İtalyan Salamı Pitina

Bira ve şarap yanına çok yakıştırdığım. Ev ortamında da çok uğraştırmadan yapılabilecek bir eşlikçi.

Orjinalinde tütsülüyorlar, imkanım olmadığı için ben iki defa tütsü aroması ile yaptım ama o yapay tadı beğenemedim pek fazla.

Gelelim tarife
Ben dana döşten 2 defa çektiriyorum kıymayı.
1 kilo kıyma için :
5 gr sarımsak
3 gr kara biber
5 gr pudra şekeri
30 gr tuz (bende nitratlı var onu kullanıyorum)

Kuru malzemeleri ete boca edip imkan varsa mutfak şefi yoksa bileğe kuvvet karıştırıyoruz

İyice havasını alıp dolaba kaldırıyoruz.

Ben yaklaşık 8 saat dinlendiriyorum
Sonra etrafını kaplamak için mısır unu ve bir kap hazırlıyoruz, sıkıca şekil verip mısır unu ile kaplıyoruz. Ben tavaların üstüne yağ sıçratmasını engellemek için icat edilmiş bu tele diziyorum.

En sonunda da kuş kafeslerinden yem dökülmemesi için satılan tül ile sarıp börtü böceğe karşın korumalı hale getirip, güneş ışığı almayan bir yere asıyorum.

Yaklaşık 20-25 gün sonrası %30 hafiflemişse olmuş demektir.

Yemek programlarında olduğu gibi, ben sizler için önceden hazırlamıştım :slight_smile:

Vakumlu halde buzluk kısmında uzun süre kalıyor.

İhtiyaç kadar kahvaltılık gözüne çıkartıp kalanı yine vakumlu olarak saklayabilirsiniz.

Ve mutlu son…

27 Beğeni

teşekkür ederiz, resmen amme hizmeti. afiyet olsun

1 Beğeni

Biraz pastırma ve sucuk arası bir yapımı var. Tadı nasıl oluyor peki ?

Tütsüleme işlemi yapılırsa nasıl uygulanıyor?
Tel üzerine koyana kadar aynı, sonra tütsülenip mi bekleniyor?

İkisine de yakın değil aslında. Sucukta olduğu gibi baharat tadı almıyosunuz. Dokusu pastırmaya daha yakın gibi ama hem daha yağlı hemde çemenin verdiği pastırma rahiyası yok.

Bulgaristanda yapılan lukanka dedikleri bir ürün var, tadı ona yakın sayılır.

2 Beğeni

Aynen, mısır unu ile kaplayıp tütsülüyorlar.

Açık alanda byükçe bir tencere ile talaş ve ağaç parçaları ile yapılabilir yada balkon müsaitse.

Ben tütsü aroması almıştım ilk yaptığımda ama sevemedim o tadı. Son birkaç defadır bu şekilde sade yapıyorum. Sarımsak miktarını da keskinliğine göre azaltmak gerekebilir bence

4 Beğeni

Teşekkürler, müsait zamanda oranları azaltarak deneyeceğim.

2 Beğeni

Aklıma gelmişken sorayım belli bir sıcaklık var mı? Yoksa standart oda sıcaklığında mı bekliyor.

Tarif oda sıcaklığında bekletilir diyor ama ben arka balkonda tutuyorum. Ortalama 15-20 derece arasındaydı bu günlere kadar :slight_smile:
Şu aralar 12-13’lere indi.

2 Beğeni

çok güzel gözüküyor deneyeceğim

2 Beğeni

Merhaba,
hiç su salıyor mu? Ve üzerine ağırlık koyuyormusunuz tül içinde bekletme aşamasında?

Merhaba,

Hayır su salmıyor ve herhangi bir ağırlık koymuyorum.

1 Beğeni

Tamam, o şekilde deneyeceğim👍

hocam normal tuz kullanabilir miyiz ?

Ben denemedim ama uzun süre muhafaza etmeyecekseniz kullanılır elbette

1 Beğeni

uzun süre etmem sanma olunca hemen gömerim