Hazır Kit Önerileniz

İmkanı olan tam tahıl yapmaya çalışsın. Tam tahıl biranın yerini hiçbir kit tutmuyor bence.
Stout tavsiyesi için ;
Butik Stout
Koyu sıvı malt özü
50g filtre kahve (son 3gün)
1000g şeker.

Fıçı için hızlı gazlandırma yaparak tüketim tavsiye edilir. Muhteşem doygun ve lezzetli bir köpük oluşuyor.

1 Beğeni

Guines tarzı bira yaparken hafif çikolata tadı nasıl veririz ve 3gün önce içine kahveyi şişelemeden önce mi katmalıyız ilerde belki yaparım diye soruyorum yeniyim

Kavrulmuş kakao çekirdeği kullanabilirsin (kakao nibs). Arşivlediğim bir çeviri vardı, bu çeviriyi buldum, uzun bir çeviri aşağıya koyuyorum. Çeviriyi googla’a yaptırmıştım, artık ne kadar çevirebildi ise :slight_smile:

Biranızda Kakao Nibs Kullanımı

Kakao parçacıkları, yetiştirildiği tropik bölgeler dışında ham kakao çekirdeğine en yakın bulabileceğiniz şeydir. Çekirdek hasat edilir, fermente edilir ve ham kakao ucu üretmek için ezilir. Uçlar daha sonra ya ham ürün olarak satışa paketlenir ya da daha zengin bir çikolata tadı elde etmek için hafifçe kavrulur. Her halükarda çiğ veya kavrulmuş satın alırsanız, aradığınız lezzete sahip olduğundan emin olmak için demlemeden önce ürünü tatmalısınız. Çikolata tadını kontrol altına almak istiyorsanız çiğ uçlarını alıp evinizdeki fırında kızartın. Bunu, fırınınızı 350 Fahrenheit’e (177 santigrat derece) ayarlayıp, ardından hazneleri bir fırın tepsisine yerleştirerek ve aradığınız tada ulaşana kadar beş dakikalık aralıklarla kızartarak başarabilirsiniz. Çiğ uçları biranıza eklemeden önce kızartmayı başaramazsanız, az bilinen çikolata tadı vereceklerdir. Kakao parçacıklarını demleme işleminin herhangi bir aşamasında kullanabilirsiniz.

Mash’ta

Pürede kakao parçacıkları kullanıyorsanız, taneleri ezer gibi ezmeli ve bunları tahıl faturanızın geri kalanına eklemelisiniz. Pürenin uçlarına eklenmesi, daha sert koyu çikolatalarda ve hamallarda tercih edilen, daha acı bir bitter çikolata aroması elde edilmesini sağlayacaktır.

Kaynamada

Kaynamaya kakao parçacıklarını da ekleyerek daha acı bir bitter çikolata tadı elde edebilirsiniz. Kaynamaya eklerken, onları bir şerbetçiotu örümceğine atmanızı öneririm, böylece kaynattıktan sonra süzebilirsiniz.

Birincil ikincil

Bunları, önce bir gece votkaya batırarak birincil veya ikincilinize ekleyebilirsiniz. Fermantasyonda daha erken ziftleme daha fazla lezzet ekstraksiyonuna izin verir. Birincil olarak ziftleme, hamallarda ve kahverengi biralarda tercih edilen daha yumuşak bir bitter çikolata aroması sağlar. İkincil perdeleme, geleneksel olmayan yollarla denenebilecek daha ince bir çikolata alt tonu üretecektir.

Biranızda %100 Kakao Tozu Kullanmak

Mash’ta

Ezerken veya serperken kakao tozunu doğrudan tahıl yatağınızın üstüne ekleyebilirsiniz. Sıkışmış bir serpme yapmaktan hoşlanmadığınız sürece, hamur yaparken bunu karıştırmak istemezsiniz. Hamur yoğurma işleminiz bittiğinde 15 dakika bekleyin ve istediğiniz miktarda kakaoyu pürenin üzerine serpin. Püreye eklenmesi, soteleme sırasında tozu geride bırakırken çikolata aromasının çıkarılmasını sağlar. Sinek püskürtme sırasında tane yatağının üstüne ekleyerek daha hafif bir çikolata tadı elde edebilirsiniz. Toplu serpme yaparsanız, serpme suyunu ekledikten sonra kakaoyu da ekleyerek aynı etkiyi elde edebilirsiniz. Her iki yöntem de stout’larda, hamallarda, kahverengi biralarda ve tarz dışı deneylerde kullanım için mükemmel çalışır.

Kaynatma sırasında

Kaynama sırasında veya alev söndüğünde kakao tozunu doğrudan kaynamaya ekleyebilirsiniz. Bu zamanlarda eklemek, deneyimlerime göre size aynı sonucu verir. Kaynama noktasına kakao eklenmesi, sağlam soslarda ve hamallarda arzu edilen daha koyu bir bitter çikolata aroması sağlar. Kaynamaya ekliyorsanız, fermantasyon kabına aktarırken siyah çamuru geride bırakın.

Birincil ikincil

Ayrıca kakao tozunu doğrudan birincil veya ikincil olarak da ekleyebilirsiniz. Eşyaları temiz tutmak için, kakao tozunu votkayla karıştırarak bir votka kakao bulamacı yapmak isteyeceksiniz. Tıpkı kakao parçacıkları gibi, birincil olarak kakao tozunun eklenmesi, porterlerde ve kahverengi biralarda tercih edilen daha yumuşak bir bitter çikolata tadı sağlar. İkincil perdeleme, geleneksel olmayan yollarla denenebilecek daha ince, yumuşak bir çikolata alt tonu üretecektir.

Biranızda Çikolata Özü Kullanımı

Çikolata aroması eklemenin en basit yolu çikolata özü eklemektir. Artık piyasada bol miktarda çikolata aromalı ekstrakt var ama yapay tadında bir birayla yetinmek istemiyoruz. Bu yüzden kendinize bir iyilik yapın ve saf çikolata özü kullandığınızdan emin olun. Kakao parçacıkları veya kakao tozu kullanmanın aksine, ekstraktın istediğiniz çikolata aromasını elde etmek için temas süresine ihtiyacı yoktur. Ancak daha hafif biralarda tespit edilebilecek bir alkol tadı verecektir. Kakao parçacıkları ve damıtılmış alkollü içkilerle evde kendi ekstraktınızı yapabilirsiniz. 6 ons votka ve 3 ons kakao parçacıkları eklenerek basit bir ekstrakt elde edilebilir. Bir hafta kadar suda bekletin ve ardından uçlarını süzün. Kakao ucu kavurma süresi, ekstraksiyon süresi ve damıtılmış alkol türü konusunda oldukça yaratıcı olabilirsiniz. Ben şahsen çikolatalı kek yaparken uçlarımı burbona batırmayı seviyorum.

Birada saf çikolata ekstraktı kullanmak için kaynattıktan sonra istediğiniz zaman eklemek isteyeceksiniz. Ancak bu ürünün aromayı çıkarmak için temas süresine ihtiyacı olmadığından, kolaylıkla çok fazla ekleyebilirsiniz. Bu yüzden ambalaja ekstrakt eklemeyi tercih ediyorum. Paketleme sırasında eklerken, oksijene maruz kalmayı en aza indirmek istersiniz, böylece ekstreyi deminize eklemeden önce birkaç bardak bira alıp deney yapabilirsiniz. Üçten başlayıp her bardakta üçe doğru giderek her bardağa bir damlalıktan damlattığım ekstraktı ekliyorum. Her bardağa daha fazla veya daha az ekstrakt ekleyerek deneyler yapabilirsiniz; sadece istediğiniz sonuca ulaşmak için kaç damla eklediğinizi unutmayın. Beş galonluk bir partiye ekstrakt ekliyorsanız, bir galonda 80 bardak vardır, yani bir bardağa dokuz damla ekstrakt istiyorsanız, 720 damla ekstrakt eklemeniz gerekecektir (9×80=720). Geleneksel Fırın’a göre, bir çay kaşığı içinde 98,5 damla var, bu da beş galonluk bir parti biraya sadece 7,5 çay kaşığı (720/98,5=7,3) kadar ekstrakt ekleyeceğiniz anlamına geliyor.

2 Beğeni