Kırım kalitesinin kötü olmasından dolayı mı?

Merhaba kırılmış maltlarım şuan elime geçti de bi bakar mısınız fotolara paketler yarısına kadar un resmen bu bir şeyi etkiler mi?

Kırım gerçekten çok kötü. Unlanmayanlar da parçalanmış gibi görünüyor.
Biab olarak yapıyorsanız ekstra bulanıklık harici bir sorun yaratmaz.
Makine ile yapıyorsanız kullanacağınız bütün maltlar bu şekilde ise, bulanıklık haricinde pompaya bağlı olarak tıkanıklık yapabilir. Çok sık olmamakla birlikte makine rezistansına bağlı olarak düşük bir ihtimalde olsa dip tutma (rezistansa yapışma, rezistans üzerinde yanma) olabilir.
Sadece 1kg malt bu şekilde ise ekstra bulanıklık olur. Bunun harici bir sorun yaratacağını düşünmüyorum.

5kg’nin 2si bu şekilde. Firma BIAB yapıyorsanız sorun olmaz dedi özrü biraz kabahatinden büyük duruyo ama yapacak bir şey yok maalesef biabta bulanıklılık harici lezzet, efektiflik vs etkilenmez demi?

Satıcı işte başka ne diyecek. Biab yapmayan için bir sürü sıkıntı uğraş
oluşturabilir olması umurlarında değil. Biz gönderelim itiraz gelir ise o konuya da o zaman bakarız mantığı ile ilerliyorlar maalesef. Kendi denemelerimde bulanıklık haricinde başka bir olumsuz etkisini görmedim ben.

Tat konusunda bir yerde okudum ama neresi hatırlamıyorum. Fazla unumsu öğütmenin Malttaki “Tanen” (çaydaki, şaraptaki tat) denen bileşiğin daha fazla açığa çıkmasına neden olduğu ve ester oluşumuna sebep olabileceği belirtilmişti. Ben de bu nedenle değirmenin öğütme aralığını ayarlayabilmek için feeler bıçağı kullanmaya başlamıştım.

Düzenleme: Şimdi tekrar baktım bir Tannins in the Mash Düzeltme olarak ester yaratmadığını da eklemek isterim. Sadece çay şaraptaki burukluk geçiyor biraya. Tanenin yoğunlukla maltın kabuğunda bulunduğunu bilmek durumu özetliyor. Burada detaylı bilgiler var, önleme yöntemleri de bulunuyor. Son olarak hap bilgi amacıyla; un halinde değilse çok fazla etkilemediği de ayrıca belirtilmiş.

Tekrar ek olarak; bu bilgi karşılığında eğer hala kullanmadıysanız ürün değişiminin gerektiği çok açık.

Daha fazla merakla okuduğum için tekrar ek yapmak istedim :). Eğer maltı kullanacaksanız kademeli mayşeleme yapmayın özellikle 76 dereceyi geçmeyin. Yağmurlama yapıyorsanız da yağmurlama suyu sıcaklığının 76 dereceyi geçmemesine özen gösterin böylece dengeleyebilirsiniz gibi görünüyor. Zira bu sıcaklıklar tannin geçişini etkiliyor görünüyor. Bir diğer yöntem de kaynatma süresini uzatabilirsiniz.

Bu fotografi gorunce, benim ucuz malt kirici yapimi projem basarili olmus diyebildim gercekten…Asiri unlu ezilmis, Biab icin sorun olmayacak fakat cok un torbada da topaklanma demek… Yani birbirine kenetlenen un topaklarini ayrica ayirmaniz gerekecek…

Onun disinda OG verimliligi, guzel kirilmis malt a gore biraz daha dusuk olacak ve tat skalasi bi miktar degisecektir. Onun disinda Biab da sorunsuz mayseleyebilirsiniz.

1 Beğeni

Ben ilk malt kırımımı geçen hafta yapmıştım malt değirmeniyle. Forumda yazılanlara istinaden sentil çakısıyla 1mm ayarlayarak, kol gücüyle 10 dakika gibi bir zamanda 5kg malt kırmıştım. Nerdeyse hiç unlanma olmamıştı. Ne kadar doğru kırıldı bilemiyorum tabi ama og de sorun yaşamamıştım kaynatma sonrası.

1 Beğeni

Firma da tanenin kabuklarda olmasından dolayı unlaşma durumunda tanen geçmeyeceğini söylüyor

ne kadara aldınız değirmeni

1500 tl civarlarında bir rakamdı.