Lager Maya Ekleme Sıcaklıgı

Mayşe sıcaklıgı 20-25 derece arasına duşurebiliyorum serpantinle - lager maya kullanmak için mayşeyi 1 gece bekletip 8-12 derecelere düşürdükten sonramı eklesem ?
teşekkürler.

1 Beğeni

tamamdır. Teşekkürler :blush::pray:t2:

2 Beğeni

Lager mayayı 20-25C sıcaklıkta eklemek doğru değil hatta olması gereken bu değil. Fermantasyon sıcaklığı ne olacaksa ona yakın sıcaklıkta eklemek daha doğru olacaktır. Örneğin pilsner urquellin mayayı 4C sıcaklıkta eklediği söylenir.

4 Beğeni

Mesela bu maya özelinde optimum range içinde kalarak fermentasyonu tamamlamak mayaların strese girmemesi için şart ben bu mayada 12 dereceye indiririm kova ısısını, mayayı eklerim ve o ısıda 17 gün kadar beklerim(tabi hidrometre ölçümleri ile destekleyerek) sonra kovayı dolaptan çıkartır ve 2 gün içinde ısının 20 dereceye çıkmasını beklerim, sonra 2 gün 0 derecede cold crash yapıp 2. kovaya aktarırım sonra OG ye göre (örneğin og 1050 5 hafta) 0 derecede bekletirim, sonrasında fıçılama ve artanlar şişeleme,şişelemeyi de 3.kovaya şişelenecek miktar ve stile göre şeker ilave ederek yaparım.
Bitii.

8 Beğeni

Lallemand’ın tarifine göre de lager maya 9 derecede ekleniyor.
Olması gereken bu diyemeyiz kesinlikle.

LAL-recipes-Diamond-Czech-lager

5 Beğeni

Tabi mayadan mayaya farklar olabilir

2 Beğeni

w 34-70 biraburada dan

1 Beğeni

İlk kez lager yapıyorum. How to brew kitabına göre yapmaya çalıştım ve 20 mg maya ekledim rehydrate işlemini yaparak ama kaba kilidinde hareketlilik yok. Maya mi az geldi acaba?

Hiç acele etmeyin. Ne kadar oldu eklediğinizden bu yana?

1 Beğeni

Bugün 9. Gün. Gravity ölçeceğim bakalım değişim nasıl olmuş

Şıranın sıcaklığı kaç dereceydi mayayı eklediğinde?

10 C derecedeydi. Mayayı da 10 dereceye düşürüp ekledim

Belki hava kaçağı vardır kapaktan falan. Oralardan çıkmış olabilir gaz. Siz dediğiniz gibi önce bir ölçüm yapın. Duruma göre değerlendirilir.

3 Beğeni

Ölçüm yaptım. OG 1052 idi. Ölçüm 1042 çıktı. O birim oynamış 9 günde.

Hangi mayayı kullandınız, şu an kaç derece?

Bira burada sitesinden aldığım tam tahıl sette olan lager mayasıni kullandım. Şimdi 11 derecede

11 düşük bir derece ve süreç yavaş ilerliyor. İmkanınız varsa önce 14 ⁰C ye 3-4 gün sonra da 19 ⁰C ye çıkarırsanız fermentasyon tamamlanır. İmkanınız yoksa bir kaç gün daha bekleyip 19 ⁰C lere çıkarın.

2 Beğeni

Teşekkürler cevap için. Jhon Palmer ın kitabındaki bilgilere göre yapmaya çalıştım ve süreci ona göre takip ettim fakat bir yerlerde sıkıntı oldu sanırım. High growth phase bitince yavaş yavaş dereceyi yükseltmeyi öneriyor kitapta da zaten ama high growth bitti mi emin olamadim :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

1.052 den 1.042 ye düştüyse bitmiştir. Ben 10-12-14 sonunda da 19 ⁰C lere çıkarıyorum. 5 derecelik artış diasetil için, biliyorsunuzdur. Fermentasyon bitiminde de 4⁰C ye alıyorum. Fermentasyon başladıktan sonraki 5 gün önemli gerçekten. Ondan sonra daha rahat davranabilirsiniz.

2 Beğeni

Bittiyse super. Evet diasetil için yukseltiyormusuz sıcaklığı. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için umarım çöp olmadan süreci tamamlarım

2 Beğeni