Refraktometre Tavsiyesi

Herkese selamlar, uzun bir aranın ardından yeniden bira kaynatmak için hazırlıklarımı tamamlamak üzereyim. Ekipmanlarımı yeni yerine taşırken maalesef hidrometrem kırıldı. Hidrometre zaten hassas yapısı nedeniyle kırılması en kolay ekipmanlardan bendeki uzun bile dayandı :slightly_smiling_face:. Hazır kırılmışken ben de fırsatı değerlendirip refraktometre almayı düşünüyorum. Eski forumda birkaç kez konu oldu ama dediğim gibi hidrometre kırılmadan almayı düşünmedim. Şimdi detayları da hatırlamıyorum forumu arattım ama bişey bulamadım.

Aşağıdaki linkte bişey buldum ama kullananların tavsiyesi çok önemli benim için.

1 Beğeni

0-32 brix ve ATC olması yeterli. Genelde ekran göstergesi brix ve SG olan model değil de sadece brix olan tavsiye ediliyor okuyabilme kolaylığı açısından.

3 Beğeni

SG olan modeli tesadüfen gördüm, normalde brix olanlar vardı piyasada. Fiyatlar 300-400 civarında makul görünüyor. Çin’den alıp kullanan var mı acaba?

Yeri gelmişken söyleyeyim FG ölçümü yapmak için hesaplayıcı kullanmalısınız. Fermente olmuş şırayı doğrudan brix değeri ile ölçemezsiniz.

2 Beğeni

Ek olarak hesaplayıcı için bir nevi kalibrasyon yapıp (Wort Correction Factor) çıkan değeri kullanmanız gerekiyor ki bunun içinde hidrometreye ihtiyacınız olacak.

2 Beğeni

Ben AliExpress’den aldım, kullanışlı bir ürün.
Aldığım refraktometre aşağıdaki;
https://a.aliexpress.com/_uZmTYN

Not: Bunu alsanız da hidrometre kullanmanız şart

1 Beğeni

Yazışmaları görünce Aliexpress ten alayım diye düşündüm, elim gitti gitti geldi, acaba bu rakamları okuyabilir miyim diye düşündüm, şimdilik vazgeçmiş durumdayım.

Rakamların okunabilirliği ile ilgili bir yorum alabilir miyim kullanan arkadaşlardan… Gözüm baya bozuk yalnız, her türlü “metrop” ve “tigmat” lar mevcut :slight_smile:

3 Beğeni

Okursun ihtiyar T cetveli kullanmış adamsın sen. Ben okuyorum gayet rahat.

1 Beğeni

Ekranda sadece brix yazan modeli al abi. 0-32 aralığı iyidir

2 Beğeni

@Alpayc @Ozaprin tavsiyeler için teşekkürler. Hidrometre siparişimi verdim. Refraktometre’yi de aliexpress’den alacağım fiyatlar buraya göre çok düşük.

2 Beğeni

bu kalibrasyonu 1 kereliğine mahsus mu yapıyoruz?

Normal şartlarda evet.

1 Beğeni