecek tereyağı tadının önüne geçmek için.
Ayrı kovanız varsa aktarım yaptıktan sonra cold crash e alırsanız daha verimli oluyor.
Kolay gelsin şimdiden :beers:

4 Beğeni