Şarap Mayası + Bira Mayası = Hibrit Bira

Merhaba,

Birden fazla maya kullanarak bira yapmaya şarap mayası + bira mayası ile giriş yapmış oldum. Önce şarap mayasını attım. 48 saat bekledikten sonra bira mayasını attım. Bildiğim kadarıyla maltozu şarap mayası sindiremiyor. Maltoz şekeri tümüyle bira mayasına sindirtmiş oldum. Fermantasyon sonrası dipten maya harmanını yıkayarak aldım. Bu harmanla yapılacak benzer bira sonucu farklı olur diye düşünüyorum. Çünkü her iki maya da beraber işe başlamış olacaklar bu sefer.

Reçete aşağıdadır:

Kullanılan Malzemeler Miktar Kullanım Alanı Açıklama
Su 15 L Tenecere 54 C
Su 10 L Tencere 77 C
Su 2.5 L (Elmacık) Cam Damacana Oda Sıcaklığında
Ev Yapımı Pale Tritikale Maltı 1860 g Tencere 6 Numara
Hitit Pilsner Arpa Maltı 1308 g Tencere
Ev Yapımı Pilsner Yulaf Maltı 1131 g Tencere 13 Numara
Weyermann CaraPils Arpa Maltı 172 g Tencere
Karbonat 3 g Tencere
Kalsiyum Sülfat 6 g Tencere
Kalsiyum Klorür 4 g Tencere
Salamura Tuzu 2 g Tencere
PMS 1 g Tencere
Askorbik Asit 1 g Tencere
Laktik Asit 4 ml Tencere
Brewer’s Gold Şerbetçi Otu [12.5 AA] 30 g Tencere 60 dakika kaynatma
Maya Besini 6 g Tencere 15 dakika kaynatma
X5 Şarap Mayası 10 g Cam Damacana 200 ml yaklaşık 36 C suda dehidre edildi
Kveik Voss Gjernes [UNb3] 5. Nesil 105 ml Cam Damacana
Toplam Tahıl 4471 g
pH 5.63
Not: 52 C 30 dakika, 60 dakika 67 C beta ve alfa amilaz dinlendirmesi şeklinde yapıldı. 78 C 15 dakika mashout yapıldı. Kaynatma bittikten sonra serpantinle soğutuldu. Şıra mayalanmadan önce spatula ve matkap ile havalandırıldı. L’lik kurulum oldu. Başlangıç sıcaklığı C.
Mayalama Tarihi: 08.07.2022
Mayalama Tarihi: 10.07.2022 48 saat sonra Voss Kveik
Şişeleme Tarihi: 21.08.2022
Başlangıç Yoğunluğu: 1.055
Bitiş Yoğunluğu: 1.006
Hedef
IBU: 18
7 Beğeni

Peki sonuç ne oldu, şişeleme öncesinde de olsa farklı tadlar aldınız mı?

Çiftlik Voss Kveik ile daha önce 20C civarında yaptığım bira lager gibi bir sonuç vermişti. 40C civarında portakal tadı veren bir maya bu. Bu hibrit birayı yine 20C civarında mayaladım ve aroma ve tat için şerbetçi otu kullanmadım. Biradan bariz Citrus notaları aldım ve bunlar X5 şarap mayasından geliyordu.

1 Beğeni

Tam da ihtiyacım olan başlık. :slight_smile: Yaklaşık 3 hafta önce reçetesini yabancı forumlardan bulduğum yüksek alkol hedeflediğim bir bira kaynattım. Fermantasyona 1064 og ve 10 gr bira mayası ile başladım. 2 hafta sonra fermantasyon 1032’de durdu, birada hala tatlı bir tat vardı. Hedef fg ise 1008’di. Bu şekilde bekletmek istemediğim için elimde şarap mayası vardı ve bunu kullandım. O şekilde şişelemeyi göze alamadım. Çöp olacağına iyi bir deneme olabilirdi. 22. ve 23. gün 1008 fg gördüm ve şişeledim. Olgunlaşınca tadı net olarak ortaya çıkacaktır ama şişeleme esnasında ilk lezzetinde sorun yoktu hatta şampanyaya benzer bir tat da aldım. Biraz da şerbetçiotu acılığı mevcut, beklentimin üzerinde lakin cascade kaynaklı diye düşünüyorum. Olgunlaştıkça törpülenecektir. 2 ay sonra tadım notlarını tekrar yazarım.

1 Beğeni

Şişelerdeki gaz durumunu kontrol etmenizi öneririm.
Şarap mayası düşündüğünüz değerlerin altına indirir muhtemelen ve şişeleriniz patlamaya başlayabilir.

1 Beğeni

Fermentörde 42 gün kaldı. Şişede 16. gününde normal seviyede bile gazlanmamıştı.

2 Beğeni

Bunu tahmin ettiğimden şişeleme şekerini daha az kullandım, biraları daha erken tüketmem gerekecek gibi görünüyor. :slight_smile:

1 Beğeni