Hangi Şerbetçi Otu Hangi Şerbetçi Otuyla

Yabancı forumlara göz atarken bir takım şerbetçi otlarının başka şerbetçi otları ile ilgili uyumunu gösteren bazı başlıklara rastladım. Bu konu tek boyutta ele alınmış. Mesela, Cascade, Centenial ile çok iyi gider. Bu hali bir kesinle reçete hazırlanırken insanlara fikir vermesi açısından faydalı oluyor.

Ancak sizde taktir edersiniz ki bazı şerbetçi otları, aynı oranda eklenmiş farklı bir şerbetçi otuyla fermentere girdiği zaman diğeri üzerinde bir üstünlük sağlıyor. Baskın otun haricinde kullanılmış otun lezzetini yakalamak zor oluyor. O yüzden, umuyorum günün birinde bu başlık altında paylaşacağım ot kombinasyonlarını, makul IBU değeri ile verebilecek bir damak zevkim olur diyeyim.

Neyse lafı uzatmadan birbirine yakıştığı düşünülen şerbetçi otları ilgili ot kombinasyonlarını aşağıya bırakıyorum.

1. Amarillo / Simcoe
  2. Amarillo or Centenial,
  3. Amarillo/Citra/El Dorado
  4. Amarillo/El Dorado.
  5. Azacca / Idaho 7
  6. Azacca, El Dorado, Simcoe (2:2:1 )
  7. Azacca/Galaxy
  8. Azzaca, Amarillo, Centenial
  9. Cent/ Cascade, Citra, Mosaic
  10. Centennial / Citra (50/50)
  11. Centennial/ Cascade/Columbus
  12. Centennial/Cascade/Columbus
  13. Centennial/Citra
  14. Chinook/Cascade
  15. Chinook/Simcoe
  16. Citra,El Dorado (1:1)
  17. Citra/Galaxy/Mosaic
  18. Citra/Mosaic,
  19. Columbus/Galaxy/Amarillo
  20. Denali, Simcoe
  21. El Dorado, Centennial
  22. Fuggle / EKG
  23. Galaxy / Denali
  24. Galaxy / Mosaic / Citra
  25. Galaxy/Citra/Ella
  26. Magnum / Saaz
  27. Magnum / Cascade
  28. Mosaic / Azacca
  29. Mosiac / Centennial
  30. Simcoe, Amarillo, Citra.
  31. Simcoe, Mosaic, Citra, / Amarillo
  32. Simcoe/Centennial/Chinook
  33. Simcoe/Citra

TT bira yapımında 15 batch civarı batch yapmış amatör bir ev biracısı olarak, IPA’in hata saklayan tarafına sığındım. Yukarda bahsi geçen otlar IPA e yakışacak otlar. Genel deneyimim Citra nın girdiği eve doktor girmeyeceği. Ve masaya oturduğunda herkesin kalktığı.

Cıtra Alpha bir ot olarak direk baskınlığını ortaya koyuyor. Ve her baskın otun arkasında uyumlu bir ikinci ot vardır prensibinden hareketle 3 numaralı komboyu denediğimi ve çok başarılı bulduğumu belirtmek istiyorum.

28 Beğeni

Abi neipa deneyeceğim. 17. Komboya bru-1 eklesem nasıl olur? Modaic yokmuş. 18-19 lt batch için max kaç gram ot kullanmalıyım? Kaynatma/aroma/dryhop olarak. Hepsinden 100gr açılmamış paket var.