Menegin Irish Red Ale

Bunları küsuratları atarak yaptım , brewfatherda ibuyu ayarlayınca böyle değerler veriyor

2 Beğeni

Ne yaptıysan doğrusu odur Durulum… Bizimkisi minik bir latife sadece, hayata ecik neşe katmak amacıynan… :sunflower:

3 Beğeni

Reçeteyi yaparken düzeltmiştim bf appte düzeltmemişim😉

2 Beğeni

Benim reçeteyi bir türlü hayata geçiremeyişim ve üstüne tubikok a gönderdiğim toast ale nin tadının beni fazlasıyla tatmin etmesiyle birlikte kafamda bu reçeteye ekmek ekleme fikri oluştu.
Böylece nitroya bağlamasam bile kremamsı köpüklü red ale, musluktan veya şişeden servis edilebilecek.
Güncel hali şu şekilde;

Bu tempoyla kaynatabilir miyim? Tabii ki garantisi yok.

8 Beğeni

Dün akşam otururken red ale reçetesi yapmıştım. Sen geçenlerde başka bir konuda çavdar maltı yerine çavdar ezmesi de olur demiştin, onu da bulamayınca çavdar maltı alayım bari dedim. Şimdi de çavdar ekmeği çıktı. Bari çavdar ekmeğinin de tarifini alalım abi :slight_smile: %100 çavdar unu kullanmadın sanırım.

1 Beğeni

Bildiğin evde arta kalan ekmekleri küflenmeden önce dondurucuya atıp saklıyorum. Sadece çavdar değil aslında, ekşi mayalı, yulaf falanda oluyor. Kullanmadan önce çıkarıp bir kısmını tavada kızartıp bir kısmını da o şekilde mayşelemede ekliyorum. İlle çavdar ekmeği olsun diye kasmaya gerek yok. Amaç bayat ekmek değerlendirmek ve kremamsı köpük.

4 Beğeni

benim buzlukta da var ekşi mayalı ekmek kalanları. artık koyu renkli her biraya girer az az. :slight_smile:

2 Beğeni

Hep bir icat çıkarma isteği…

5 Beğeni

Çıkarınca uyguluyorsunuz :wink:

4 Beğeni

Bende şikayetçiyim bu durumdan, ne, nedir, nerede ne kullanılır diye takip etmekte zorlanıyorum…hem bir de çok yakında küflü ekmekleri kaynatmaya ilave etmenin aslında gizli kalmış ve kimselerce bilinmeyen çok faydali bir maya besini olduğu da ortaya çıkar ise hiç şaşırmayalım :rofl:
Şaka bir yana gerçekten de güzel paylaşım bunlar :+1:

4 Beğeni

Bu işin sonu yokmuş ya da belliymiş

Aslında antik mesopotamya’da yapılan biraların arpa ve diğer tahılların ekmek veya ekmeğe benzer bir işlemden sonra mayşelendiği söyleniyor. Yeni icat değil sonuçta :grinning: zaten arkadaşta mesopotamya’ya yakın ne de olsa :smiley:

3 Beğeni

İyi ki bir güzel oldu yani herşeye koyun. @BoBo’ya diyeyimde IPA’ya koysun.

Şaka bir yana kızarmış ekmek stoutta baya fark yaratmış, bende fıçıladım epey güzel.

3 Beğeni

Aaa süper fikir…
Ne koyuyorduk?

2 Beğeni

Ekmek arası peynir ipa

Peynir küflü rokfor olcak

2 Beğeni

Bir konunun daha içinden geçtiniz, ihtiyacı olan nasılsa bulur. Elinize sağlık :face_with_raised_eyebrow:

4 Beğeni

Hadi yap da içelim artık

1 Beğeni

Ekmekleri değerlendirme fikri gerçekten super…biraz bakınınca ingiltere’de gıda atıklarını azaltmaya yönelik olarak ekmek artıkları ile ticari bira yapımı ve bu konuda ev biracılarını teşvil edici yayınlar gördüm…gerçekten de farklı biralar çıkabilir, denemek lazım :slight_smile: Bu Irısh Red ale’i de içmek lazım :blush:

1 Beğeni

Aslında Tubikok “Kraft Master Kategorisi”'ni açıkladığında bende biraz araştırma yaptım ve ekmeklerin değerlendirilmesi ile alakalı bir takım kaynaklara ulaştım. Hatta direkt;

adına site var.
Daha sonra zoom buluşmasında ve telefonla görüşmelerimizde @ozturkhuso epey detay verdi.
Neyse sonuçta bu mutfak, üretmek size kalmış.

6 Beğeni

Aşağıdaki sitedeki toast ale reçetesi yukarıdaki link verdiğin siteden alınmış…o kadar çok sıraya aldığım reçete var ki :blush: burada durur ise aradığımda daha rahat bulurum diye koydum, kusura bakma kalabalık için :see_no_evil:

2 Beğeni