Kveik Maya İle Gazlı Şarap Yapımı

Daha önce deneyen var mı arkadaşlar?

Niye kveik maya ile?

1 Beğeni

çabuk olsun ve ısı kontrolü yapmak istemiyorum.

şarapta ısı kontrolü biradaki kadar önemli değil, -ki bitmiş şarapta hiç önemli değil. Yüksek sıcaklıkta gazlandırma için kullanılacak tat değişimi ne olabilir ki. olsa bile meyvemsi tat oluşacağı için şarabı içilmeyecek hale getiremez. Kveik mayayı şarap için asla düşünmem açıkçası, çünkü o çiftlik mayalarında benim hoşuma gitmeyen bir tat var. Bitmiş üründe daha önce şarap mayası ve kesme şekerle gazlandırma denemem oldu ama şampanya kadar gazlı ürün elde edemedim. Fakat fıçıdaki deneme gayet başarılı oluyor ama onu da tekrar şişeye aktarıp denemedim, zaten denediğim 1,5-2 litre kadar şaraptı. Bu tür deneme yapacaksanız yine bira şişesinde denemenizi tavsiye ederim, yoksa ortamda havada uçuşan mantarlar görme ihtimaliniz var.
Unutmadan söyleyeyim, gazlı şarap düşünüyorsanız türev şarapla yapmanız daha mantıklı olur.

1 Beğeni

tşk ederim. 33 lük bira şişelerine düşünüyordum ben de.

1 Beğeni

Bu arada kveik mayadan anlayan bir arkadaş var ise. Bugün bende bira kurdum ve malum hava çok sıcak, maya 15 çalışır gibi oldu ve hava klidi seviyeleri eşitlendi. Mayaya baktığımda tamamen dibe çökmüş. Sizce ne yapmalıyım?

geçen ay ben de kveik ile bira denemesi yaptım ancak başarısız oldum fg 1020 de takılı kaldı.