Msk Hefeweizen | Alman Buğday Birası

Hocam decoction için extra bir ekipmana gerek yok, bir ocak, bir tencere, bir de karıştırmak için büyükçe bir kaşık yeterli

2 Beğeni

Sırada bu reçeteyi kaynatacağım yeniden fakat elimde yeterince munich malt olmadığı için eksik kalan kısmı melanoidin ile tamamlamayı düşünüyorum. Buyurun reçeteye;

HefeWeiß copy

Weissbier

5.1% / 12.7 °P

Recipe by

Msk

All Grain

Jet 30L

75% efficiency

Batch Volume: 20 L

Boil Time: 60 min

Mash Water: 19.93 L

Sparge Water: 9 L

Total Water: 28.93 L

Boil Volume: 25.48 L

Pre-Boil Gravity: 1.044

Vitals

Original Gravity: 1.051

Final Gravity: 1.012

IBU (Tinseth): 13

BU/GU: 0.25

Color: 5.2 SRM

Mash

Temperature — 55 °C10 min

Decoction — 63 °C30 min

Decoction — 72 °C30 min

Temperature — 78 °C10 min

Malts (4.31 kg)

2.85 kg (66.1%) — Weyermann Wheat Malt Pale — Grain — 2 SRM

960 g (22.3%) — Weyermann Pilsner — Grain — 1.7 SRM

300 g (7%) — Weyermann Munich I — Grain — 7.1 SRM

200 g (4.6%) — Weyermann Melanoidin — Grain — 30 SRM

Hops (24 g)

9 g (10 IBU) — Brewer’s Gold 8.5% — Boil — 60 min

15 g (3 IBU) — Saaz 3.5% — Boil — 15 min

Miscs

3 ml — Lactic Acid — Mash

Yeast

1 ml — Wyeast Labs 3068 Weihenstephan Weizen 77%

Fermentation

Primary — 23 °C14 days

Carbonation: 3.5 CO2-vol

7 Beğeni

Maya ilk nesil değil mi?
(Başka ne olacak ki…)
(Bence çok fark etti, özellikle ikinci nesilden sonra.)

1 Beğeni
  1. nesilden itibaren nasıl bir fark var ?
1 Beğeni

Tadı yine güzel oluyor ama ilkindeki gibi olmadı bende.
Nasıl anlatılabilir emin değilim ama ilk nesil mayayla çok güzel ve yoğun muz aromalarına sahip bir bira elde etmişken ikinciden sonrakiler daha ekşi, daha hızlı bir şekilde kalitesini kaybeden biralar üretmişti.

7 Beğeni

Herkese selamlar,

Eski Forum kapanmış yenisini bulmam epey zor oldu :blush:

Wyeast 3068 mayasını paylaşabilecek biri var mıdır acaba ?

Selam, maya eklenmesi ile ilgili bi sorum olacak. Elimde Wyeast 3638 Bavarian Wheat mevcut. Açılmamış paket olduğundan ilk önce çoğaltıp ondan sonra kullanmayı düşünüyorum. ilk çoğaltmadan sonra elde edeceğim 15ml’lik mayayı birdaha çevirmeden direk ekleyebilir miyim. Nasıl olsa dondurucuya girmeyecek diğer kalanları gibi…

Selamlar,
Buğday için ben de yaklaşık 15ml maya ekliyorum fakat bu 15ml çökelmiş olan kısım oluyor falkon tüpün içindeki.

4 Beğeni

Hocam merhabalar.Bu 15-20 ml ekleme kısmı genel bir durummu? Elimde yeni çoğalttığım m20 var.Muz aroması baskın bi buğday istiyorum.Ama stuck ferm. da korkuyorum :slight_smile: Birde ilk 3 gün açık fermentasyon yapsam mı acaba ?

Hocam M20 hiç kullanmadım bilmiyorum.
Maya underpitch yani gerekenden az miktarda ekleniyor böylelikle esterlerin daha fazla oluşması bekleniyor.

Sağolasın hocam denicem :pray:t2:

Hocam elinize saglik. 3. Denemem olarak sizin bu reçetenizi yapmaya calisacagim. decoction olayini cok anlayamadim. Arastiracagim ama yapamazsam 67-68 derecede 70 dk mayselesem olur mu :joy:

2 Beğeni

Hocam yalnız 67-68C derecelerde mayşelemek ve decoction çok farklı şeyler. Decoctionda toplam maltın 1/3’ünü ayrı bir tencereye bir miktar mayşe ile birlikte alıp kaynama noktasına çıkarıyoruz ve decoction süresi boyunca karıştırarak o sıcaklıkta tutuyoruz.

1 Beğeni

Tabi bu bir step bunun normali farklı ısı kademelerinde 3 step olarak yapmak @Msk çok ayrıntıya girmemiş, biraz sizin araştırıp okumanız gerekiyor bu konuyu