Şarap Yapımıyla İlgili Sorular

Güzeller güzeli paslanmaz çeliği de unutmayalım. Hem ışıktan da tam koruma sağlar.

2 Beğeni

Bu arada benim de dahil olduğum grupta birkaç kez een uygun dinlendirme ortamını 19 litrelik polikarbonat su şişelerinin sağladığından bahsedildi pek çok kez.

2 Beğeni

Bu bahsettiğiniz aslında Micro-oxygenation diye geçiyor ve baya ileri seviye. Fermantasyon sonrası oksijene maruz bırakmayla ilgili araştırmalar var. Bahsedilen miktarlar lt/ 10-80 mg düzeyinde degişiyor. Ahşap fıçılarda bunun doğal olarak(kontrol edilmeden) gerçekleştiği, fıçının mantarının neresinde olduğu, ahşap mantarmı yoksa daha izole edebilen silikon tapa mı olduğu, amerikan fıçı yoksa fransız fıçı, ortam ısısı vs ye göre fıçı içindeki şarabın kac mg oksijene maruz kalabildiğine ilişkin çeşitli araştırma ve notlar var. Mikrodüzeydeki etkinin olumlu etkilediğinden de bahsediliyor ama etkinin doğrudan oksijen kaynaklı mı yoksa fıçı etkisi ile mi olduğuna ilişkin de tereddütler var. Bencede ayırt etmek çok zordur gerçekten. Günümüzde ileri seviyede bunun kontrol edilerek oksijene maruz bırakmanın farklı üzüm türlerinde yapıldığına ilişkin birşeyler okudum, detaylı araşıtrabilirsiniz isterseniz. Bizim seviyemizde ulaşabileceğimiz yada uygulayabileceğimiz yöntemler degil açıkçası.

Dolayısıyla kovanın geçirgenliğinin olmaması nedeniyle şarabın potansiyelinden yoksun kalabileceği gibi bir endişeniz varsa bence yersiz :slight_smile: .

Bende cam damacanalarda yada kısa süreli beyaz petlerde tutuyorum. Cam damacanada geçirgenlik dar boyunla birlikte kovadan da az mesela.

4 Beğeni

Şarap sirkesindeki son durum şu şekilde ;

Üzerindekine kef deniyordu sanırım. Bunu almak gerekir mi?

Eğer kef ise, ki ben ne yazık ki taniyabilecek kadar bilmiyorum, temizlemek gerekir.

1 Beğeni

Biraz arama yapıp emin oldum, kefmiş abi. Yalnız temizlemesi zor bir meretmiş. Süzgeçle denedim yine kaldı, en son 3 kere filtre kağıdından geçirdim oldu.

Dipten sifonlamak da işe yarayabilirmiş.

dibine de çökmüştü. sanırım üstten almaya çalışırken dibe çöktürdüm bazılarını.

Marketlerde satılan, sanırım izmir üzümü diye geçen çekirdeksiz beyaz üzüm var. Biraz dolapta kalmış, hafif ekşime kokuları gelmeye başlamıştı. Üzümleri patlatıp sirkeye çevireyim dedim, o arada meraktan bir de ölçüm aldım. 1090 og verdi. Hala şaşkınım.

Beyaz şarap yapma fikri çık aklımdan :flushed:

2 Beğeni

Büyük ihtimal sultaniye cinsidir, güzel şarap olabilir ama dolapta kalıp ekşidiyse emeğine de yazık edebilirsin.

Hocam onu sirke yaptım :slight_smile:

Biraz beyaz şarap yapım proseslerini okudum, biraz beni aşabilir gibi geldi vazgeçtim.

1 Beğeni