Maya ideal sıcaklık değeri

Merhaba US-05 , S04 mayalarının ideal sıcaklık değeri 21 deniyor ancak bu mayaları 17-20 arasında çalıştırırsak irish stout, IPA, Lager ( üst fermantasyon için ) nasıl verim alırız ? Testini yapan varmı varsa bilgilendirirse iyi olur.

Öncelikle elinizdeki her iki maya da ale mayası ve lager gibi davranamıyor. İdeal çalışma sıcaklıkları 18-20 gibi. (paketlerinde daha geniş aralıkta tutuluyor) Bir keresinde istemsiz olarak us05 ile 13-15 C lerde fermentasyon tecrübem olmuştu ama zorunluluğunuz yoksa neden böyle böyle bir şey yapılır bilemiyorum. Zaten nötr bir maya.
Ayrıca;

bu konuyu incelemenizi öneririm…

5 Beğeni

S04’ü 16-17 derecelerde kullanmıştım ben. Nötr bir ester üretiyor. Lager olayı tamamen farklı iki maya ile de lager yapamazsınız.

6 Beğeni

Genelde s04 ve us 05 kullaniyorum. 21 dereceyi gecmiyorum. Acaba 16 19 arasi daha iyi verim alabilirmiyim diye merak ettim. Buzdolabi olmadigi icin lager biralarinida ale ile yapiyorum lager olmuyor tabiki tam. Konuyu inceledim tesekkurler

Verim demek yanıltıcı olur. Mayanın verimliliği farklı bir konu.
Sizin mayadan beklediğiniz esterlere göre değişir fermantasyon sıcaklığı.

2 Beğeni

Hmm o zaman biranin karakterestigine gore degisiyormu mayalarin etkisi mesela suanda golden ale kiti yapmaktayim us 05 icin ideal sicakligi anlamam icin 2 kez kurmammi lazim hem 21 derecede hem 16 derecede

16-21 arası çok fark etmeyebilir. Ester etkisi için 23-24 lere çıkmak gerekecektir sanırım. O zaman yüksek sıcaklık, hızlı çalışma, erken bitiş olacak.

2 Beğeni

Golden ale ı s-04 ile kurmak daha iyi olur

1 Beğeni

biraburada.com hazır kiti. Onlar 7 gr us 05 yolluyor bu kitte.

bu kaynaklara ulaştım ancak hala bira türüne göre ideal sıcaklık tam oturmadı bende :frowning:

yine olay istenmedik yerlere gidiyor. 3 sene önce insanlar maya avlıyor, sonra birisi gelip sıcaklık değerleri üzerine post açıyor. Uzaya çıkmaya ne gerek var asetongiller olduğu sürece.

5 Beğeni

O birisinin kim olduğu belli oldu, yeni trolümüz mentalist ikinci Yalçın Öngören vakamız oldu, yeni yeni hesaplarla vpn le gelmiş yine, damdan da girse bacadan da girse barınamaz bu forumda

8 Beğeni