Neden Hava Kilidinde Çok Hareket Var?

Selamlar, kabarcıkları bu kadar önemsemeyin bence. Evet ilk başlarda izlemek ve çıkıp çıkmadığını görmek istiyor insan anlıyorum gerçekten, ancak yapacağınız en iyi şeyler sıcaklığı mümkün olduğunca sabit tutup bir an önce hidrometre edinmek. Kovanızı da rahat bırakmakta fayda var kapak conta falan rahat bırakın hiç bir şey olmaz merak etmeyin. Güzel bir biranız olacak.

3 Beğeni

Sebebi bu olabilir. Kullandığın maya Ale mayası ise yavaş çalışıyor olabilir.

Tekrardan merhaba. 19.gun sonunda olcum yaptim. Siselemeye uygun. 1008-1010 gibi bir seydi.

Anca renk boyle. Daha once 4-5 kit kurdum ama ilk defa bu renkte oldugunu gordum. Acaba kullandigim mayadan oturu mu.

Kokusunda ve tadinda sorun yok. Gayet guzel.

Rengi gayet güzel. Yeterince berrak olmasını ise ben şahsen önemsemiyorum. Bunu önemsiyorsanız berraklaştırma ajanları kullanabilirsiniz. Ya da şişelemeden önce kovayı olabildiğince soğutarak bir tık daha berrak bir bira elde edebilirsiniz.

2 Beğeni

Rengi biraz berraklaşır. Tadı iyi olduğu sürece çok dert etmeyin.

1 Beğeni

merhaba, dün kurmuştum. hava kilidinde azcık star san köpüğü kalmıştı.

bugün işten geldim bakayım dedim, hava kilidi böyle olmuş. baya fokurduyor bu arada. sıcaklık 24 derece.

başlıktaki yorumlara göre endişelenmem gereken bir şey yok sanırım…

kilidi kaldırıp anında yedekte tuttuğum kilidi takmalı mıyım ? şu aşamada öneriniz var mı?

Kilidi çıkarıp temiz bir tane takın,
Sıcaklığı mümkünse 19-20 C seviyesine düşürün
Endişelenmeye gerek yok, biraz temizlikle hallolur.

2 Beğeni

Merhaba benimkinde de çok fazla köpük taşması olmuş hava kilidini yerinden çıkartıp temizleyip geri mi takmak gerekir, çıkarınca bir sorun olur mu?

Bir sorun olmaz.
Hızlıca sıcak su ile yıkayıp temizleyin, ardından starsan’lı suya daldırıp veya püskürtüp yerine geri takın.

1 Beğeni

Herkese merhaba, ilk biramı pazar günü kurdum. Kediköy Munich, yıkama ve sterilizasyonu yaptım. İçinden çıkan tarife göre hazırladım, kitle birlikte gelen mayayı uyandırarak ilave ettim. İlk gün yoğun aktivite vardı, dün yine yoğun sayılabilirdi. Dün akşam üzeri yerinden oynatmak zorunda kaldım (kımıldatmamak lazımmış :pleading_face:) Bugün sabahtan beri ise hiç gaz çıkışı yok ve kovanın kapağının bombesi azalmış. Bugün kovanın üzerindeki termometre 24 dereceyi gösteriyor. Merakıma yenilip kapağın kenarından açıp baktım, son durun aşağıda. Pek sabırlı biri sayılmam, panik mi yapayım, antidepresan mı alayım diye sormak istedim

Hidro metre var mı hidro metre?

2 Beğeni

Maalesef yok :see_no_evil: elime yüzüme bulaştırmadan becerebilirsem ekipmanı yavaş yavaş toplarım diye düşünüyordum.

Görüntü normal duruyor. Anlattıklarınızda normal ama sıcaklık yüksek geldi bana. Maya nedir bilmek lazım tabi. Mayaların ismini değiştirip satabiliyorlar.

1 Beğeni

Sitede Amerikan Ale mayası diyor ama faydası olur mu bilmiyorum. Hidrometre siparişi vereyim ben en iyisi

1 Beğeni

Bu kitten zamanında çok defalar kullandım. Yanında ale maya geliyor evet. Bencede sıcaklık biraz yüksek, 19-21 derece arasındaki fermantasyonlarda çok lezzetli biralar içmiştim. Kesinlikle hidrometre edinin :+1:

1 Beğeni

Hidrometre siparişi verdim, ölçümde kaçıncı gün kaç olmalı gibi bir referans değeri var mı?

Alkol derecesi için İlk değeri bilmeniz lazım öncelikle. Ama onun dışında herşey normal olsa bile kesin bir şey yok bitişle alakalı. 3 gün arayla üst üste aynı sonuçları alıyorsanız fermentasyon bitmiştir.

2 Beğeni

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim, ama benim sorularım bitmedi :pensive:

Bugün bira kurulumumun 12. günü, başta hidrometrem olmadığı için OG bilemiyorum, ancak şu an FG 24 derece de 1.002 gibi görünüyor, 0.8 düzeltme ile de yaklaşık 1.003 olur. Ölçüm için 3 gün beklersem şişelemek için geç mi kalırım? Bir de gazlandırma için şişelere konacak şeker miktarını nasıl ayarlayacağım?
Gönderilen talimatta 13-14 gün sonra şişe başı 2 kesme şeker ile şişeleyebilirsiniz diyor?
Sabrınız için şimdiden teşekkürler​:pray::pray:

1 Beğeni

Şişelemek için geç kalınmaz ama erken davranılır. Sonucunda da patlayan şişeleriniz olur. Kovada oksjenle temas ettirmediğiniz müddetçe biranın biraz beklemesinde hiçbir sıkıntı yok.

2 defa daha ölçüm alın. 2’şer gün ara ile. Değer sabitse şişelersiniz.

1. soru içinse :
British Style Ales 1.5 - 2.0 volumes
Belgian Ales 1.9 - 2.4 volumes
American Ales and Lager 2.2 - 2.7 volumes
Fruit Lambic 3.0 - 4.5 volumes
Porter, Stout 1.7 - 2.3 volumes
European Lagers 2.2 - 2.7 volumes
Lambic 2.4 - 2.8 volumes
German Wheat Beer 3.3 - 4.5 volumes
5 Beğeni

ilk biranın heyecanı da ayrı olur, burada konuşulan teknik bilgilere kesinlikle uyulması faydalı, ama birazcık da ilk başlayan bir kişinin heyecanını almaya yönelik hemen hemen çoğu kişinin ilk başlarda uyguladığı şekilde cevap vermek gerekir ise, eğer mayanın çalışma sıcaklığı ile ilgili sıradışı bir durum olmadı ise 10-15 gün bir biranın fermantasyonu için genelde yeter, ölçüm yapmışsını ve yaptığınız kit ile ilgili FG 1.003 sanırım yeterli, FG için üretici firma bitmesi gereken tahmini değeri vermiştir. İlk zamanlarımda en az 15 gün kova + 15 gün şişe de bekleyerek hazırlardım. Gravity ölçme ve önemini anladıktan sonraki adımlar elbette değişti. Gazlanma için kit’den yaparken ilk başlarda kendimce basit bir uygulama bulmuştum, stout/porter tarzı biralarda bir büyük boy (1000/360), Buğday tarzı biralarda iki büyük boy (1000/360x2) ve ale ve pilsener tarzı biralarda iki küçük boy kesme şeker (750/360x2) atıyordum. Ama bu doğrudur böyle atılacak demek değil, işin matematiği bir önceki mail’deki gibi hesaplama araçları ile daha sağlıklı yapılır. Çok şeker fazla gazlanma her birada hoş olmuyor, az şeker ile yavaş gazlanma ve düşük co2 daha çok hoşuma gidiyor. Anlattıklarım birazcık eski usul, öyle bir teknik uygulamadan yaptığım yöntemdi, artık bu şekilde gitmiyorum ve bunlar bir yatırım tavsiyesidir demiyorum :beer:

4 Beğeni