Kova Kapağını Açıp Tekrar Kapatmak Sorun Oluşturur mu?

Merhabalar, biraya yeni başladım. 2. haftanın sonunda şerbetçi otunu kit birasına eklemek için kovanın kapağını açarsam herhangi bir sorun olur mu? Otu ekledikten sonra 3 gün civarı beklemeyi düşünüyorum
Otu eklerken kapağı açarsam ve bira oksijenle temas ederse, bira mikrop kapar mı? Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

Ben çok yaptım hiçbir sorun yaşamadım ama fermenter ile ne kadar az temaz o kadar iyidir.
Hava almaması çok daha iyi olacaktır. Hiç açılmaması gerek diye keskin bir kural yok.
Yani açıp ekleyebilirsiniz. Her şeyin sanite olduğundan emin olun ve kapağı sakin hareketlerle açıp yapacağınızı yaptıktan sonra sakince ve vakit geçirmeden geri kapatabilirsiniz, sorun olmayacaktır.

3 Beğeni

Fermentasyon esnasında oluşan karbondioksit kovanın içerisinde bol miktarda bulunur ve oksijenden daha ağır olduğu için şıranın üzerinde bariyer gibi bir katman oluşmasını sağlar. Kovayı çok hareket ettirmeden, sanitasyon kurallarına uyduğunuz ve hızlı hareket ettiğiniz sürece sorun olacağını zannetmiyorum. Hepimiz dryhop için kovayı açıp şerbetçiotu eklemesi yapıyoruz.

3 Beğeni