Oud Bruin Deneme

Uzun geçecek bir bekleme süresi sonrası beklemeye değer bir şey ortaya çıkması umuduyla aşağıdaki reçeteyi dün kaynattım. Kovaya 1.070 ile 20 litre olarak girdi, ikinci ve karakteri verecek fermantasyona net 19 litre herhalde kalır. Bu reçete için araştırdığımda istenen sour karakteri için, eğer yüksek bir sour isteniyor ise Roselare blend’i erken koymayı, daha düşük isteniyor ise daha geç konmasını tavsiye ediyorlardı. En idelali olarak da ilk fermantasyon tamamlanmadan 1-2 gün önce diye yorumlamışlardı. Ben 1.030 gibi 2. fermantere alır ve eklerim diye düşünüyorum. İlk maya için de olabildiğince temiz çalışacaki bir ale mayası (US-05, WLP001, WY1056) tavsiyesi vardı, US-05 olduğu için onu kullandım.
Bir de şişelemeden önceki son hafta hafif karakterli meşe yongası eklemeyi düşünüyorum.
1-1.5 yıl sonra ilk tadımı yaptığımda sonucu yazıncaya kadar bu konu burada uyku modunda bekleyecek :slight_smile:

Oud Bruin - 19 L
Boil Time 60 mins
Mash Efficiency 72%
Mash Volume 24.64 L
Sparge Volume 6.77 L
OG (SG) 1.069
FG (SG) 1.014
Colour (EBC) 39.4
ABV 7.22%
Pilsner 3.20 kg (49%)
Munich 2.30 kg (35%)
Abbey Malt 0.23 kg (4%)
Wheat Malt 0.23 kg (4%)
Special W 0.23 kg (4%)
Caramunich III 0.23 kg (4%)
Carafa III 0.12 kg (2%)
Mash In 67 °C 60 min
Mash Out 75 °C 10 min
Fuggles 30.00 g Boil 60 min
Goldings, 17.00 g Boil 60 min
SafAle American US-05 3-5 days
Roselare Belgian Blend 365 days
6 Beğeni

Wyeast’ten mi aldın mayayı?

Evet Wyeast, braumarkt üzerinden alındı (şansa yurtdışına kısa süreli gidip gelen biri vardı, bu sayade alabildim). Üstelik hem brouwland’dan daha ucuz satıyorlar hem de kargolama süreci çok hızlı.

1 Beğeni

Çok zor bulunan bi maya şanslısın. Tortusu ile de flanders red yapabilirsin.
Ben 19lt PET su damacalarında bekletiyorum biraları. Mikro oksijenizasyon için en iyi seçenek bu gelmişti bana.

1 Beğeni

Ben de 19 litre pet damacana aldım, sanırım sen yazmıştın, oradan aklımda kaldı. Tortusu ile flanders red yapabilirsin dediğin en son şişeleme aşamasındaki tortudan değil mi?

Yok ben hatırladığım kadarıyla birinci fermantasyonu kovada yapıp ikinci fermantasyon için pet şişeye aktarmıştım. Kova dibi tortusuna da diğer birayı kurmuştum. Tabii sen blend mayayı sonra ekleyeceksin sen de süreç daha farklı ilerleyecek.

1 Beğeni

Sen böyle bir tavsiyede bulunduğun için ilk bir ay kovada fermante edip birinci ayın sonunda 19LT pet’e alabilirim, böylece bir ayda yeterince dip tortusu olur ve önerdiğin şekilde kullanabilirim sanırım, herhalde olur :grinning:

1 Beğeni

@msk flanders Red ale yapmayı düşündüm diye varsayıyorum, maya olarak oud Bruin kova dibini alıyorum, bunu kaynattığımda fermantere 2-3 kg üzüm ekleyerek bir ay bu şekilde fermante edip sonra ikinci fermantere alıp 2-3 ay bekleyip şişelesem sence olur mu? Buzlukta şarap yaptığımız cabernet sauvignon üzümünün cibresi donmuş olarak duruyor, acaba burada kullansam ne olur diye aklıma geldi, ne dersin? Çok mu saçma olur?

Roselare zaten blend mayaydı içinde bildiğim kadarıyla saccaromyces de barındırıyordu, keza brett lacto ve pedio da, gerek var mıydı başka bir mayaya

1 Beğeni

Ben bu birada olabildiğince düşük seviyede sour etkisi olmasını istedim. Bunun içinde biranın %60-70 gibi bir kısmı nötr karakterli bir maya ile oluştuktan sonra bu maya nın eklenmesini bazı forumlarda ve reçetelerde yazılanları okuduktan sonra benim de bu bira için aklıma yattı. Sour karakteri gelsin ama fazla olmasın istiyorum. Artık ne çıkarsa :slight_smile:

2 Beğeni