Raw Ale İçin Çözüm Arayışı

Merhaba.

En büyük tencerem 4 litre. Kazan vs alacak durumum da yok. Bu sebeple bir süredir kaynatma gerektirmeyen yöntemleri araştırıyorum.

No-boil tipi, raw ale uygulamaları çok aklıma yattı. Yalnızca bendeki imkan kısıtlılığı açısından da değil; gövde dolgunluğu, protein yoğunluğu, ağızda yarattığı doluluk hissi, tadı gibi konularda da hep olumlu yorumlarla karşılaşıyorum. Zaten şerbetçiotlarını bitter tatlardan ziyade dry hop tarzı rayihalar için tercih ediyorum, raw ale metodunda kaynatma esnasında alfa asitlerin açığa çıkmayacak olması da benim için bir sorun değil.

Maltı 70-80 derece civarında, reçetesine göre 30-60 dk arasında bekletmek gerekiyor. Elimde 2 adet 19 lt su damacanası var.

1- Bu damacanalar 70-80 derece sıcaklıkta sorun çıkarırlar mı? Erime, eğilme, bükülme, zararlı gazlar açığa çıkma vs olur mu?

2- Etrafına battaniye falan sararak damacanayı 70-80 derecede tutabilir miyim?

Son olarak raw ale ile uğraşan var mı?

Raw bizim forumda kullanılan bir teknik değil aslında. Sadece yaptığımız sahti lerde kaynatma sıcaklığına getirip soğutmaya aldığımız oldu. Sorun oldu mu? Hayır.
70⁰C de sindirilebilir şeker azalacağından gövde ve yüksek fg den dolayı tatlılık olacaktır. Fakat 80 ⁰C sıkıntılı sıcaklık.
İkinci konu damacana. Bunlar polikarbonattan üretiliyorlar. Evet yanmaz, evet alev almaz. Hatta sterilizasyon için kaynar su döküp çalkaladığım oldu. Deforme olmuyor ama 70-80 ⁰C mayşeyi onda bekletmek bana çok doğru gelmiyor. Fermentasyon kovaları kettle ile aynı malzemeden. Bunda bekletmeyi düşünseniz yine daha kabul edilebilir olacaktır. Sıcakta polikarbonatta olabilecek ya da oluşabilecek olumsuzlukları araştırmanızı öneririm.

8 Beğeni

Termos ile yapmayı düşündün mü?

1 Beğeni

Ben aslında büyük bir tencerem ya da kazanım olmadığı için raw ale metoduna yönelmeyi planlamıştım fakat mini-biab, maxi-biab gibi yöntemler görüyorum. En büyük tencerem 4 litre. Aslında 8-10 litrelik kurulumlar yapmak istiyorum. 4 litrelik tencere ile stratejik bir kaynatma, mayşeleme süreci hazırlayarak bunu yapabilir miyim sizce?

1 Beğeni

Aslında kendi sorunuzun cevabını veriyorsunuz. Yapamazsınız diye bir şey yok mayşeleme bir şekilde bir kapta yapılır kaynatma kısmını 4 litrelik tencerenizde 3.5 litreye kadar yapabilirsiniz gibi duruyor. 8-10 litrelik batchler için 3 seferde kaynatıp soğutarak denemeler yapabilirsiniz. Raw ı deneyebilirsiniz ya da her seferinde 3.5 litrelik farklı stillerde deneyebilirsiniz. Konuyu açtığınızdaki ilk sorunuza cevap için yazmıştım. Siz deneyip sonuçları paylaşırsanız burada bu yöntemden faydalanacaklar olacaktır. Hatta ilk overnight mashing i de bu forumda arkadaşlar paylaşmışlardı ve deneyen de epeyce oldu. Forum bunun için var. Umarım seveceğiniz biralar yapabilirsiniz…
Şimdiden bol şans dilerim :clinking_glasses:

4 Beğeni

Teşekkür ederim. Biraz daha kafa yorayım bakalım.

1 Beğeni