Kaynatma Ekipmanları | Şerbetçi Otu Süzgeci

Soracağım soru varolan başlıkların hiçbirine uygun gelmedi gibi. Benzer konuların da konuşulabileceği genel bir başlık açayım dedim.

Kaynatma kazanında şöyle bir hop spider kullananların yorumunu almak isterim. Hem şerbetçiotundan alınabilecek verimi düşüreceği, hem de tortunun tamamını tutmayı beceremeyeceği muhakkak, ama bunun mertebesi nedir kullananların gözünde? İşe yarar bir alet midir, yoksa keseye zarar mı?

Zaten küçük hacimli kaynatmalar yapıyorum, yok tortusuydu yok kazan dibi ölü hacmiydi falan kayıpları mümkün olduğu kadar azaltmak derdindeyim.

2 Beğeni

Ben aldım kullandım, memnun kalmadım açıkçası. Bence hem tortu az da olsa geçiyor hem de otlar yinede az alanda kalıp (mesh mayşe tortularıyla tıkandığı için) tüm kazandaki mayşeye ot nüfuzu az oluyor gibi.

3 Beğeni

Ben kullanıyorum.
Kötü anlamda ciddi bir fark yaratmıyor bence.

4 Beğeni

Zamanında %4-5 verim kaybı olduğu yönünde bir bilgi aldığımı hatırlıyorum.

Temizlemesi biraz sıkıntılı.

Ancak musluk olmayan kazanlarda (bkz GF g30) bence olmazsa olmaz.

Alternatifi şot torbası olurdu benim için.

1 Beğeni

Verimi illa ki düşürecektir. Küçük ölçekli kaynatmalarda gerek olacağını düşünmüyorum ancak 40-50 lt gibi kaynatmalarda pompa vs kullanma gereksinimi olacağı için kullanılabilir.

1 Beğeni

Ben de aldım bir kez kullandım nasıl bir aletse şerbetçiotunun çok azını içinde tutabildiğini gördüm. Bu yüzden aldığım en gereksiz bira yapım ekipmanlarından biri diyebilirim. Yabancı bazı kaynaklarda da peletten çok preslenmiş veya işlenmemiş çiçek şerbetçiotu kaynatırken daha çok işe yaradığı söylenmekte, bir gün öyle şerbetçiotu bulursak kullanırız. Ben son aşamada forumdaki çok kişi gibi musluğa biab torbası takıp şırayı kovaya alan takımdanım.

3 Beğeni

Cevap yazan herkese teşekkürler. Anlaşıldı ki, hele ki şu dönemde öncelikli bir masraf kalemi değil.

Randy Mosher abiye ait diye hatırladığım bir yöntem okumuştum. Kaynağı bulabilirsem tekrar bir okuyup onu uygulamaya çalışayım.

2 Beğeni

Paylaşmayı da unutmayın madem…

Ben kaynatma kazanı olarak jet30 kullanıyorum. Zamanında alsam mı almasam mı diye çok düşünmüştüm ve almamaya karar vermiştim. Kullanma niyetim şerbetçi otunu bunun içerisinde kaynatmadan daha çok kazandan kovaya aktarırken filtre olarak kullanma idi. Sonra gereksiz olduğuna kanaat getirmiştim.
Grainfather gibi pompa yardımıyla şıra aktarılan sistemlerde ise kullanmak şart sanırım.

1 Beğeni

Peki acaba kaynatma aşamasında kazana yerleştirmek yerine şerbetçiotlarını kazana direk atsak ve mayşeyi kovaya alırken bu sepeti sanite edip süzme için kullansak nasıl olur?

1 Beğeni

Benim alma niyetindeki amacım oydu zaten ama sonra ne gerek var dedim kendi kendime. Tül de aynı işi görüyor. Hem sanite etmesi de kolay kettle içerisine atıyorum az bi su ile kaynatıyorum.

Tül daha kolay tıkanıyor sanki…
Bir de benim kova ile musluk arasındaki mesafe kısa.
Sepeti bahsettiğim şekilde kullanmak için direk kovanın kenarına tutturabilirim.
Deneyeyim ben bunu yarın.

1 Beğeni

Abi ben hem kaynatmada hem de dediğin gibi kovaya alırken kullanıyorum baya bir tortuyu tutuyor memnunum.

2 Beğeni

@Berko, kazan dibindeki tortuyu da süzüyorsun öyleyse, yanlış anlamadıysam.
Ben her partide 2-3 l,tre bırakıyordum, bu şekilde süzebilirsem, hiç olmazsa maya çoğaltmak için kullanabileceğim bir mayşe alabilirim dibinden.

Kovaya alırken kullanmak hiç gelmemişti aklıma.
Yarın deneyeceğim ve işe yarayacak gibi hissediyorum.
Bakalım artık…

Birilerinin evinde günaşırı bira kaynıyor gibi bir his uyandı bende.

1 Beğeni

Aynen abi ben kaynamadan sonra alabildiğim kadar almaya çalışıyorum dibine kadar, hatta bazuka filtreyi de kullanmaya devam ediyorum bu arada.

1 Beğeni

Bulamadım kaynağı. Randy Mosher olarak da yanlış hatırlamışım.

Aslında işlem basit. Aktarma/sifonlama çubuğunun ucuna bulaşık teli bağlıyordu. Fakat aktarmaya başlamadan önce, kaynaması biten şırayı iyice girdaplandırıyordu ki tortu ortada biriksin, tamamı tele hücum edip tıkamasın.

Ben bulaşık telini kazan musluğunun arkasına bağlamayı düşünüyorum. Ama bu whirlpooling tekniğini şimdiye kadar hiç beceremedim. Öte yandan, adamın bulaşık teli dediği herhalde örme tiptendir. Şimdi yaygınlıkla bulunan torna talaşını andıran bulaşık telleri herhalde çok çabuk tıkanır, insanı canından bezdirir.

1 Beğeni

Yooo, kesinlikle durum böyle değil.
Hatta evde stok bitmek üzere ve zar zor yetiştiriyorum bir süredir. :slight_smile:

Hem tortu tutmada süper performansa sahip hem ot performansında hiçbir kayıp yaşadığıma inanmıyorum.

1 Beğeni