MJ M12 Kveik Pale Ale

Bayadir Recete yapmiyordum :slight_smile:

Gecen sene 2 paket mangrove jack’s m12 voss kveik almistim. Yaz gelince ilk paketi denemek icin asagidaki gibi bir recete kaynattim. Onerilen sicaklik 30 derece civari oldugundan kovayi temmuz ayinda yalitim malzemesine alip sicakligin yuksek kalmasini saglamaya calistim. Istanbulda hava bu ara ortalama 25 derece civari seyir ediyor. Bu sayede 28-29 derece kova sicakligi yakalayabildim fermantasyon isisi sayesinde.

Tabii sicakligin da etkisi ile bu maya simdiye kadar gordugum en hizli maya.Mayse sicakligi 30 dereceye gelince sogutmayi durdurup kovaya aldim. Mayayi atip kapagi kapattiktan 20 dk sonra cok siddetli gaz cikisi basladi. . 2 gunden biraz daha kisa sure icinde OG’yi 1048’den 1008’e indirdi, hava kabarciklari bitti ve fermantasyon durdu.

Normalde bu mayayi sisede gazlamaya pek onermiyorlar, sebebi ise mayanin cok cabuk beton gibi dibe cokmesi.Ama fermantasyon bittigi gibi, maya henuz tam cokmemisken derhal siseleyince iyi sonuc alan videolar izledim. Hatta bu sayede cok daha hizli gazlanma elde ettigini soyleyen adamlara denk geldim. Ben yarin yani 3. gun siseleme yapacagim. Kovaya aldiktan sonraki 3. gun siseleme cok garip geliyor ama, Bakalim sonuc nasil olacak. Buradan paylasacagim.

Recete -arastirdigim kadari ile- mayanin turuncgil ester profiline uygun olacak otlarla hazirlandi. (Biraz elimde kalanlarin etkisi ile de :slight_smile: ) Malt tabanini naturel tutmayi tercih ettim mayanin etkisini gormek icin.

Eger bu maya ile tecrubesi olan arkadas var ise yorumlarini okumak isterim. Simdiden tesekkurler.

6 Beğeni

Valla 3. Gün şişelemek büyük cesaret ben olsam3. Ve 5. Gün ölçüm alıp duruma göre şişelerdim, cold crash yapmadan.

1 Beğeni

Olcum aldim, 1008 su anda, gaz cikisi yok. Bence fermantasyon durdu. daha da asagi giderse kontamine olmus demektir. Zaten %80 sindirim gucu gozukuyor. Bu da 1008’de bitmesini gerektirir.

Maya cokmeden siseleme yapmak istiyorum.Yoksa gazlanma problem oluyormus. Bakalim ne olacak :slight_smile:

2 Beğeni

Keşke biraz daha Citra ile hopstand yapsaymışsınız.

1 Beğeni

Bu zamana kadar 3 farklı tip Kveik kullandım;

• Voss (M12)
  • Oslo
  • Framgarden

Düşük krausen oluşturmasına rağmen (diğerlerine göre) gerçekten aşırı hızlı çalışan bir maya, gaz çıkışına güvenerek kapağı açıp baktığımda sanki bardağa kola daha yeni koymuşsun da karbondiyoksiti atıomuşçasına bir çalışma vardı. Diğerlerine göre M12 de fermantasyon çok daha hızlı oldu bittiye gelio bende de 2nci gün yarısında baya bi hava çıkışı durmaya yaklaşmıştı ama fıçılayacağım için bir kaç gün daha bekleyip öyle fıçıya aldım. Bence nötr bir tadı var, ben Vienna Lager yapmıştım M12 ile baya yakıştırmıştım. Şimdiden afiet olsun

5 Beğeni

elimde kullanmaya cesaret edemediğim m12 kveik maya var. ortam 27 derecelerde. daha önce içtiğim kveik mayalı biraların hiç birini beğenmedim. çoğu 30 derece üzeri fermente edilmişti. kibrit tadı yada ekşi tadlar almıştım. “nötr tadı” açmanız mümkün mü? yada benzeri bir maya örnek verebilir misiniz ?

2 Beğeni

“Nötr” tad deyince benim aklıma gelen herhangi bir klasik piyasa lageri tadı veya US-05 ile yapılmış normal gövdeli düz bir pale ale tadı aklıma geliyor.
M12’yi geçen sene yazın 26 derecede denedim pek de hoşuma gitmedi,aynı birayı biraz zahmetle soğutup az biraz sıcak 22-23 derecede us-05 kullansam daha iyi olurdu diye düşünüyorum

2 Beğeni

Yaklaşık 2 hafta şişede durduktan sonra bugün bir tane denedim.

Gazlanma standart mayalara göre bu süre zarfı ile kıyaslayınca maalesef oldukça az.

Daha da önemlisi aroma profili, açıkcası nört olarak tecrübe ettiğimiz us-05 gibi mayalardan bence oldukça uzak, US-05 bunun yanında tertemiz lager kalır desem sanırım abartmış olmam. Benim gibi damıtım tecrübesi olanlar bu tadı daha iyi anlayacaktır, oldukça fazla kuyruk kısmının karışmışı gibi diyebilirim, Kokusu kuyruk kokusu ile aynı ve ağızda bıraktığı o yağlı his birebir değişmeden aynı. Citrus profil bu yoğun kuyruk esteri altında ezilmiş, Özetle asla birada istenmeyen bir profil.Kesinlikle fermantasyonun sıcaklığına bağlı olarak off-flavor olarak değerlendirilicektir. Tavsiye etmiyorum. Bütün hikaye norveçlilerin marketing itelemesi gibi :smiley:

Zaten denemeden önce kendi kendime soruyordum, madem sıcakta naturel çalışıyor, neden hala bir dünya insan/şirket soğukta fermante etmek için o kadar emek-para-enerji harcıyor?

3 Beğeni

Aslında haklsın, eksik yazmışım, kullandığım Kveik mayaları arasında en nötr tat bundan aldım demek istemiştim. Diğerlerinde bariz farklı tatlar mevcut, çok rahat ayrıştırılıyor.

Ben eve kveik maya falan sokmam, en fazla aşırı sıcaklarda yapmam, ama akdeniz ege gibi sıcak yerlerde yaşayanlar için yazın mecburiyet olabilirler, gerçi memnun olanlar da var galiba aramızda.

1 Beğeni

Ben bi süre sonra o gıcık tadına alışmıştım :slight_smile:

2 Beğeni

Elimizde o kadar maya varken ben hiç girmem o topa.

2 Beğeni

Geçen sene denemek için bir adet Voss Kveik maya almıştım, kveik en çok hangi bira sitiline daha çok uyar diye de bakındığımda barleywines ve imperial stouts için uygulandığında çok başarılı olduğunu okumuştum, özellikle daha hızlı bir sürede-çok uzun bir süre şişede yıllandırmaya gerek kalmadan iyi sonuç verdiği yazılıyordu. Fırsat bulursam sonbahar da imperial stout da denemek istiyorum.

2 Beğeni

O kadar malt kullanılan yüksek maliyetli bir birada denemezdim ben olsam, daha düz bir stilde tercih ederdim açıkçası

2 Beğeni

Kveik’i Youtube’da önce David Heath’in kanalında görmüştüm sonra da biraz bakındığımda yurtdışı forum sitelerinde imperial stout’da başarılı diye yorumlar okumuştum, düz birada bırakacağı esterleri muhtemelen sevmeyeceğim ve mayayı da açıkçası öylesine alıp denerim diye meraktan almıştım öyle veya böyle bir risk aldım bir defa :slight_smile:

2 Beğeni

Daha önce pils ile deneyen olmuştu forumda diye kalmış aklımda.
Imperial stoutta nasıl olur hiç canlandıramadım damağımda.
Cesur bir yaklaşım bence :slight_smile:

2 Beğeni

Ben imperial stout yapmıştım Oslo ile çok güzel olmuştu ama fermenterde uzun süre bekletmekte fayda var şişe Şelalesi yaşamamak için.

3 Beğeni