Msk Pale Ale | 18B APA

Tam reçeteyi çalıyordum ki buna denk geldim.
Biraz açar mısın @Msk, korkarım anlamadım ben. :slight_smile:

2 Beğeni

Brewhouse efficiency konusunda hatta ayrı başlık mı açsak @BoBo ve @Msk hocam? :slight_smile:

1 Beğeni

Yakında benzer bir şeyler yapma niyetim var hocam, beklemede kalın. :slight_smile:
BE değil de, kademeler ve etkileri üzerine mesela.

5 Beğeni

Abi sen kaç derecede fermente ettin?
21-29 meselesi aklıma takıldı, acaba 16 derecede falan çoğları mı bu maya, ne dersin?

16 ⁰C de çalışıyor ama hızlı olmasını istiyorsan sıcaklığı 25 e yakın tutmalısın. Çoğaltmada kafana takacağın bir durum yok.

1 Beğeni

Abi ben genelde 26-27Cde fermente ettim. 2 günde bitti fermantasyon.

2 Beğeni

Genelde %75VH %80 Mash efficiency öngörüyorum. Bunu tutturmak için de daha uzun mayşeleme programı yapıyorum, ya da su mayşeleme derecesine ulaşmak için ısınırken maltları ekliyorum. Önceden suyu emip enzimlerin aktif hale gelmesi bi tık daha verimli mayşeleme yapıyor.

8 Beğeni

Teşekkürler nazik yanıtınız için.

1 Beğeni

Su normal sıcaklıktayken mi koyuyorsun maltı?

1 Beğeni

Bol aromalı, bol kokulu, ferah, yormayan acılık ve gövdesiyle güzel bir bira olmuş. Gazlanma yerindeydi. Fotoyu geç çektiğim için köpük biraz az oldu. Ama bu şekilde sona kadar devam etti. Tropikal tatlar oldukça net. Ben NEIPA yaptığımda da citra ve cashmere de kullanmıştım. Bu otların tınısı bu APA da da güzel hissediliyor. Çok beğendim ellerine sağlık @Msk

11 Beğeni
  1. Gün şişele 5. Gün iç birası :slight_smile:
4 Beğeni

Renk gün ışığı aydınlatmadan dolayı biraz koyu çıkmış.
İçer içmez tam yazlık ferahlatıcı bir bira olmuş dedim. Ş.otu aromaları davetkar ama direkt bunda galaxy ya da sabro olsa bambaşka bir seviyede olurmuş dedim. Bu maya ile gövde beklememek lazım, zaten yazın lıkır lıkır içmek için o gövdeye de gerek yok.
Eline sağlık, pale ale-session ipa arası bir şey olmuş.
Ben çok beğendim :beers:

11 Beğeni

Bu da benim cascade ile yaptığım oyl pale ale denemem. Şişede 48. Saat

10 Beğeni

Süperman gibi bir maya :slightly_smiling_face:

Tadına bakınca adi kargocunun paketi patlatıp mayayı düşürmesine bir kere daha delirdim.

Çok kolay içimli ama su gibi gövdesiz değil. Turunçgil notaları ile ben çok sevdim.
Alkol etkisi sonradan vurdu, ya %5’ten fazla ya uykusuz gecenin ardındaki günün akşamında yorgunluk etkili :slightly_smiling_face:

10 Beğeni