İki Reçete Birden

Hazır benim sezon başlamışken ve uzun zamandır buğday kaynatmadığımı fark edince buzlukta ilk gözüme çarpan wlp351 i stirplate e attım.

Bu arada 2 reçete üzerine yoğunlaştım. Hangisini yapayım diye düşünürken bir de bakmışım ikisini de kaynatmış olurum, kim bilir :slight_smile:

İlki dunkelweizen,

İkincisi varlığını sadece internetten duyduğum Tap X,

@ers nelson sauvin e kızacak sanırım ama gücü @magunay dan alıyorum :wink:

10 Beğeni

İki film birden miydi o?

1 Beğeni

İki araba birden de var :wink:

1 Beğeni

Arabalı sinema da vardı değil mi?

1 Beğeni

Allahım. bu kadar yanlış tanınmak için ne yaptım? :stuck_out_tongue:

2 Beğeni

Engin bu tap x in reçetesini nerden buldun yani orjinal reçete mi

Kızmaz abi hopfenweisen doppelbock (tap) 5) için de amarilloya yol vermişti netekim

Yok tamamen uydurma :slight_smile:
Schneider in sitesinde tat ile ilgili yazdıklarından kendimce reçete oluşturdum.

Dunkelweizen iki gün önce kaynadı;

Önce stilin özelliklerinin google çevirisini paylaşayım.

Genel izlenim
Kızarmış ekmek veya karamelli malt aroması ile desteklenen, ayırt edici bir muz ve karanfil weizen maya fermantasyon profiline sahip, orta derecede koyu bir Alman buğday birası. Kremsi, kabarık bir doku ve hafif bir kaplama ile yüksek oranda karbonatlı ve ferahlatıcı.

Aroma
Orta derecede esterler ve fenoller, tipik olarak muz ve karanfil, genellikle birbirleriyle ve maltla iyi dengelenir. Genellikle karamel, ekmek kabuğu veya daha zengin malt notalarının eşlik ettiği hafif ila orta derecede ekmek, hamur veya taneli buğday aroması. İsteğe bağlı olarak düşük ila orta vanilya. İsteğe bağlı olarak hafif çiçeksi, baharatlı veya bitkisel şerbetçiotu. Bubblegum (muzlu çilek), ekşilik veya duman kusurlardır.

Dış görünüş
Açık bakırdan koyuya, maun kahverengimsi renktedir. Çok kalın, köpüksü, uzun süre kalıcı, kirli beyaz kafa. Puslu olabilir ve buğday ve mayadan parlayabilir, ancak bu şişelenmiş versiyonlarda çözülebilir.

Lezzet
Düşük ila orta derecede güçlü muz ve karanfil aroması, genellikle birbirleriyle ve maltla dengelidir, ancak malt bazen karanfil izlenimini maskeleyebilir. Daha zengin karamel, tost veya ekmek kabuğu tatları ile düşük ila orta-yüksek yumuşak, biraz ekmekli, hamurlu veya taneli buğday aroması. Güçlü kavrulmuş tatlar yok, ancak kavrulmuş kuruluğa izin veriliyor. Çok düşük ila düşük acılık. Nispeten kuru bir bitişe sahip, çok yönlü, lezzetli, genellikle biraz maltsı damak. İsteğe bağlı olarak çok hafif ila orta vanilya. İsteğe bağlı olarak düşük baharatlı, bitkisel veya çiçekli şerbetçiotu aroması. Sakız, ekşilik veya duman kusurlardır.

Ağız Hissi
Orta-hafif ila orta-tam gövde. Orta ila yüksek karbonatlaşmanın yardımıyla daha hafif bir bitişe doğru ilerleyen kabarık, kremsi dolgunluk. Gazlı.

Yorumlar
Genellikle, özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde dunkelweizen olarak bilinir. Almanya’da giderek daha nadir ve sıklıkla yerini Kristall ve alkolsüz versiyonları alıyor.

Tarih
Bavyera’da yüzlerce yıllık geleneksel bir buğday birası var, ancak mayalama hakkı 1700’lerin sonlarına kadar Bavyera kraliyetine aitti. Eski moda Bavyera buğday birası, zamanın çoğu birasında olduğu gibi genellikle koyu renkliydi. Pale Weissbier 1960’larda popüler olmaya başladı, ancak geleneksel koyu buğday birası bir şekilde yaşlı kesimin içeceği olarak kaldı.

Karakteristik Malzemeler
Buğday maltı, en az tahılın yarısı. Münih, Viyana veya Pilsner maltı. Kara buğday, karamel buğday veya renkli malt. Kaynatma püre (decoction) geleneksel. Weizen mayası, serin fermantasyon sıcaklıkları.

Stil Karşılaştırması
Weissbier’in maya ve buğday karakterini Münih Dunkel’in malt zenginliği ile birleştirir. Muz ve karanfil karakteri, artan maltlık nedeniyle genellikle bir Weissbier’dekinden daha az belirgindir. Roggenbier ile benzer bir maya karakterine sahiptir, ancak çavdar aroması ve artırılmış gövde içermez.

Ticari Örnekler
Ayinger Urweisse, Ettaler Benediktiner Weißbier Dunkel, Franziskaner Hefe-Weisse Dunkel, Hirsch Dunkel Weisse, Tucher Dunkles Hefe Weizen, Weihenstephaner Hefeweißbier Dunkel

Önemli istatistikler
ABV: %4,3 - %5,6
FG: 1.008 - 1.014
IBU: 10 - 18
OG: 1.044 - 1.057

Arada işle ilgili sıkıntılar çıkınca decoctionun birini iptal etmek zorunda kaldım.

Ve maliyet;

Genelde yaptığım gibi (buğday birqlarında) 17 ⁰C de sıcaklıkta başlattım ve açık fermente etmeyi tercih ettim ve bugünkü görüntü;

9 Beğeni

şu görüntüye sarılır yatarım. muazzam.

2 Beğeni

Bu işin sonu belli demiştik ama bu o değildi :stuck_out_tongue_winking_eye:

Dunkelweizen i farklı fermentere aktarınca kova dibindeki maya boşa gitmesin dedim (!) ve ikinci reçeteyi de değişikliklerle kaynattım.
Öncelikle kaynak reçete bakındım ama bulamayınca schneider in kendi sitesinden olması gerekenlere baktım.

Daha sonra youtube videolarından tadım yorumlarını izledim ve yine beer advocate dan tadım notlarına baktım.

Sonra tabii ki BJCP 2021, yine google çevirisini paylaşayım:

10C. Weizenbock

Genel izlenim

Bir Weissbier’in en iyi buğday ve maya tatlarını bir Bock’un zengin maltlığı, gücü ve gövdesiyle birleştiren güçlü ve maltlı bir Alman buğday birası. Stil aralığı, soluk ve koyu renk varyasyonları ile Bock ve Doppelbock gücünü içerir.

Dış görünüş

Çok kalın, köpüklü, uzun ömürlü kafa. Puslu olabilir ve buğday ve mayadan parlayabilir, ancak bu yaşla birlikte düzelebilir.
Koyu versiyonlar koyu kehribardan koyu yakut-kahverengiye kadar renktedir ve açık ten rengi bir kafaya sahiptir.
Soluk versiyonlar, çok beyazdan kirli beyaza kadar bir kafa ile altından kehribar rengine kadardır.

Aroma

Orta-yüksek ila yüksek malt zenginliği ve belirgin ekmeksi, taneli buğday karakteri. Orta-düşük ila orta-yüksek weizen maya karakteri, tipik olarak muz ve karanfil. İsteğe bağlı vanilya vurguları. Atlama yok. Düşük ila orta dereceli alkol, sıcak veya çözücü değil. Malt, maya ve alkol iyi dengelenmiş, karmaşık ve davetkar. Bubblegum (muzlu çilek), ekşilik veya duman kusurlardır.
Dark versiyonlar, Dunkles Bock veya dark Doppelbock’a benzer önemli Maillard ürünleriyle daha derin, yüksek oranda kavrulmuş, ekmek gibi bir malt zenginliğine sahiptir. Ayrıca, özellikle yaşlandıkça erik, kuru erik, kara üzüm, meyve derisi ve kuru üzüm gibi karamel ve koyu meyve esterlerine sahip olabilirler.
Soluk versiyonlar, Helles Bock veya soluk Doppelbock’a benzer, grenli-tatlı, ekmek gibi, kızarmış malt zenginliğine sahiptir.

Lezzet

Orta-yüksek ila yüksek malt zenginliği ve belirgin ekmeksi, taneli buğday aroması. Düşük ila orta derecede muz ve baharat (karanfil, vanilya) maya karakteri. Hop aroması yok. Düşük ila orta-düşük acılık, hafif tatlı bir damak izlenimi verebilir, ancak bira tipik olarak kuru biter. Hafif alkol bu karakteri artırabilir. Malt, maya ve alkol arasındaki etkileşim, genellikle yaşla birlikte artan karmaşıklık ve ilgi ekler. Sakız, ekşilik veya duman kusurlardır.
Koyu versiyonlar, isteğe bağlı olarak karamel veya hafif çikolata içeren ancak kızartma olmayan önemli Maillard ürünleri ile daha derin, zengin ekmek veya kızarmış malt tatlarına sahiptir. Özellikle yaşlandıkça erik, kuru erik, kara üzüm, meyve kabuğu veya kuru üzüm gibi bazı koyu meyve esterlerine sahip olabilir.
Soluk versiyonlar, ekmek gibi, kızarmış, taneli-tatlı bir malt zenginliğine sahiptir.

Ağız Hissi

Orta-dolu ila tam vücut. Yumuşak, pürüzsüz, kabarık veya kremsi doku. Hafif alkol sıcaklığı. Orta ila yüksek karbonasyon.

Yorumlar

Bir Weissbier, bock veya doppelbock gücü için üretildi, ancak Schneider ayrıca bir Eisbock versiyonu da üretiyor. Soluk ve koyu versiyonlar mevcuttur, ancak karanlık en yaygın olanıdır. Hafifçe oksitlenmiş Maillard ürünleri, eski ithal ticari ürünlerde sıklıkla görülen bazı zengin, yoğun tatlar ve aromalar üretebilir; daha yeni sürümler bu karaktere sahip olmayacaktır. İyi yaşlandırılmış örnekler ayrıca şeri benzeri hafif bir karmaşıklık alabilir. Doppelbock kuzenleri gibi soluk versiyonlar, daha az zengin malt karmaşıklığına sahiptir ve genellikle daha fazla atlamalıdır. Ancak, önemli geç sekmelere sahip veya kuru atlamalı versiyonlar 34B Karışık Stil Bira’ya girilmelidir.

Tarih

Dopplebock-güçlü Aventinus, 1907’de Münih’teki Schneider Weisse Brauhaus’ta kuruldu. Soluk versiyonlar çok daha yeni bir buluş.

Karakteristik Malzemeler

Malt buğdayı, en az tahılın yarısı. Münih, Viyana veya Pilsner maltı. Renkli maltlar azar azar kullanılabilir. Kaynatma püre geleneksel. Weizen mayası, serin fermantasyon sıcaklıkları.

Stil Karşılaştırması

Weissbier veya Dunkles Weissbier’den daha güçlü ve daha zengin, ancak benzer maya karakterine sahip. Soluk ve koyu varyasyonlarla Doppelbock stiliyle daha doğrudan karşılaştırılabilir. Mukavemeti büyük ölçüde değişebilir, ancak çoğu Bock ila Doppelbock aralığındadır.

Önemli istatistikler

IBU

15 - 30

SRM

6 - 25

OG

1.064 - 1.090

FG

1.015 - 1.022

ABV

%6,5 - %9

Ticari Örnekler

Dark – Plank Bavarian Dunkler Weizenbock, Penn Weizenbock, Schalchner Weisser Bock, Schneider Weisse Aventinus; Pale –Ayinger Weizenbock, Distelhäuser Weizen Bock, Ladenburger Weizenbock Hell, Weihenstephaner Vitus.
Bu bilgiler ışığında kafamda reçete ile ilgili bir takım değişiklikler oluştu.

Yükleniyor: IMG-20230126-WA0016.jpeg…

Hidrometreyle de ölçüm aldım 1071 OG ile 24 litre olarak kovaya girdi.

ve tahmini maliyet;

12 Beğeni

Komşuda pişer bize de düşer mi

2 Beğeni

Ne diyeyim, haftaya gel iç.

Weizenbock o kadar hızlı oluyor mu

İçersen neden olmasın?

Onu @Apo_Cinar içer ancak

Kime niyet kime kısmet:)

2 Beğeni

Genel olarak wlp29 ile yapılan daha çok beğeniliyor.
Wy 2565 daha berrak, rahatsız etmeyecek kadar meyvemsi tat mevcut. CO2 tüpü bittiği için ondan bugün dolduramadım.

9 Beğeni