Şehir Efsanesi Mi, Kuzey Efsanesi Mi, Yoksa İkisi Birden Mi? | Fin Ardıç Birası: Sahti

Tamam sizi takip ediyorum, ilk sahtim olacak

2 Beğeni

Meyveler olgunlaşmaya başlamış.

14 Beğeni

Şu an en iyi zamanları.
Hadi yiğitler, 'Koman, vurun!"

8 Beğeni

Bir önceki yıl şahane, önceki yıl berbat olmuştu benim Ardıçlı. Yılmak yok bu yıl bakalım ne getirecek. 3 vakte kadar birseyler olabilir kazanlar kaynayabilir.

3 Beğeni

Bunu dal budak yolla olarak mı anlamalıyım?

3 Beğeni

Abi biliyorsun yollamazsan mazi kaynatiyorum ben. :see_no_evil:

2 Beğeni

@ers sen topladıklarını bana ver, ben gönderirim @Lacivert’a…

3 Beğeni

Olmaz. Sana bir kez verdim, o zaman da salata yaptın.

5 Beğeni

Doğru valla… sen de haklısın.
Gelir sizin siteden toplarım ben de, ne var ki.

2 Beğeni

Bunların yaprakları biraz selvi yaprağına benziyor sanki? Bizim buradakiler diken gibi oluyor.

1 Beğeni

Yok hocam ardıç ama iki üç çeşit ardıç var, yaprakları farklı oluyor.

3 Beğeni

En güzeli @ers’in gönderdiğiymiş diye duymuştum…

3 Beğeni

Doğru tespit , adam anlıyor bu işten.

3 Beğeni

Mayşeleme suyu hazırlamak için kırılmış dalları kaynatma kazanına koydum 15dk kaynattım.

Maltları kırdım

Ardıç tohumlarını da kırarak mayşeleme sepetine ekledim maltlarla birlikte.

40C’de 30dk mayşelemeyi başlattım. 5dk sonra kazanın dibi tuttu termik attı. Sepeti kaldırdım, mayşe suyunu kovaya boşalttım kazanı iyice temizledim. Yeniden sepeti ve suyu koydum kazana başlattım programı. 2dk sonra dibi tuttu termik attı. Bi cacık olmaz bundan deyip her şeyi çöpe döktüm. Kazanı temizleyip kaldırdım yerine.

11 Beğeni

Niye bu kadar dibi tuttu anlamadım?

1 Beğeni

O hazırladığım ardıçlı su zaten böyle yapış yapıştı. İşin içine çavdar da girince böyle oldu. Çavdar maltı yerine @FAtE nin kullandığı çavdar ezmesi alıp deneyeceğim yeniden. Ardıçlı mayşe suyu hazırlamayacağım onun yerine şerbetçi otu ile kaynatmak için tencereye ayırdığım şıranın içerisine ardıç dalları atacağım.

3 Beğeni

Reçeteyi de paylaşman mümkün mü?
Bir de ardıç dallarını kaynatma kısmında hata yok mu?

1 Beğeni

Çavdar ezmesinden pek çavdar alabildiğimi söyleyemeyeceğim. En azından sour bir birada alamadım.

2 Beğeni

Tam şu anda içiyorum o birayı. Sour rye ipa. Evet çavdar yok ama ipa bu bira sonuçta.

2 Beğeni

Reçetedeki 100gr ardıç Dalı aslında mayşelemede değil mayşe suyu hazırlarken kullanıldı.

5 Beğeni