İlk Denemede Basınçlı Fermantasyon ile NEIPA

Şimdi phytaz acidide, acid malt kullanmıyorsan veya laktik asid vb ile mayşe suyunda oynama yapmıyorsan evet bu aşama eklenmeli 45 dereceyi yukarıda yazdım zaten. , 55 derecenin berraklıkla çok alakası 10 ile 15 dk arasında stile göre veya isteğe bağlı kullanılabilir, 65_70 arası mayşelemelee tamamen istenen gövde ve fg nin bitişiyle alakalı olarak seçilir

5 Beğeni

acil yardıma ihtiyacım var reçetede Boil otlarını nasıl atmam gerektiğini birisi söyleyebilir mi acaba ? Boil 5 min ve 0 min yazıyor bu kaynama başladıktan 5 dakika sonra eklenecek ve 55 dakika kaynayacak anlamına mı geliyor yoksa 5 min kaynamanın son 5 dakikasında eklenecek anlamına mı geliyor acaba ?

kaç dakika kaynayacağını belirtir bu dakikalar. son beş dakika ve kaynama bitince yani

bu şekliyle acılık için neredeyse hiç ot olmamış olacak sizce normal mi reçeteyi incelediğinizde ben mi yanlış düşünüyorum _? Bu arada hızır gibi yetiştiniz teşekkür ediyorum

reçeteniz nasıl bilmiyorum ki

Konuyu açarken eklemiştim en üstte var

neipalarda 60 dk otu çok gerekli değil

şimdi brewfatherden 5 min ve 0 min sürelerini artırarak IBU üzerindeki artırıcı etkisini görünce ben de son 5 dakika ve kaynama sonu otu olarak anladım. Programa ve reçeteye güveneceğim. Tekrardan teşekkür ederim. 75 ile 100 C arasında da cevap aldım ya :slight_smile: Forum gibi Forum

2 Beğeni

Acılığı 5 ve 0 dakika otlarına ek 80 derecede 20 dakikalık hopstand otlarından alacaksınız.

Yardımlar için teşekkürler.
Şırayı fermentere aldım maya olarak
wyeast london ale III kullandım

Bunu soğuk zincirle kendim getirdim iyi muhafaza ettim. Aldığım kişi bu tarzdaki en iyi mayalardandır demişti. İnternet sitelerindeki directionsa göre uyguladım. Bu bir smack pack içinde maya ve besini aynı anda var ancak besini paket içinde ayrı bir pakette önce onu patlatıp mayanın çoğalmasını bekliyorsunuz. Sonra esas paketi açıp döküyorsunuz. Tam olarak öyle yaptım ancak paket şişmedi yani starterle aktivasyon olmadı sanırım. Her neyse bu işlem uzun sürebilir yazıyor diye yine de mayayı şıraya ekledim ve kapağı kapattım.

Ancak sabah oldu ve herhangi bir fermantasyon belirtisi yok :frowning: baloncuk yok hava çıkışı yok köpük oluşumu yok. Sıcaklık 19 derece OG 1061 herşey olması gerektiği gibi ama sanırım maya çalışılmadı.

Şimdi şu durumda ne yapmam gerekiyor elimde ne olur ne olmaz diye aldığım şu maya var

Bu kuru mayayı eklesem bir sorun olur mu ki zaten başka çarem yok gibi görünüyor.

Bir de bu mayayı eklemeden önce fermenteri yeniden çalkalamam ve şırayı havalandırmam gerekiyor mu ?

İlk seferimdi onca işi sayenizde sorunsuz hallettim ama mayanın azizliğine uğradım sanırım :frowning:

Spunding valfteki basınç artıyor mu?

Spunding valve şu an tamamen açık konumda çıkışındaki hortumu starsan dolu şişeye daldırdım yani teknik olarak şu an sadece bir airlock. Dolayısıyla herhangi bir basınç yok. İçindeki oksijeni önce tahliye edebilsin diye ilk gün basınçsız başlamayı planlamıştım.

O zaman biraz daha sabır

Mayanın çalışmayacağına ihtimal vermiyorum, kovanın varlığını unutun ya da çalışmadı mı acaba diye endişeli şekilde değil de “koçum, yürü be kim tutar seni” diye pozitif enerji yollayın :slight_smile:

Kuru maya eklemeyi minimum 72 saat sonra düşünmeye başlayın. Çalkalama veya havalandırmaya gerek yok, üzerine serpip kapatın. sonra biraz co2 verip tahliye valfinden dışarı vererek içeriye giren oksijeni çıkartırsınız.

72 saat ben sabrederim de şırayı bozmayalım ya da oksitlenme vs bir sorun olmaz mı acaba

Hiçbir şey olmaz.
Dediğim gibi, relaaxxx, take it eeeaaaaasy :microphone:

Sabır işe yaradı hocam :slight_smile: co2 den önce verdiğim ağam paşam gazını biraz fazla kaçırmış olabilirim alet resmen fokurduyor :slight_smile: teşekkür ediyorum

Bu arada basınç ısrarından vazgeçtim 1 psi da neredeyse basınçsız devam ediyorum. Mayanın estetik kabiliyetini görmek lazım diye karar verdim.

2 Beğeni

Hortum ve su kabını neden koyduğunuzu anlayamadım :thinking: spunding de basınç ayarı yapmadan kullansanız bile hortuma suya gerek yok. Spunding dışarı hava çıkışı olup içeri hava girişi mümkün olmayan bir dizayna sahip zaten.

Bir de ortam kaç derece? Her hangi bir soğutma işlemi uygulamıyorsunuz anladığım kadarıyla.

2 Beğeni

Bu kadar prodüksiyona girdiniz madem basınçlayınız bence

1 Beğeni

Spunding valve hakkında çok okumam yoktu güvenmedim hassas şıra olduğu için öyle starsana daldırma yöntemi uyguladım ama yersiz önlem sanırım dediğini gibi. Biz evde genelde soğuk severiz kombi kaplı bu aralar Ortam sıcaklığı 18 derece civarında şıra sıcaklığı 20 gibi . Sanırım fermantasyonun egzotermik bir süreç olmasından dolayı bir iki derece daha yüksek seyrediyor . Bu değerler iyi diye düşündüğümden soğutma çözümü düşünmedim ve dry hop sürecine kadar basınçlamayı erteledim .