Oud Bruin Deneme

Uzun geçecek bir bekleme süresi sonrası beklemeye değer bir şey ortaya çıkması umuduyla aşağıdaki reçeteyi dün kaynattım. Kovaya 1.070 ile 20 litre olarak girdi, ikinci ve karakteri verecek fermantasyona net 19 litre herhalde kalır. Bu reçete için araştırdığımda istenen sour karakteri için, eğer yüksek bir sour isteniyor ise Roselare blend’i erken koymayı, daha düşük isteniyor ise daha geç konmasını tavsiye ediyorlardı. En idelali olarak da ilk fermantasyon tamamlanmadan 1-2 gün önce diye yorumlamışlardı. Ben 1.030 gibi 2. fermantere alır ve eklerim diye düşünüyorum. İlk maya için de olabildiğince temiz çalışacaki bir ale mayası (US-05, WLP001, WY1056) tavsiyesi vardı, US-05 olduğu için onu kullandım.
Bir de şişelemeden önceki son hafta hafif karakterli meşe yongası eklemeyi düşünüyorum.
1-1.5 yıl sonra ilk tadımı yaptığımda sonucu yazıncaya kadar bu konu burada uyku modunda bekleyecek :slight_smile:

Oud Bruin - 19 L
Boil Time 60 mins
Mash Efficiency 72%
Mash Volume 24.64 L
Sparge Volume 6.77 L
OG (SG) 1.069
FG (SG) 1.014
Colour (EBC) 39.4
ABV 7.22%
Pilsner 3.20 kg (49%)
Munich 2.30 kg (35%)
Abbey Malt 0.23 kg (4%)
Wheat Malt 0.23 kg (4%)
Special W 0.23 kg (4%)
Caramunich III 0.23 kg (4%)
Carafa III 0.12 kg (2%)
Mash In 67 °C 60 min
Mash Out 75 °C 10 min
Fuggles 30.00 g Boil 60 min
Goldings, 17.00 g Boil 60 min
SafAle American US-05 3-5 days
Roselare Belgian Blend 365 days
6 Beğeni

Wyeast’ten mi aldın mayayı?

Evet Wyeast, braumarkt üzerinden alındı (şansa yurtdışına kısa süreli gidip gelen biri vardı, bu sayade alabildim). Üstelik hem brouwland’dan daha ucuz satıyorlar hem de kargolama süreci çok hızlı.

1 Beğeni

Çok zor bulunan bi maya şanslısın. Tortusu ile de flanders red yapabilirsin.
Ben 19lt PET su damacalarında bekletiyorum biraları. Mikro oksijenizasyon için en iyi seçenek bu gelmişti bana.

1 Beğeni

Ben de 19 litre pet damacana aldım, sanırım sen yazmıştın, oradan aklımda kaldı. Tortusu ile flanders red yapabilirsin dediğin en son şişeleme aşamasındaki tortudan değil mi?

Yok ben hatırladığım kadarıyla birinci fermantasyonu kovada yapıp ikinci fermantasyon için pet şişeye aktarmıştım. Kova dibi tortusuna da diğer birayı kurmuştum. Tabii sen blend mayayı sonra ekleyeceksin sen de süreç daha farklı ilerleyecek.

1 Beğeni

Sen böyle bir tavsiyede bulunduğun için ilk bir ay kovada fermante edip birinci ayın sonunda 19LT pet’e alabilirim, böylece bir ayda yeterince dip tortusu olur ve önerdiğin şekilde kullanabilirim sanırım, herhalde olur :grinning:

1 Beğeni

@msk flanders Red ale yapmayı düşündüm diye varsayıyorum, maya olarak oud Bruin kova dibini alıyorum, bunu kaynattığımda fermantere 2-3 kg üzüm ekleyerek bir ay bu şekilde fermante edip sonra ikinci fermantere alıp 2-3 ay bekleyip şişelesem sence olur mu? Buzlukta şarap yaptığımız cabernet sauvignon üzümünün cibresi donmuş olarak duruyor, acaba burada kullansam ne olur diye aklıma geldi, ne dersin? Çok mu saçma olur?

Roselare zaten blend mayaydı içinde bildiğim kadarıyla saccaromyces de barındırıyordu, keza brett lacto ve pedio da, gerek var mıydı başka bir mayaya

1 Beğeni

Ben bu birada olabildiğince düşük seviyede sour etkisi olmasını istedim. Bunun içinde biranın %60-70 gibi bir kısmı nötr karakterli bir maya ile oluştuktan sonra bu maya nın eklenmesini bazı forumlarda ve reçetelerde yazılanları okuduktan sonra benim de bu bira için aklıma yattı. Sour karakteri gelsin ama fazla olmasın istiyorum. Artık ne çıkarsa :slight_smile:

2 Beğeni

@Msk, oud bruin aktarma sonrası tortu ile flanders red yapma tavsiyen için çok teşekkürler. Bu gün aktarmayı yaptım, ikinci kez tadına baktım, eğer yolda baına bir kaza gelmez ise içmediğim güzel bir bira deneyimi olacak gibi. Sen bu tavsiyeyi yapmasan, hiç aklıma gelmez hatta kova dibide ya ekmek denemesi olur ya da çöpe giderdi. Şimdi elimde flander red’den artan bir kova dibi var, acaba bunu saklasam ileride yine kullanabilirmiyim diye düşünüyorum.
Tavisye ettiğin flanders red’i fazlaca meyve şöleni ile kurdum, elimde geçen seneden artan üzüm cibresi vardı, 1 kg civarı ekledim, 500 gr vişne ekledim, 500 gr çilek ekledim, 500 gr orman meyveleri karışımı ekledim. Şu andaki tadı hafif tatlı ekşi, aşırı değil. Brett güzel çalışmış, üzeri sağlam beyaz bir örtü ile kaplıydı. Bunu bir ay içinde şişelerim sanırım. Tekrar teşekkürler, önerin olmasaydı aklıma gerçekten denemek gelmezdi…:slight_smile:

2 Beğeni

Flanders red çok güzel bir çeşittir. İllaki sana gelmemiz gerekiyor

1 Beğeni

Ne zaman arzu edersen, şişeye girmedi, girer girmez adına rezerve edilmiştir :slight_smile:
Umarım bir kazaya kurban gidip de tadı değişmez, şu hali farklı güzel bir bira olacak gibi, ilk tadına baktığımda daha keskin bir ekşilik gelmişti, ya ben alışıyorum ya da bu tatlı ekşi bir şey oluyor :slight_smile:

3 Beğeni

Benimkiler iki yıldır kovada birisinde hala fermantasyon devam ediyor.

2 Beğeni

Bendeki durumlar da böyle
@augurs

3 Beğeni

İki yıl mı, iki ayda anlaşsak :slight_smile:
Gravity ölçtüm, 1008, nerde durmalı??
(1004-1010 arası diye okudum)

Sanırım kullandığın programda bir hata var 7 rakamı hatalı olarak gözüküyor :sweat_smile:
Benim şafağa gelinceye kadar dayanamam ben bir yerde firar ederim :blush:

1 Beğeni

Yapma aman sakın :)))

1 Beğeni

Daha önce pek çok kereler ifade ettiğim bir cümleyi bir kez daha seslendirdiğimi farz edin.

3 Beğeni

Şurda dursun

4 Beğeni